Wiadomości z Świętochłowic

Śląskie: 223 nowe zakażenia w regionie i ogniska zakażeń w 111 szkołach

  • Dodano: 2021-11-03 06:15, aktualizacja: 2021-11-03 06:23

223 zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w woj. śląskim.

Ogniska zakażeń są w 111 szkołach, gdzie dzieci uczą się w systemie zdalnym lub hybrydowym. Coraz więcej chorych na COVID-19 trafia do szpitali, z reguły są to osoby niezaszczepione.

Według danych opublikowanych we wtorek na stronie gov.pl na kwarantannie w woj. śląskim przebywają obecnie 13 744 osoby.

W szpitalach regionu na chorych na COVID-19 czekają w sumie 1003 łóżka, 428 z nich jest zajętych.

Na 67 łóżek respiratorowych 39 jest zajętych

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, w Szpitalu MSWiA w Katowicach szybko zapełnia się 20 kolejnych przygotowanych tam w ostatnich dniach miejsc. We wtorek leczono w tej placówce 69 chorych, w tym 2 korzystających z respiratora. Z kolei w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach przebywa 79 chorych, w tym 9 pod respiratorem. Zajęte są też wszystkie miejsca na oddziale covidowym Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Jeden z chorych na tym oddziale, niezaszczepiony, wypytywał panie pielęgniarki, czy teraz może się zaszczepić – powiedziała rzeczniczka szpitala Anna Ginał.

Ogniska zakażeń są w 111 szkołach woj. śląskiego. W piątek było ich 157, ale według Aliny Kucharzewskiej spadek ten jest zapewne chwilowy i należy go wiązać z wydłużonym świątecznym weekendem. W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie działa dziecięcy oddział covidowy, leczono we wtorek czworo dzieci zakażonych koronawirusem, ale w poprzednich tygodniach liczba chorych na tym oddziale wynosiła zero lub jeden.

Mieszkańcom woj. śląskiego podano dotąd 4 630 560 szczepionki przeciw COVID-19, w pełni zaszczepionych jest 2 111 455 osób. Punkty szczepień w regionie podają chętnym już trzecią dawkę. W jednym z największych punktów szczepień w regionie, prowadzonym przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach na tamtejszym lodowisku Tafla, gdzie wykonano już w sumie 200 tys. szczepień, we wtorek podano ok. 100 trzecich dawek.

Co mnie tu sprowadziło? Odpowiedzialność przede wszystkim i zaufanie do współczesnej medycyny, ufam specjalistom" – powiedziała jedna z zaszczepionych we wtorek trzecią dawką mieszkanek Gliwic. Mam 70 lat, moje dzieci dostały wszystkie szczepionki, widziałam dużo groźnych chorób zakaźnych i wiem, że szczepionki są skuteczne – dodała. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również