Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Sonia Kwaśny komentuje odwołanie z funkcji wiceprezydenta Świętochłowic

 • Dodano: 2019-05-02 08:45, aktualizacja: 2019-05-03 13:04

29 kwietnia prezydent Świętochłowic Daniel Beger podjął decyzję o odwołaniu swojej zastępczyni Sonii Kwaśny z pełnienia funkcji wiceprezydenta miasta - taka informacja została oficjalnie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. Formalnie Kwaśny przestanie pełnić swoją funkcję 18 maja.

Oświadczenie w sprawie odwołania Sonii Kwaśny ze stanowiska Pierwszego Zastępcy Prezydenta Miasta wydał prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Przyjęcie Programu Postępowania Naprawczego (PPN) jest dla Miasta Świętochłowice jedynym wyjściem z kryzysowej sytuacji finansowej. Dołożyłem wszelkich starań, by PPN został przygotowany rzetelnie, odnosił się do jak najkrótszego okresu oraz by konsekwencje w nim zawarte niosły jak najmniejsze skutki społeczne. PPN obejmował wyważony zakres oszczędności, przede wszystkim dawał możliwość pozyskania środków z Ministerstwa Finansów. Dzięki temu wsparciu nie tylko ustabilizowana zostałaby sytuacja finansowa miasta, ale także jego rozwój dzięki dobrej strategii obejmującej inwestycje infrastrukturalne w Świętochłowicach.

Jak można się było domyślać, nie bez znaczenia dla decyzji o odwołaniu wiceprezydent było postanowienie Rady Miasta o odrzuceniu programu naprawczego przygotowanego przez obóz Daniela Begera.

Tuż przed głosowaniem otrzymałem informację, iż Pani Sonia Kwaśny, która brała udział w pracach nad generowaniem oszczędności w kulturze, sporcie, edukacji i sprawach społecznych oznajmiła nagle, że nie popiera zawartych w nim rozwiązań. W konsekwencji jako jedyna z podstawowego kierownictwa urzędu nie podpisała "listu wsparcia". W związku z powyższym zdecydowałem o odwołaniu jej ze stanowiska Wiceprezydenta Miasta Świętochłowice.

W trakcie głosowania nad uchwałą dwóch przedstawicieli Ruchu Ślązaków (Świerk i Kubas), najbardziej związanych z b. wiceprezydent, opowiedziało się przeciwko PPN. Był to dla mnie jasny sygnał, że te trzy osoby - w celu doprowadzenia do zmiany władzy - zawiązali współpracę z ludźmi, którzy doprowadzili do konieczności wdrożenia PPN.

Obecnie jedynym zastępcą prezydenta pozostaje Sławomir Pośpiech.

Jednocześnie chciałbym zdementować plotki pojawiające się o potencjalnych kandydatach na nowego zastępcę. Co za tym idzie, jedynym moim zastępcą pozostaje Sławomir Pośpiech.

 

Do sprawy postanowiła odnieść się też sama zainteresowana - Sonia Kwaśny.

Szanowni Mieszkańcy,
30 kwietnia zostałam odwołana z funkcji Pierwszego Zastępcy Prezydenta Miasta Świętochłowice. Zanim przedstawię mój punkt widzenia na zaistniałą sytuację, chciałam w pierwszej kolejności podziękować wszystkim współpracownikom. Dziękuję naczelnikom, dyrektorom miejskich jednostek i placówek oświatowych oraz pracownikom wszystkich szczebli za życzliwość, zrozumienie i ciężką pracę. W mojej ocenie, dzięki dobrej współpracy, udało nam się wspólnie zrealizować wiele zadań z myślą o mieszkańcach.

Jak zaznacza odwołana wiceprezydent miasta, nie mogła ona firmować Programu Postępowania Naprawczego, ponieważ zawiera on wiele oczywistych błędów.

Odwołanie mnie, jak napisał Prezydent Daniel Beger, nastąpiło w wyniku zdania odrębnego, jakie wyraziłam na temat programu postępowania naprawczego dla miasta. Programu naprawczego, w przedstawionej formie, rzeczywiście nie mogłam firmować, ponieważ zawiera on wiele oczywistych błędów, nie odnosi się w ogóle do niedoszacowania budżetu i oparty jest w dużej mierze na obniżaniu kosztów osobowych, czyli zwolnieniach. Zaproponowane w programie cięcia nie mają pokrycia w planach finansowych jednostek, przez co ich wdrożenie pogłębiłoby tylko budżetowy chaos. To ledwie mała część zarzutów, które świadczą o tym, że program jest nierealny. Moje uwagi i wnioski były jednak bagatelizowane, dlatego też, gdy nie rozwiano moich wątpliwości co do kształtu dokumentu, odmówiłam podpisania "listu wsparcia”.

Sonia Kwaśny podkreśliła także fakt, że PPN zawierał zapisy, z którymi była wiceprezydent nie mogła się zgodzić.

Stanęłam po stronie pracowników Urzędu Miejskiego, Powiatowego Urzędu Pracy, Ośrodka Pomocy Społecznej i innych jednostek, których miały dotknąć redukcje etatów. Nie mogłam bowiem pozwolić na to, że zwalniani będą długoletni pracownicy, podczas gdy wiele osób związanych z Prezydentem Miasta zostało niedawno zatrudnionych w urzędzie i spółkach, a jeden z radnych otrzymał pracę w miejskiej jednostce! O innych kwestiach, niezwiązanych z programem naprawczym, na które również nie mogłam wyrazić zgody, przyjdzie jeszcze czas rozmawiać.

Kwaśny zarzuciła też Danielowi Begerowi, że ten podejmuje złe decyzje, związane z gospodarowaniem finansami Świętochłowic.

Trzeba powiedzieć jasno, że poprzednia władza przez całe lata źle gospodarowała finansami Świętochłowic, aż w końcu miasto znalazło się na krawędzi przepaści finansowej, jednak nie zwalnia to obecnego Prezydenta od odpowiedzialności za to, co dzieje się z budżetem miasta od końca ubiegłego roku. Nie wszystkie decyzje Prezydenta podjęte w ostatnich miesiącach były bowiem trafione, stąd Regionalna Izba Obrachunkowa wezwała Świętochłowice do opracowania programu naprawczego. Nie jest jednak tak, że Świętochłowice bankrutują! Takie stwierdzenie to spore nadużycie. Miasto może szybko wyjść ze stanu chwilowej zapaści poprzez wprowadzenie nowatorskich i odważnych decyzji.

Sonia Kwaśny przypomniała także w swoim oświadczeniu, że poparcie Ruchu Ślązaków w dużej mierze przyczyniło się do wyborczego sukcesu obecnego prezydenta Świętochłowic.

Poparcie kandydatury Daniela Begera podczas drugiej tury wyborów prezydenckich było decyzją moją i Ruchu Ślązaków i odbyło się na prośbę obecnego Prezydenta, a gwarantem stabilności zawiązanej koalicji miał być radny Zbigniew Nowak, jako osoba najbliżej znająca obecnego Prezydenta. Nasze poparcie w dużej mierze przyczyniło się do wyborczego sukcesu Daniela Begera. Obecnie, gdy Prezydent ustabilizował swoją pozycję, przejmując część radnych byłego Prezydenta Dawida Kostempskiego, Ruch Ślązaków stał się, jako całość, niepotrzebny, a rozmowy były toczone tylko z pojedynczymi radnymi poza wiedzą i zgodą szefa klubu Rafała Świerka. Przy okazywaniu odmiennych poglądów część radnych Ruchu Ślązaków stała się niewygodna i zbędna.

Na koniec była wiceprezydent zwróciła się do Daniela Begera i Zbigniewa Nowaka.

Chcę jeszcze zwrócić się do Prezydenta Daniela Begera oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Nowaka, aby w miarę możliwości zaapelowali do swoich zwolenników o zaniechanie nienawistnych postów, obrażania, insynuacji, snucia teorii spiskowych także w stosunku do osób, które nie mają z sytuacją w mieście nic wspólnego. Krytyka mojej osoby, nawet ta najbardziej dosadna, czy też radość z faktu mojego odwołania, jest jak najbardziej dopuszczalna i każdy ma do niej prawo. Nie przekraczajmy jednak granic dobrego smaku i unikajmy mowy nienawiści.

Całe oświadczenie Sonii Kwaśny możecie znaleźć na jej fanpage'u.

Zobacz także

Komentarze (104)    dodaj komentarz »

 • leopold

  Chciała być i w koalicji i w opozycji???

 • Kolo

  Chciała władzy. Woda sodowa odbiła dziewczynce

 • Mieszkanka Swion

  Ty Leopold najbardziej popierałeś Begera. I teraz jesteśmy w czarnej du..e i nie pisz ze to tylko wina Kostempskiego,bo do rządzenia miastem trzeba mieć kompetencje i wiedzę a nie otaczać się koleżkami bo mnie poparli. Nie będzie nic a mialo być ponoć tak pięknie. Sam opisywałeś co to Beger nie zrobi, a teraz nawet głupich rowerów nie ma.

 • leopold

  Głupia babo! Więcej nie warto pisać. I jeszcze jedno ja jestem leopld przez małe "l", a od pewnEgo czasu pisze tu Leopld przez duże "l" zatem chyba pijeszdo tego z dużej litery.

 • Danka

  Obrażać to potrafisz, jesteś wkurzony bo do tyłka wchodziłeś Begerowi żeby tylko go wybrali i co teraz? Dno i kupa mułu, facet nie ma pomysłu i przerasta go wszystko, tylko jęczy i odstraszał inwestorów. Opowiedz ludziom jak to Świony będą się pięknie rozwijały i jak to wszystko rozkwitnie, wyremontuje się.Jesteś odpowiedzialny i współwinny.

 • leopold

  Tym sposobem UM zaoszczędzi już dodatkowo jakieś 100 tysięcy na płacy upadłej Soni!!! Można to dopisać jako dodatkową oszczędność do PPN , albo zwolnić o trzech mniej pracowników UM!!!

 • Ecik

  Jak zwolnić z UM gdy dopiero co zatrudnił 12 osób

 • Lila

  Raczej zatrudni za tę kasę trzech swoich

 • Ecik

  Lila słyszałem ze 12

 • Wyborca sprawiedliwy

  To teraz czekam aż prezydent obniży swoje uposażenie i włączy się osobiście do programu naprawczego.Bo fajnie się pitoli jak samemu się nie oszczędza! Albo jest mieszkańcem tego miasta i wraz z mieszkańcami zaciśnie pasa albo udaje Greka i przyszedł się tylko nachapać.

  • Wyborca sprawiedliwy
   2019-05-02 10:47
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Obserwator

  Uważam, że Sonia miał już wcześniej zrobić ten ruch,a nie czekać aż Prezydent ją odwoła.Stało się inaczej, myślę że lepiej będzie po tej stronie,niż z fotela Prezydenta. Nie jest to łatwy chleb.Myślę, że cała Rada powinna zostać zmieniona, trwają w tym i trwają, bo tak jest im wygodnie i miło. Wszystko do czasu.Patrząc na sesję, i wypowiedzi ,zwyczajnie ręce opadają. Złość,nienawiść, nikt nie potrafi ustąpić w przerzucaniu się epitetami. Jakie to słabe i żałosne,co reprezentujecie sobą,zadajcie sobie pytanie?????? nic kompletnie nic. Dbajcie o dobro Świętochłowiczan a nie swoje, wtedy Was docenią.

 • Ecik

  Panie Obserwator gdy słyszę prostacka mowę co niektorych a przez przypadek Pana Pospiecha to o mądrość ich raczej nie liczę ręce mi opasc niżej nie mogą

 • wezyr

  To dlaczego nie odeszła, odpowiedz sobie sam, teraz dopiero coś jej nie pasuje a może chciała lobbować kogoś ?

 • Tyle w temacie

  A ja obserwuje i widze kto jest największym wichrzycielem w radzie.Oglądam w necie posiedzenia itp..Radny Z.N wprowadza taką atmosferę ze wszyscy zamiast współpracowac to rzucaja sie sobie do gardeł.

 • leopold

  Szkoda ,że została odwołana bo jak napisała wyżej zna sposób na wyjście miasta z kłopotów finansowych bez wyrzeczeń ,zwolnień i tak ogólnie bezboleśnie!!! Szacun Pani byłej!! A ten Balcerowicz tez kazał zaciskać pasa zamiast jak radzi Kostempski wziąć następne miliny kredytów. Jak banki nie dają to może w Prowidencie???

 • Raf79

  Niestety nie umiała pójść na kompromis, wizje naprawcze się rozchodziły. Obecny program jest delikatnie oszczędnościowy, i całe szczęście. Powoli miasto wyjdzie z tego. Tu trzeba i oszczędzać i nadal żyć. Brawo dla tych, co nie chcieli RIO. Liczy się miasto, a nie ich gierki personalne, polityka, zazdrość. Zawiodły te osoby z Ruchu Slazakow.

 • no tak

  Kostempski to wiedział jak pozyskiwac środki unijne i z tego korzystał

 • Ecik

  Tak to było jego dobra stroną ale po co komu byly takie wysokie nagrody gdy gołym okiem widać sypiace się i straszace części Świętochłowic?

 • leopold

  Dopóki POmyjowi rządzili to pokrywali wybryki Daniela i spółki, a on wdzięcznie przyjmował na nasz teren cuchnąca POmyje z całego kraju. Ale się skończyło i cały problem w tym, że wczorajszy zagończyk nie ma gdzie uciec, bo teczkę Bubkowi nosi kto inny, a tata prezes już emeryt. I won z miasta!

 • Mariola

  Chyba ci ciśnienie mózg zaćmiło?

123456

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.