Wiadomości z Świętochłowic

Sonia Kwaśny komentuje odwołanie z funkcji wiceprezydenta Świętochłowic

 • Dodano: 2019-05-02 08:45, aktualizacja: 2019-05-03 13:04

29 kwietnia prezydent Świętochłowic Daniel Beger podjął decyzję o odwołaniu swojej zastępczyni Sonii Kwaśny z pełnienia funkcji wiceprezydenta miasta - taka informacja została oficjalnie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. Formalnie Kwaśny przestanie pełnić swoją funkcję 18 maja.

Oświadczenie w sprawie odwołania Sonii Kwaśny ze stanowiska Pierwszego Zastępcy Prezydenta Miasta wydał prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Przyjęcie Programu Postępowania Naprawczego (PPN) jest dla Miasta Świętochłowice jedynym wyjściem z kryzysowej sytuacji finansowej. Dołożyłem wszelkich starań, by PPN został przygotowany rzetelnie, odnosił się do jak najkrótszego okresu oraz by konsekwencje w nim zawarte niosły jak najmniejsze skutki społeczne. PPN obejmował wyważony zakres oszczędności, przede wszystkim dawał możliwość pozyskania środków z Ministerstwa Finansów. Dzięki temu wsparciu nie tylko ustabilizowana zostałaby sytuacja finansowa miasta, ale także jego rozwój dzięki dobrej strategii obejmującej inwestycje infrastrukturalne w Świętochłowicach.

Jak można się było domyślać, nie bez znaczenia dla decyzji o odwołaniu wiceprezydent było postanowienie Rady Miasta o odrzuceniu programu naprawczego przygotowanego przez obóz Daniela Begera.

Tuż przed głosowaniem otrzymałem informację, iż Pani Sonia Kwaśny, która brała udział w pracach nad generowaniem oszczędności w kulturze, sporcie, edukacji i sprawach społecznych oznajmiła nagle, że nie popiera zawartych w nim rozwiązań. W konsekwencji jako jedyna z podstawowego kierownictwa urzędu nie podpisała "listu wsparcia". W związku z powyższym zdecydowałem o odwołaniu jej ze stanowiska Wiceprezydenta Miasta Świętochłowice.

W trakcie głosowania nad uchwałą dwóch przedstawicieli Ruchu Ślązaków (Świerk i Kubas), najbardziej związanych z b. wiceprezydent, opowiedziało się przeciwko PPN. Był to dla mnie jasny sygnał, że te trzy osoby - w celu doprowadzenia do zmiany władzy - zawiązali współpracę z ludźmi, którzy doprowadzili do konieczności wdrożenia PPN.

Obecnie jedynym zastępcą prezydenta pozostaje Sławomir Pośpiech.

Jednocześnie chciałbym zdementować plotki pojawiające się o potencjalnych kandydatach na nowego zastępcę. Co za tym idzie, jedynym moim zastępcą pozostaje Sławomir Pośpiech.

 

Do sprawy postanowiła odnieść się też sama zainteresowana - Sonia Kwaśny.

Szanowni Mieszkańcy,
30 kwietnia zostałam odwołana z funkcji Pierwszego Zastępcy Prezydenta Miasta Świętochłowice. Zanim przedstawię mój punkt widzenia na zaistniałą sytuację, chciałam w pierwszej kolejności podziękować wszystkim współpracownikom. Dziękuję naczelnikom, dyrektorom miejskich jednostek i placówek oświatowych oraz pracownikom wszystkich szczebli za życzliwość, zrozumienie i ciężką pracę. W mojej ocenie, dzięki dobrej współpracy, udało nam się wspólnie zrealizować wiele zadań z myślą o mieszkańcach.

Jak zaznacza odwołana wiceprezydent miasta, nie mogła ona firmować Programu Postępowania Naprawczego, ponieważ zawiera on wiele oczywistych błędów.

Odwołanie mnie, jak napisał Prezydent Daniel Beger, nastąpiło w wyniku zdania odrębnego, jakie wyraziłam na temat programu postępowania naprawczego dla miasta. Programu naprawczego, w przedstawionej formie, rzeczywiście nie mogłam firmować, ponieważ zawiera on wiele oczywistych błędów, nie odnosi się w ogóle do niedoszacowania budżetu i oparty jest w dużej mierze na obniżaniu kosztów osobowych, czyli zwolnieniach. Zaproponowane w programie cięcia nie mają pokrycia w planach finansowych jednostek, przez co ich wdrożenie pogłębiłoby tylko budżetowy chaos. To ledwie mała część zarzutów, które świadczą o tym, że program jest nierealny. Moje uwagi i wnioski były jednak bagatelizowane, dlatego też, gdy nie rozwiano moich wątpliwości co do kształtu dokumentu, odmówiłam podpisania "listu wsparcia”.

Sonia Kwaśny podkreśliła także fakt, że PPN zawierał zapisy, z którymi była wiceprezydent nie mogła się zgodzić.

Stanęłam po stronie pracowników Urzędu Miejskiego, Powiatowego Urzędu Pracy, Ośrodka Pomocy Społecznej i innych jednostek, których miały dotknąć redukcje etatów. Nie mogłam bowiem pozwolić na to, że zwalniani będą długoletni pracownicy, podczas gdy wiele osób związanych z Prezydentem Miasta zostało niedawno zatrudnionych w urzędzie i spółkach, a jeden z radnych otrzymał pracę w miejskiej jednostce! O innych kwestiach, niezwiązanych z programem naprawczym, na które również nie mogłam wyrazić zgody, przyjdzie jeszcze czas rozmawiać.

Kwaśny zarzuciła też Danielowi Begerowi, że ten podejmuje złe decyzje, związane z gospodarowaniem finansami Świętochłowic.

Trzeba powiedzieć jasno, że poprzednia władza przez całe lata źle gospodarowała finansami Świętochłowic, aż w końcu miasto znalazło się na krawędzi przepaści finansowej, jednak nie zwalnia to obecnego Prezydenta od odpowiedzialności za to, co dzieje się z budżetem miasta od końca ubiegłego roku. Nie wszystkie decyzje Prezydenta podjęte w ostatnich miesiącach były bowiem trafione, stąd Regionalna Izba Obrachunkowa wezwała Świętochłowice do opracowania programu naprawczego. Nie jest jednak tak, że Świętochłowice bankrutują! Takie stwierdzenie to spore nadużycie. Miasto może szybko wyjść ze stanu chwilowej zapaści poprzez wprowadzenie nowatorskich i odważnych decyzji.

Sonia Kwaśny przypomniała także w swoim oświadczeniu, że poparcie Ruchu Ślązaków w dużej mierze przyczyniło się do wyborczego sukcesu obecnego prezydenta Świętochłowic.

Poparcie kandydatury Daniela Begera podczas drugiej tury wyborów prezydenckich było decyzją moją i Ruchu Ślązaków i odbyło się na prośbę obecnego Prezydenta, a gwarantem stabilności zawiązanej koalicji miał być radny Zbigniew Nowak, jako osoba najbliżej znająca obecnego Prezydenta. Nasze poparcie w dużej mierze przyczyniło się do wyborczego sukcesu Daniela Begera. Obecnie, gdy Prezydent ustabilizował swoją pozycję, przejmując część radnych byłego Prezydenta Dawida Kostempskiego, Ruch Ślązaków stał się, jako całość, niepotrzebny, a rozmowy były toczone tylko z pojedynczymi radnymi poza wiedzą i zgodą szefa klubu Rafała Świerka. Przy okazywaniu odmiennych poglądów część radnych Ruchu Ślązaków stała się niewygodna i zbędna.

Na koniec była wiceprezydent zwróciła się do Daniela Begera i Zbigniewa Nowaka.

Chcę jeszcze zwrócić się do Prezydenta Daniela Begera oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Nowaka, aby w miarę możliwości zaapelowali do swoich zwolenników o zaniechanie nienawistnych postów, obrażania, insynuacji, snucia teorii spiskowych także w stosunku do osób, które nie mają z sytuacją w mieście nic wspólnego. Krytyka mojej osoby, nawet ta najbardziej dosadna, czy też radość z faktu mojego odwołania, jest jak najbardziej dopuszczalna i każdy ma do niej prawo. Nie przekraczajmy jednak granic dobrego smaku i unikajmy mowy nienawiści.

Całe oświadczenie Sonii Kwaśny możecie znaleźć na jej fanpage'u.

Zobacz także

Komentarze (104)    dodaj komentarz »

 • Sabina

  Pani Soniu może Pani się zainteresuje naszym problemem bo nasz prezydent ma nas porostu w d..... e.

 • Drogi Odbiorco, za paczke pobr

  Panie prezydencie mieszkańcy ul. Kościelnej 36, 36a oraz 36b proszą aby wreszcie ktoś zainteresował się problemem wylewajacych studzienek kanalizacyjnych. Sytuacja trwa od dwóch lat i pomimo wielokrotnych interwencji Adm Lipiny jak również panów pełniących dyżur mpgl i kolejnych protokołów w których jednoznacznie są informacje ze studzienki wymagają generalnego remontu nikt się tym nie interesuje. Adm na chwilę to odetka jak już naprawdę fekalia pływają po podwórku i nie możemy wyjść z klatek schodowych a na drugi dzień problem się powtarza. Pisząc informacje na forach usłyszeliśmy że robimy problem z wszystkiego. Z tego że nie mamy światła na klatce z tego że podwórka są zalane fekaliami a to przecież nie problem.

  • Drogi Odbiorco, za paczke pobr
   2019-05-15 18:30
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • obserwator

  ZUS wstrzymuje wypłaty z L4 – częste kontrole ujawniają coraz większą liczbę naciągaczy.ZUS zapraszamy do Świetochłowic kto obecnie na L4

 • zefel

  "Albo są z nami albo ich nie" - cytat z kultowej komedii "Kingsajz"

 • Zbyszek

  W UM wszyscy się cieszą że ta lokata laleczka odchodzi :) Panie Beger proszę się zabrać za sprzątanie tego miasta!!! Zwolnić wszystkich od kostempskiego i karcza!!!

 • Niepokorna mieszkanka Świętoch

  I najlepiej siebie też

  • Niepokorna mieszkanka Świętoch
   2019-05-09 08:56
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Wyborca sprawiedliwy

  Przyjdzie pora i na ciebie cwaniaczku z Żuław to tylko kwestia czasu jak sam się wysadzisz z fotela przez swoją butę i arogancję. Zwalniaj ludzi nadal tylko przez to że mieli inne zdanie a ktoś w końcu zwolni i ciebie a będą to twoi wyborcy.

  • Wyborca sprawiedliwy
   2019-05-06 17:42
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Kibol portalu

  Jedni się cieszą inni płaczą ,ze piekna Sonia poszla w odstawkę,a mnie jako mieszkanca interesuje jak przebiega sledztwo w sprawie tzw piatkowej nocy .Pól roku mija a my nadal nie wiemy czy znalezli pocztowki ,makulature czy materiały wyborcze?????W dalszym ciągu niewiadomo,czy D. K.przegrał wybory uczciwie czy nie.Jedyna podróż pana Daniela B. znienawidzonym passatem odbyła do Wa-wy w celu 'Zaciesnienia kontaktow' w prokuraturze".Pytanie czy nie po to,zeby to sledztwo nigdy nie ukazało prawdy.??!! W imię TRNSPARENTNOŚCI i UCZCIWOŚCI powinno to być wyjasnone.I nie jest wazne czy Delfin był dobry czy nie, ważne czy wybory były uczciwie przeprowadzone.Narazie wszystko wskazujeże nie.Skoro, tyle czasu potrzeba na rozwiazanie sprawy, która była przecież jasna ,w słowach pana Nowaka ,piatkowego komandosa.Teraz jakos dziwnie milczy i to na zbyt wiele tematów.Bo przecież "TAKIM PRZEWODNICZĄCYM ,TO FAJNIE BYĆ........

 • zbulwersowany

  kogo jeszcze wywali obecny prezydent? Zachowuje się jak dyktator. usuwa każdego kto sie z nim nie zgadza, gdyby nie Kwasny to by nie wygral wyborow i teraz tak sie odwdzięcza. Najpierw niepotrzebnie straszy że Świony moga zniknąc z mapy, po co takie bzdury gada na całą Polskę? Teraz będzie zwalniac 60 osob. Czy ten człowiek zrobi w końcu cos pozytywnego dla naszego miasta?

 • Asia

  I bardzo dobrze niech zwalnia to delfinarium! W urzędzie ludzie głośno mówią że w końcu jest normalnie!

 • Wielkie Oko

  By się ustosunkował wielce świątobliwy radny Mariusz, Judasz panu znana postać ?Pytanie z poziomu niewiernych, umowa dla szwagra z poziomu radnego jest ok ?

 • łon

  Dziołcha załóż rodzina, wychowej dziecko, stoń w nocy przewiń pieluchy a potym weź się za polityka teraz blondi dej się spokój, kup się chrupki bo powinnaś mieć dyscyplinarka

 • maks

  łon coś się z niego wzion.

 • Pytek

  Pisze pani ze o innych sprawach przyjdzie czas porozmawiać a w jakiej konwencji i z jakiej pozycji chce pani to czynić i w jakim celu. Czy w trakcie pełnionej funkcji zastępcy Prezydenta bywała pani w godzinach pracy w siedzibie telewizji, czy nadal była pani dziennikarzem, , czy podejmowała pani próby lobbingu na rzecz firmy w której dotychczas pracowała, czy to pani stoi za tematem odebrania dyrektorom placówek oświatowych ich dodatku, czy to pani powołała rady nadzorcze, czy to pani lobbowała za wymianą personalną wielu dyrektorów i prezesów na a korzyść ludzi których chciała powołać, proszę dokładnie wyjaśnić udział w komisji egzaminacyjnej z jakiego dokładnie urządzenia i kto udostępnił informacje o egzaminie, czy to prawda że wypowiadała się przez cały okres na temat Prezydenta w sposób krytyczny, obraźliwy, czy to prawda że w tym okresie skłóciła się pani z wieloma osobami zatrudnionymi w jednostkach miejskich ???

 • Karol

  Kto wiatr sieje zbiera burze. Pani działania, intrygi, spiski, obrażanie każdego kto nie był po drodze i miał swoje zdanie.

 • Mar

  NOWAK I BEGER ZROBILIŚCIE Z MIESZKAŃCÓW CZYSTYCH FRAJERÓW TAKICH JAK WY JESTEŚCIE!!!!! NIE ZNACIE SIĘ NA ZARZĄDZANIEM MIASTA!!!! MY WAS NIE CHCEMY WOM Z TAD DEBILE!!!

 • votek81

  a z imienia i nazwiska mogłys sie przedstawic - ze taki odważny jestes? czy moze frajerem jestes? anonimowy to odważny? odkad zmienił się Prezydent zauważyłem na forum wzrost hejtu - czyli Ci co hejtuja są powiązani z byłym? hmm ciekawe jak wyborcy sie odniosą w przyszłych wyborach do tych hejtujacych (czytaj jeszcze obecnych radnych)

 • Zdruzgotany wyborca

  Ty też się przedstaw z nie pisz pod różnymi pseudo.

 • voytek81

  cały czas pod swoim jestem i zawsze soba - widać jak czytasz forum ...

 • Jarki

  Sami z siebie zrobiliście się frajerami. Ile bylo wątków i tematów ze Berger to będzie większe zlo niz Kostempski. Tłumaczono jak małpa ze nie tędy droga nawet w drugiej turze bylo pokazanej jak słaby jest Berger ze żeby wygrać i pokonać Kostempsko potrzebował głosów od drugiej osoby a i tak ledwo wygrał rzutem na taśmę? Czyli:DOBRZE WAK TAK.Niech Berger jeszcze wam bardziej dopier. ...

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.