Główny Urząd Statystyczny przypomina, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Oznacza to, że za odmowę udziału w spisie grozi kara – jaka?
Narodowy Spis Powszechny – co grozi za odmowę udziału?
Prezes GUS przypomina, że udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Co się stanie, jeżeli obywatel odmówi wzięcia w nim udziału? Gdy respondent definitywnie odmówi udzielenia odpowiedzi na pytania, wówczas filie urzędu statystycznego w poszczególnych województwach przygotowują wnioski i składają na policję zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia.
Rzeczniczka prasowa Prezesa GUS przekazała informację, że na ten moment w całej Polsce złożono około 80 wniosków w tej sprawie, a kolejne są nadal przygotowywane.
Odmowa wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym wiąże się z otrzymaniem kary grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Kara do 2 lat pozbawienia wolności grozi zaś za podanie w spisie danych niezgodnych ze stanem faktycznym.
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym
Narodowy Spis Powszechny 2021 potrwa do końca września. W tym czasie każdy mieszkaniec Polski ma obowiązek spisania się. W ramach spisu trzeba odpowiedzieć na takie pytania jak miejsce zamieszkania, wykształcenie, stan cywilny, wyznanie oraz narodowość.
Spisać można się na 3 sposoby:
- Przez Internet, za pośrednictwem strony spisowej
- Telefonicznie, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00
- Osobiście, podczas wizyty rachmistrza
Jeżeli czekasz na wizytę rachmistrza, konieczne upewnij się, że osoba, która zapuka do twoich drzwi naprawdę jest pracownikiem Głównego Urzędu Statystycznego, a nie oszustem. Poproś go o okazanie identyfikatora i sprawdź się, że jest on prawdziwy. Możesz zadzwonić na infolinię spisową i dopytać, czy osoba podająca się za rachmistrza faktycznie nim jest.