Wiadomości z Świętochłowic

Sprawniejsze kontrole kwarantanny dzięki respektowaniu obowiązku korzystania z aplikacji

  • Dodano: 2020-04-14 06:45, aktualizacja: 2020-04-14 06:59

Każdego dnia mundurowi miejscowej komendy kontrolują czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Jednocześnie przypominają objętym nadzorem mieszkańcom miasta o konieczności korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”. To specjalne narzędzie przygotowane w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej. Świętochłowiccy mundurowi dziękują za respektowanie wprowadzonego od 1 kwietnia br. obowiązku, bowiem ponad 2/3 kontrolowanych osób na terenie miasta korzysta obecnie z aplikacji.

Policjanci ze świętochłowickiej komendy w ramach nowych zadań każdego dnia m.in. kontrolują czy na terenie naszego miasta osoby, które powinny odbywać domową kwarantannę, rzeczywiście jej przestrzegają. Sprawdzają nie tylko, czy dana osoba znajduje się we wskazanym miejscu, ale także pytają o stan zdrowia oraz czy potrzebne są artykuły spożywcze. W celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej została przygotowana specjalna Aplikacja „Kwarantanna domowa”Jest darmowa, bezpieczna i dostępna na systemy Android i iOS. Od 1 kwietnia br. rząd wprowadził dodatkowy obowiązek, a mianowicie konieczność zainstalowania i użytkowania tego prostego narzędzia przez osoby podlegające obowiązkowej kwarantannie. A skąd ten obowiązek? Wprowadziła go podpisana 31 marca br. przez Prezydenta RP ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.W związku z tym świętochłowiccy policjanci, prowadząc kontrole, apelują do mieszkańców objętych kwarantanną o obowiązku korzystania z aplikacji, jednocześnie przesyłając do nich przypomnienie w formie MMS. Obecnie ponad 2/3 osób objętych obowiązkową kwarantannę na terenie Świętochłowic korzysta z aplikacji. Miejscowi stróże prawa dziękują za odpowiedzialność oraz respektowanie przez nich obowiązujących przepisów. Dzięki takiej postawie mundurowi odnotowali sprawniejszy przebieg prowadzonych kontroli.

Przypominamy!

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Obejmowani są nią także wszyscy, którzy powrócili do Polski z zagranicy.


Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu EWP, a później do aplikacji. W tym momencie (po dotarciu danych do systemu) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”.

WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że Wasze dane są w naszej bazie i że możecie rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywujcie po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.


SMS dotarł. Można pobrać aplikację. Jak to zrobić? Sprawdź link.

Aplikacja polega na tym, że każdego dnia do osób, które aktywowały aplikację, przychodzi wiadomość z prośbą o przesłanie swojego zdjęcia. Za pomocą geolokalizacji oraz programu do porównywania twarzy sprawdzane jest miejsce pobytu i osoba, która powinna pozostać w izolacji domowej. Aplikacja ma na celu ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To także narzędzie kontroli, czy nie są łamane zasady kwarantanny. Jakie? Np. zakaz wychodzenia z domu.

Więcej na temat aplikacji www.gov.pl/kwarantannadomowa.

Respektujmy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń-to nasze wspólne dobro!

Przypominamy również, że za złamanie zakazów grozi wysoka grzywna. To bardzo ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad. To m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda nam się uporać z pandemią. Informacja o osobie niestosującej się do postanowień decyzji o kwarantannie przekazywana jest służbom sanitarnym, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. złotych. Ponadto wobec takiej osoby policjanci prowadzić będą czynności wyjaśniające w kierunku art. 116 kodeksu wykroczeń zagrożonego karą grzywny. Jeśli natomiast sytuacja dotyczy osoby, u której potwierdzono zakażenie, wówczas będzie ona odpowiadała już o czyn z art. 161 kodeksu karnego, za popełnienie którego grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Ja

    Aplikacja nie dziala

  • Wkurzona

    Nie przestrzegaja! Policja się oddala a Ci wychodzą

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również