Wiadomości z Świętochłowic

Stowarzyszenie Otwarte Świętochłowice przekazuje węgiel potrzebującym

 • Dodano: 2023-12-01 12:45, aktualizacja: 2023-12-01 17:36

Stowarzyszenie Otwarte Świętochłowice, na czele z Dawidem Kostempskim, organizuje akcje pomocowe dla najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta. W minioną sobotę członkowie stowarzyszenia rozdawali worki węgla w Lipinach. Akcja docelowo ma się odbywać w każdej dzielnicy miasta.

„Wielka akcja węglowa"

Stowarzyszenie Otwarte Świętochłowice postanowiło wesprzeć potrzebujących mieszkańców miastaorganizuje darmowe wydawki węgla. Pierwsza z nich odbyła się w minioną sobotę, 25 listopada w Lipinach, przy Kościele pw. św. Augustyna. 

- Liczba osób, które pojawiły się na tej akcji, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Trudno mi powiedzieć ile osób przyszło na wydawkę węgla, ale liczyłbym to raczej w setkach, a nie w dziesiątkach. Mieszkańcy zebrali się na placu parafialnym już o godz.9:00, mimo że akcja rozpoczęła się dopiero o godzinie 11:00 – mówi były prezydent Świętochłowic, Dawid Kostempski.

Potrzebujący otrzymywali 25-kilowy worek węgla „EkoDawid", na którym umieszczono numer telefonu, pod którym można szukać pomocy w trudnej sytuacji życiowej. W przypadku rodzin wieloosobowych w dużej potrzebie, węgla przydzielano więcej, proporcjonalnie do zapotrzebowania.

Osoby, które nie mogły przyjść na akcję z powodu niepełnosprawności czy podeszłego wieku, mogły liczyć na przywiezienie węgla bezpośrednio do miejsca zamieszkania. Dawid Kostempski wskazuje, że akcję w Lipinach w rzeczywistości on i jego działacze społeczni, zakończyli nie w sobotę, a dopiero wczoraj, gdy zawieźli ostatni worek z węglem do mieszkania potrzebującej rodziny z tej dzielnicy.

Kto może otrzymać węgiel? Były prezydent wskazuje, że akcja przeznaczona jest dla osób potrzebujących. 

- W zeszłą sobotę na akcji pojawiły się osoby w długotrwałej potrzebie materialnej, jak również te które znalazły się na jakimś zakręcie życiowym i potrzebują wsparcia. Bywa tak, że ktoś traci pracę, pojawia się choroba czy niepełnosprawność. Takim ludziom również trzeba pomóc.

Dawid Kostempski utrzymuje kontakt z miejskimi instytucjami pomocowymi, aby dotrzeć do osób najbardziej potrzebujących. 

Odwiedzą kolejne dzielnice

Stowarzyszenie nie zwalnia tempa – już w najbliższą sobotę, 2 grudnia, darmowa wydawka węgla odbędzie się w Chropaczowie, na ul. Średniej 3, o 11:00. Ze względu na duże zainteresowanie akcją, ilość wydawanego węgla zostanie zwiększona. Liczba worków dla danej dzielnicy jest w dużej mierze uzależniona od liczby budynków czy mieszkań ogrzewanych na węgiel.

- Oceniamy dzielnicę pod względem punktów, w których pali się paliwem takim jak węgiel. Na pewno w dzielnicy Lipiny jest ich przeważająca ilość, podobnie w dolnej części Chropaczowa. Pewnie będziemy musieli się lepiej przygotować, nie mniej musimy wziąć pod uwagę również fakt, że możliwości zawsze są ograniczone.

W kolejnych tygodniach, w soboty 16 i 23 grudnia, wydawki odbędą się w dzielnicy Centrum i na Zgodzie. Na ten moment nie ustalono jeszcze dokładnej lokalizacji akcji w tych dwóch dzielnicach. Dla Piaśnik, gdzie liczba budynków, gdzie pali się w piecach jest znikoma, akcja wydawkowa prawdopodobnie zostanie połączona z kolejną akcją dla Lipin.

Komentarze (28)    dodaj »

 • Witold Bryll

  Oj delfinie , delfinie.ze złodziejstwa twoja rodzina słynie....

 • FAKT

  Węglowy Kennedy , kradnie ten węgiel jak jego stary...

 • Bolesława

  Przykry widok

 • Magda

  Co kostempski taki wszędzie jakiś opuchnięty ?

 • Mieszko

  Daniel strach cię oblecioł?

 • :DDDDDDDDDD

  Ale gorolom i wieśniakom szczypie po rzyci :DDDDDD

 • Beata

  Pierwszy raz bez koszuli i lakierek. Pod publiczkę wystrojony udawał że nosi meble

 • Beata

  Poniżej artykuł : Alert RCB: Zła jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego. A ci tu z tym EkoDawid wyskakują . Śmiechu warte .

 • dziadek K.

  dlaczego ten człowiek jeszcze nie siedzi?

 • Oli Oli

  EkoDawid co to za podpucha czy ktoś głupa zgrywa . Wybory idą , mieszkańców cza przekupić . To ja powiem wyraźnie , że w niektórych miastach Polski nie można już węglem palić . Każdy miał sobie przerobić ogrzewania . Jak kogoś nie stać i są na to dowody , to niech Pan pomoże

 • Majk

  To ten u którego w garażu znaleziono skradzione z miasta rzeczy a powołana przez niego sekretarz miasta poszukiwana jest listem gończym ?

 • głupia Gienia

  Widzę że już kogoś z tego tytułu zadek boli. Pewnie ten węgiel kostempski dostał za darmo albo go sam wykopał! Proponuję jednemu baranowi z drugim zakupić wegiel i potem rozdać go ludziom to się dowiecie ile to kosztuje. Widać strach jest wielki przed tym żeby przypadkiem mieszkańcy nie zagłosowali na byłego prezydenta o ile będzie startował w wyborach.

 • dziadek K.

  Kostempski wypier.... ze Świon

 • krist

  dlaczego Dawid K.jeszcze nie siedzi z takimi prokuratorskimi zarzutami? chce jeszcze odkupić swoje grzechy węglem ? hahaha

 • ~M

  Super!

 • Zosia

  Dlaczego Kostempski oszukuje mieszkańców? Przecież nie ma żadnego stowarzyszenia "Otwarte Świętochłowice"!

 • Obserwator

  Proponuję wszystkim krytykanton też wziąć się do działania i wspierać potrzebujących. Szczególnie w tym przed świątecznym czasie. Z pewnością za prezydentury Kostemskiego coś się w mieście działo, A teraz co...???Szału nie ma.

 • kasia

  ciekawe,kto to finansuje ???

 • Mikołaj

  Super! Oby więcej takich akcji!!!

 • Dzielnicowy

  Ten Pan ( D.K.) powinien występować w teatrze ŚwiętochłOOFice , gra aktorska jako komika najlepiej mu wychodzi.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również