Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowiccy dzielnicowi odwiedzają uchodźców, w trosce o ich bezpieczeństwo

 • Dodano: 2022-04-19 06:00, aktualizacja: 2022-04-19 06:06

Dzielnicowi ze Świętochłowic biorą udział w działaniach na rzecz uchodźców, którzy musieli opuścić swój kraj, uciekając przed wojną w Ukrainie. Mundurowi odwiedzają ich m.in. w świętochłowickich domach, gdzie znaleźli bezpieczne schronienie. Podczas spotkań omawiają z nimi najważniejsze kwestie związane z ich bezpiecznym pobytem na terenie naszego kraju. W szczególności zwracają uwagę na zaginięcia oraz problematykę handlu ludźmi, dzieląc się z obywatelami Ukrainy cennymi wskazówkami.

Z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać uchodźcy?

Głównym celem spotkań jest omówienie zagrożeń, z jakimi uchodźcy z Ukrainy mogą się spotkać, przebywając w Polsce. Aby ich pobyt był bezpieczny, mundurowi przypomnieli najważniejsze kwestie w tym zakresie, w szczególności zwracając uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Przypominają o okolicznościach, które są często przyczyną zagubień najmłodszych. Stróże prawa apelują o zachowanie szczególnej czujności oraz edukowanie dzieci, by wiedziały jak się zachować w takim przypadku. Podczas spotkań policjanci zwracają uwagę na to, że większość ludzi chce pomagać innym, jednak obcokrajowcy powinni mieć na uwadze również to, że zdarzają się osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich niekorzystne położenie np. do celów materialnych. Dlatego mundurowi przypominają uchodźcom, że muszą o tym pamiętać, bowiem narażeni są na przestępstwa takie jak, m.in. handel ludźmi, oszustwa przy okazji pomocy z zakwaterowaniem, czy wyłudzenia pieniędzy w zamian za pomoc. Stróże prawa zwracają uwagę na najważniejszą kwestię, czyli ograniczone zaufanie podczas codziennych czynności, szukania pracy i przede wszystkim podróżowania z nieznanymi, przypadkowymi osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich trudną sytuację życiową. Zalecają podróżowanie w grupach i informowanie znajomych, gdzie się udają i z kim, aby uchronić ich przed zaginięciami. Na koniec przypominają o Europejskim numerze alarmowym 112, z którego mogą bez wahania korzystać w sytuacjach zagrożenia. Aby o nim pamiętali, mundurowi przekazują ulotki z zasadami bezpieczeństwa oraz wspomnianym ważnym numerem alarmowym.

ТОМУ ПАМ'ЯТАЙТЕ:

 • якщо у вас немає транспорту, або кінцевого пункту подорожі, зверніться до найближчого рецепційного центру;
 • якщо ви користуєтеся транспортом, який пропонують випадкові, незнайомі люди, тримайтеся завжди в групі, запишіть і сфотографуйте реєстраційний номер транспортного засобу, яким ви подорожуєте і за можливості, відправте його рідним, або друзям;
 • не віддавайте свої документи незнайомим людям, не віддавайте свого телефону;
 • користуючись пропозиціями працевлаштування, будьте обачними та пильними;
 • залишайтеся на постійному зв’язку з сімєю, або друзями, повідомте їм точну адресу свого перебування та кожну його зміну.

Якщо ви відчуваєте загрозу, зателефонуйте на Європейський Номер Екстренної допомоги – 112 (безкоштовно).

Komentarze (3)    dodaj »

 • a co z miejscowymi ?

  Fajnie i bardzo mądrze szkoda tylko ,że dzielnicowi tak ochoczo nie odwiedzają mieszkańców miasta a problemów z chuliganami jest dużo .Ja nie znam swojego dzielnicowego a mieszkam już w tym samym miejscu lat 30 .Pewno kilku w tym czasie poszło na emeryturę a ja żadnego nie poznałem

 • hanus

  Ja poznałem swojego dzielnicowego był pytać się o sąsiadkę normalny byk chłop duży inaczej.

 • Ręce opadają

  Pewnie sąsiadka Ukrainka

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również