Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowiccy funkcjonariusze policji na rozmowach z seniorami o bezpieczeństwie

 • Dodano: 2024-05-02 07:30, aktualizacja: 2024-05-02 07:40

Świętochłowiccy policjanci po raz kolejny spotkali się z miejscowymi seniorami by porozmawiać o bezpieczeństwie. Mundurowi zwracali uwagę jak nie dać się oszukać przez osoby podszywające się pod członków rodziny, policjantów lub nieuczciwych przedsiębiorców. Spotkanie odbyło się w sali kinowej w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Kilka słów o oszustach

Policjanci ze świętochłowickiej komendy na terenie Muzeum Powstań Śląskich spotkali się ze starszą społecznością naszego miasta. Mundurowi zwracali uwagę seniorom jak nie dać się oszukać przez osoby podszywające się pod członków rodziny, policjantów lub nieuczciwych przedsiębiorców.

Policjanci przestrzegali także przed sprzedawcami wchodzącymi na rynek mediów, najczęściej proponujących niższe rachunki za prąd, gaz lub telefon, którzy nieuczciwie sugerują, że są dotychczasowymi sprzedawcami tych usług, a podstępnie zawierane przez nich umowy mogą powodować dotkliwe straty finansowe. Mundurowi przypominali, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Dobrze, aby młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, przekazywały im niezbędną wiedzę.

Jak nie dać się oszukać?

 • dzwoni telefon
 • ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym, coś się wydarzyło: wypadek lub choroba
 • rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie
 • ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów
 • pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy
 • pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu
 • rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu

Bądź ostrożny, pamiętaj:

 • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
 • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
 • nie działaj pochopnie pod presja czasu
 • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
 • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy policjant tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób, mundurowi proszą o natychmiastowe powiadomienie służb. 

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: KMP Świętochłowice / fot. KMP Świętochłowice

Komentarze (1)    dodaj »

 • Kazik

  Kiedy będą rozmowy z seniorami , o zakazie palenia węglem w piecu ? To jest takie nie ekologiczne. Może święty czas zacząć poruszać ten temat . Kraków już dawno nie może palić węglem i jest lepsze powietrze . Kończy się dotacja do pieca na gaz , czy seniorzy o tym wiedzą? Proponuję przeprowadzić rozmowę z mieszkańcami!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również