W świętochłowickim MDK, policjanci miejscowej komendy odbyli spotkanie z dziećmi biorącymi udział w wakacyjnych zajęciach.
Prelekcja stróży prawa, była inicjatywą promującą bezpieczeństwo wśród najmłodszych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo...nad wodą” oraz „Bezpieczne wakacje 2019”. Mundurowi przypomnieli najmłodszym o tym, co jest najważniejsze dla ich bezpieczeństwa w trakcie letniego wypoczynku.
Na zakończenie otrzymali od policjantów m.in. elementarz bezpieczeństwa
W ramach działań „Bezpieczne wakacje 2019” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo...nad wodą” świętochłowiccy policjanci spotkali się z młodymi mieszkańcami miasta. Profilaktycy odwiedzili najmłodszych w trakcie zajęć wakacyjnych w Młodzieżowym Domy Kultury w Świętochłowicach. W trakcie spotkania, stróże prawa przekazali uczestnikom, jak unikać zagrożeń i bezpiecznie spędzić ostatni miesiąc wakacji podczas zabawy na podwórku, podczas wypoczynku nad wodą czy na wsi. Stróże prawa w trakcie spotkania poruszyli również temat ataku niebezpiecznego zwierzęcia, a w szczególności przypomnieli dzieciom o tym, jak zachowywać się podczas kontaktu z obcymi. Wszyscy z dużym zaangażowaniem wzięli udział w prelekcji, chętnie odpowiadając na pytania i dzieląc się z policjantami dotychczas zdobytą wiedzą. Na zakończenie najmłodsi otrzymali m.in. elementarz bezpieczeństwa.
Bezpieczne dziecko to świadome dziecko. Dlatego świętochłowiccy mundurowi systematycznie prowadzą cykl spotkań z młodzieżą, aby uczyć najmłodszych, jak mają zadbać o własne bezpieczeństwo. Stróże prawa przypomnieli dzieciom o kilku najważniejszych zasadach, aby
w domu:
-
podczas nieobecności rodziców zawsze zamykały drzwi na klucz i nikomu ich nie otwierały, zawsze sprawdzały przez wizjer, kto stoi po drugiej stronie,
-
nie podawały nieznajomym adresu i nigdy nie mówiły nikomu, że będą same w domu,
-
nie rozmawiały z nikim o wyposażeniu mieszkania ani o cennych rzeczach znajdujących się w nim,
-
nie zapraszały do domu kolegów bez zgody rodziców,
poza domem:
-
nie przyjmowały od obcych żadnych zabawek, pieniędzy ani słodyczy,
-
nigdy nie przyjmowały od obcych propozycji wspólnej przejażdżki samochodem lub spaceru,
-
unikały odludnych miejsc zabawy i bawiły się w grupie z innymi dziećmi, nie bawiły się w miejscach niebezpiecznych tj. na placach budowy, w pobliżu ulicy, rzeki, jeziora, urwiska,
-
zawsze informowały rodziców, dokąd wychodzą i kiedy planują powrót oraz przestrzegały tych ustaleń,
-
nie przebywały same poza domem, w szczególności po zmroku,
-
wołały głośno „POMOCY”, jeśli ktokolwiek będzie chciał zrobić im krzywdę,
nad wodą:
-
wybierały tylko strzeżone, przeznaczone do kąpieli miejsca, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy;
-
nie oddalały się od rodziców,
-
nie wchodziły po opalaniu i posiłku od razu do wody, najpierw stopniowo przyzwyczajały ciało do niższej temperatury, w ten sposób unikną szoku termicznego;
-
nie wskakiwały do wody, której głębokości nie znają,
korzystając z internetu:
-
w sieci nie podawały swoich danych oraz miejsca zamieszkania,
-
nigdy nie ujawniały informacji dotyczących rodziny, czyli w jakich godzinach pracują rodzice, kiedy wychodzą na zakupy itp.
-
nie przesyłały swoich zdjęć obcym osobą i nie umawiały się z nimi na spotkania, zawsze informowały rodziców lub opiekunów o nowo zawieranych znajomościach, pamiętając, że to, co pisze nam druga strona, nie musi i często nie jest prawdą.
Pamiętajmy, że dzieci w różnym wieku mogą się spotkać z różnymi zagrożeniami. Dlatego nie zapominajmy o czujności od najmłodszych lat i nie traćmy jej, kiedy dzieci dorastają.