Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Daniel Beger odpowiada na zarzuty Dawida Kostempskiego

 • Dodano: 2019-02-28 13:15

Nie milkną echa poniedziałkowej konferencji, podczas której prezydent Świętochłowic Daniel Beger poinformował o fatalnym stanie finansów miasta. Za taki stan rzeczy obarczył rządy poprzedniej ekipy z Dawidem Kostempskim na czele.

Na odpowiedź byłego prezydenta nie trzeba było długo czekać – na swoim profilu facebookowym poinformował on o zamiarze doniesienia do prokuratury na działanie Daniela Begera, które uznał za szkodliwe dla miasta. 

Sprawdź artykuł: Dawid Kostempski składa doniesienie do prokuratury na Daniela Begera.

Poprosiliśmy prezydenta Świętochłowic Daniela Begera o komentarz w tej sprawie, który umieszczamy poniżej.

Oświadczenie Daniela Begera w sprawie doniesienia do prokuratury

Oświadczenie byłego prezydenta odbieram jako kolejną próbę zastraszenia mnie. Podobnych sytuacji było już kilka, każda z nich kończyła się do tej pory fiaskiem. Realizujemy zapowiedziany jeszcze przed wyborami plan, który przede wszystkim zakłada poprawę stanu finansów miasta.

O inwestycjach takich jak remediacja stawu Kalina, budowa hali sportowej czy budowa stadionu żużlowo-piłkarskiego słyszeliśmy w ostatnich latach wielokrotnie. Do tej pory żadne z wymienionych przedsięwzięć nie zostało zrealizowane. Wkrótce ogłoszony zostanie kolejny przetarg na wykonawcę remediacji stawu Kalina. Mamy nadzieję, że dzięki dialogowi technicznemu, który przeprowadziliśmy, tym razem uda się przeprowadzić całą procedurę pozytywnie. Natomiast podpisywana w pośpiechu przed wyborami samorządowymi umowa na przebudowę stadionu OSiR Skałka i rozpoczęcie prac remontowych bez zapewnienia finansowania inwestycji postawiły nowych rządzących miastem w bardzo trudnym położeniu.

Obecne wdrażamy plan naprawczy. Zgodnie z zaleceniami Regionalnej Izby Obrachunkowej musieliśmy urealnić uchwałę budżetową poprzez m.in. wprowadzenie oszczędności. RIO zakwestionowało bowiem nierealną prognozę dochodów i niedoszacowanie wydatków ujętych w projekcie budżetu przygotowanym jeszcze przez poprzedników. Nie oznacza to jednak porzucenia planów inwestycyjnych w mieście, a ich przesunięcie w czasie, lepsze planowanie i optymalizowanie kosztów. Poprawienie kondycji finansowej Świętochłowic umożliwi realizowanie długodystansowych planów.

Nie rezygnujemy także z prób pozyskiwania środków zewnętrznych, które pomogą w przyszłości realizować kolejne inwestycje w mieście. Miasto rzeczywiście pozyskiwało w ubiegłych latach fundusze, jednak jeszcze w czasie kampanii wyborczej przekonałem się, że mieszkańcy nie odczuwają ich wykorzystania w codziennym życiu. Mają zdecydowanie poważniejsze problemy, które do tej pory nie zostały rozwiązane i potrzeby, o których wcześniej nie pomyślano, dla nas są one obecnie najważniejsze.

Czy konflikt przysłuży się miastu? - komentarz autora

Jak widać w Świętochłowicach ścierają się ze sobą dwie wizje miasta i jego finansów, a obie strony nie unikają ostrych słów i całkowitej krytyki swoich oponentów. Czy konflikt przysłuży się miastu? Z jednej strony trzeba przyznać, że wizerunek Świętochłowic faktycznie po poniedziałkowej konferencji mógł ucierpieć, a sprawą zadłużonego, śląskiego miasta zajęły się nawet ogólnopolskie media. Z drugiej strony konkurencja, również w polityce, to rzecz wielce pożądana, a spór jest jednym z naturalnych objawów demokracji. To, że obie strony patrzą sobie na rękę jest pożyteczne, pytanie tylko, czy jedno z najbiedniejszych miast na prawach powiatu w Polsce potrzebuje teraz takich turbulencji.

Niestety, nabrzmiały konflikt przekłada się też na mieszkańców, którzy kibicując jednej ze stron często potępiają w czambuł stronę drugą, przez co nastroje w mieście nie są najlepsze. Przypomina to nieco sytuację w kraju, gdzie dwa główne obozy polityczne nie znajdują nawet najcieńszej nici porozumienia i nie potrafią ze sobą rozmawiać o rozwiązywaniu problemów.

Jedno jest pewne - finanse miasta są napięte, a nowa władza ma twardy orzech do zgryzienia - musi bowiem z jednej strony zaciskać pasa, z drugiej dbać o systematyczny rozwój, a ten bez inwestycji jest po prostu zahamowany.

Komentarze (96)    dodaj komentarz »

 • lipiniorz

  i jeden i drugi nie maja ze Swionami (Slaskiem) nic wspolnego. ot, zwykli polscy kolonizatorzy.Jezeli beger chce oszczedzac to po co mu tele wice a co za tym sie ciegnie to sekretarzy itd itd..Czas oddac Slask w Slaskie rece!!!

 • Lucyferek

  REFERENDUM!!! Referendum!!!

 • adam

  referendum pół roku po wyborach... puknij się :)

 • Andrzej

  Szanowni czytelnicy, każdy z Was ma jakąś rację w swoich komentarzach jednakże nikt nie zauważył, że nie tylko Pan Kostempski odpowiada za stan finansowy miasta, do tego przyczynili się radni z koalicji pana prezydenta. Owszem pan Prezydent mógł mieć swoje wizje jak rozwinąć miasto, co zrobić aby było ładniejsze aby jego mieszkańcom żyło się lepiej lecz to właśnie ,, RADNI " z jego koalicji podnosili swoje dłonie w głosowaniu za wszelkimi pożyczkami, obligacjami i wszystkim czym przyczynili się do zadłużenia naszego miasta. To właśnie oni w największym stopniu są winni tego, że mamy tą właśnie sytuację. wystarczy tylko wejść na youtube.pl sesje rady miasta Świętochłowice i sprawdzić jak odbywały się głosowania finansowe. Kiedy uchwały były przynoszone przed samą sesją rady miasta co opozycja za każdym razem zgłaszała jednak to wtedy nasi radni bez żadnych pytań wyjaśnień na co pójdą pieniądze podnosiła rączki jak sobie życzył ich Guru. To właśnie ci radni powinni odpowiadać w ten sam sposób za stan miasta może nawet bardziej niż Pan Kostempski. Nie jestem sympatykiem pana Kostempskiego i nie byłem ale odpowiedzialność ponoszą radni poprzedniej koalicji jednak zostali wybrani przez mieszkańców na obecną kadencję i jakoś nie mają chęci wypowiadać się w tej kwestii. Dajmy szansę naszym władzom tym nowym i tym którzy już są w radzie wiele lat może właśnie jest ten moment aby zapisać się w historii miasta nie tylko tym, że staniemy się dzielnicą Chorzowa, Rudy Śląskiej bądź Bytomia. Każdy popełnia błędy jednak nie każdy zdąży je naprawić. Jeśli kogoś uraziłem tym komentarzem bardzo przepraszam nie było to moim celem

 • leopold

  Jak głosi prawo "radni działają społecznie i nie mogą odpowiadać za swoje czyny związane z pełnieniem mandatu"!!!

 • adam

  więc jeśli działają społecznie to niech nie biorą za to pieniedzy. Zobaczymy ilu radnych zostanie w urzędzie gdy zredukujemy pensje do 1zł i popatrzymy im na ręce i prywatne biznesiki.Niektóre mordy siedzą na stołku od 20stu lat i za samo to należy im się solidny kopniak w cztery litery.

 • Alter

  Przebija Kononowicza.

 • Aniela

  Beger z Kwaśny potraktowali dyrektorów przedszkoli jak śmieci. Zabrali im z wypłaty po 1500 zł, a dyrektorom szkół po 2000zl. Tak wybraliśmy.

 • Mieszkaniec

  To ile wy tam zarabiacie :OZe zabrano tyle ile niektórzy za tyle pracują.A taka niby bieda w edukacji.

 • Tj

  Kto wybrał halo halo mów za siebie.To że Kostempski jako prezydent nie byl bez wad to oczywiste ale takze było oczywiste ze Berger i jego swita nie za Kostempskiego jak ktos o tym nie wiedział niie POWINIEN mieć prawa głosu.Będziecie długo wąchac smród po tym g...

 • Marija

  Naszej dyrekcji tylko 1200,ale to dlatego że miała mało motywacyjnego.

 • Hahaha

  A on sobie ile zabral?

 • Pary

  Prezydent daiLBGR

 • Kibol portalu

  No i NIESTETY moje takie tam przemyslenia przed drugą turą wyborów spełniły się:):) W sumie nie jestem zaskoczony,że teraz" PRZYJACIELE" Świętochłowic mają takie problemy z zarządzaniem miastem. Skoro wybrali ich facebookowe głupole ,zaślepieni internetowym gwiazdorzeniem ,ludzi ,którzy oprócz krzykactwa nie mają nic do zaproponowania,to skutki są widoczne.Czy choć jedna osoba ,ktora głosowala na nich ,zadała sobie odrobinę trudu ,żeby sprawdzić czego faktycznie Ci ludzie dokonali,jakie mają opinie wśród realnych (nie facebookowych)ludzi ,z którymi pracowali itd.Po co ???? Nowy bóg ,facebóg prawdę powie....A prawda się objawiła...Nieudacznictwo,bez umiejetnosci i pomysłu ,a najgorsze ,że chodziło tylko o stołki i kolejny punkt w CV.Mozna Kostempskiego podejrzewać o wszystko,ale chyba nie o taką głupotę,zeby spodziewając sie kolejnej wygranej ,a spodziewał się,doprowadził miasto do takiego punktu ,jak likwidacja miasta ,czy grożba takiej likwidacji.Poprostu kurs zarzadzania miastem, jaki skonczyła obecna ekipa w SimCity 4 okazał ,bardzo slabym symulatorem i w realu trzeba czegos więcej ,niż populizm,celebrytyzm na fb i skończona zawodówka.A dodając ,że rada miasta ,to non stop praktycznie ta sama stara gwardia,to wizja przyszłosci dla miasta jest bardzo szarymi kolorami malowana a nawet czarnymi.Po tych paru miesiącach rządów jedynym godnym uwagi osiągnięciem jest wymiana na stołkach,na swoich i podpiasanie wspołpracy z poprzednim miejscem zatrudnienia ,czyli taki mały nepotyzm i tyle,czy może aż tyle:):)Czarna rozpacz.

 • Adam

  Kostempski przegrał wybory na własne życzenie. Powszechnie wiadomo że Pan Kostempski wydał na kampanię znacznie mniej niż wcześniej :D Myślicie że to przypadek? Rozkopał stadion, zostawił za sobą mnóstwo nie załatwionych spraw typu remont UP, temat związany z torowiskami itp. Taki zajebisty był z niego koleś, ale podpisując umowę na remont stadionu zabezpieczył finansowanie obietnicami bez pokrycia. Ja się aż dziwię że Beger mając wiedzę na ten temat podjął się w ogóle walki o ten fotel.Może więc zamiast wiecznie płakać i marudzić, warto potrzymać kciuki. Różnimy się tym, że mi obojętne kto jest prezydentem, będę mu kibicował bo jego powodzenie to powodzenie mojego miasta. Tacy jak ty niestety kierują się swoimi interesikami albo preferencjami. Prezydent jest wybrany, niech robi co może żeby wyciągnąć 41-600 z dziury. Te miasto to dramat na kołach i tak nami Kostempski rządził, że na ten moment lepiej by nam było być dzielnicą Chorzowa...btw żużel to wy zobaczycie jak świnia niebo, chociaż wystaczyłoby 1/10 kwoty zainwestować w 'ajske'. Motosport to nie tylko żużel!

 • Jolero

  Wybraliście na prezydenta człowieka który nie ma nic wspólnego z miastem, to teraz będziecie mieć... całe nic

 • adam

  no dobrze ze kostempski miał tak dużo wspólnego :D zameldowany na sztukę :D

 • Mieszkaniec

  Burger mam propozycję:Wprowadź w szpitalu nr.2 czas pobytu pacjentów 8/24 np.:8:00-16:00 (po 16 wypier... do domu czy tam ulice)Wiesz jakie to oszczędności.Ps w straży pożarnej to samo nie wozy bojowe napelniaja woda do połowy a pożary gasza dmuchajac..tak jak ty mieszkańców.

 • adam

  może napisz książkę? piszesz Begerowi coś o szpitalu który do ruiny doprowadzała każda kolejna władza miasta? Ciekawe że twój idol Kostempski nie zajął się szpitalem tylko wołał przecinać wstęgi na skałce, finansować na kredytach kolejne świetne 'inwestycje' do których miasto będzie dokładać byleby przekonać gawiedź i wygrać kolejne wybory.... ŁBY

 • Camelback

  Jakieś informacje o sytuacji w koalicji ?Prezydent Kwaśny jakby nieobecna, skwaśniała, naburmuszona.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.