Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Dawid Kostempski składa doniesienie do prokuratury na Daniela Begera

 • Dodano: 2019-02-27 13:45

Były prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski składa doniesienie do prokuratury na Daniela Begera – powodem ma być niegospodarność i działanie na szkodę miasta.

Dawid Kostempski: Konferencja prasowa Daniela Begera była pełna nieprawd i nieś cisłości

Doniesienie do prokuratury jest odpowiedzią na poniedziałkową konferencję, podczas której Daniel Beger poinformował o krytycznej sytuacji finansowej, w jakiej znalazły się Świętochłowice. Padło wówczas wiele mocnych słów na temat niegospodarności i niekompetencji Dawida Kostempskego i jego ekipy – teraz były prezydent odbija piłeczkę i jako niekompetentnego i niegospodarnego wskazuje wybranego w jesiennym głosowaniu nowego gospodarza miasta.

Jak wskazuje były prezydent, powody doniesienia do prokuratury to przede wszystkim rujnowanie wizerunku miasta oraz rezygnacja z zaplanowanych wcześniej inwestycji, co również ma być działaniem niegospodarnym, a jednocześnie ma świadczyć o braku wizji rządzenia.

Alarmowanie o możliwym bankructwie i podzieleniu Świętochłowic pomiędzy sąsiednie gminy jest rozpaczliwą próbą przykrycia indolencji, braku kompetencji oraz pomysłu na zarządzanie miastem obecnego prezydenta – pisze w swoim oświadczeniu Dawid Kostempski - (...) W ciągu dwóch kadencji udało się pozyskać ponad 120 mln zł. Dzięki czemu Świętochłowice zmieniły się nie do poznania, stając się atrakcyjnym miejscem do życia. Nasze Miasto zaczęło grać w ekstraklasie śląskich miast. Biorąc pod uwagę trud jaki w rozwój Świętochłowic włożył mój zespół oraz mieszkańcy nie mogę być obojętny na bezpodstawne stwierdzenia obecnego prezydenta, iż miasto znajduje się na skraju bankructwa i grozi mu upadek. Dlatego w najbliższym czasie złożę zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Daniela Begera dotyczącego działania na szkodę gminy. - deklaruje były prezydent.

Świętochłowice mają ponad 100 milionów długi, w tym ponad 20 milionów przeterminowanych zobowiązań

Jeszcze podczas odbytej w poniedziałek sesji Rady Miasta również radny Łukasz Respondek wskazywał, że Świętochłowice mają zadłużenie na jednego mieszkańca wynoszące 1706 złotych, a więc przesadą było porównywanie sytuacji Świętochłowic do tego, co działo się w gminie Ostrowice, miejscowości liczącej wówczas 2,5 tysiąca mieszkańców przy długu sięgającym 50 milionów. Faktycznie, Ostrowice nie istnieją już jako samodzielna jednostka samorządowa i zostały wcielone do sąsiadujących miejscowości, jednak tam skala problemu była o wiele poważniejsza. Jeżeli Świętochłowice miałyby być wcielone do okolicznych miast, to rodzi się pytanie, do jakich, bo zadłużeni są de facto wszyscy. Dla porównania Chorzów to 1 896 złotych długu na osobę, Ruda Śląska - 1 664 zł, Bytom wśród sąsiadujących miast wypada najlepiej, bo z kwotą 1 264 zł na osobę.

Rzecz oczywista, sam poziom zadłużenia nie świadczy o kondycji finansowej miasta, bo współcześnie rozwój miejscowości – czy nam się to podoba czy nie – oparty jest o inwestycje, na które samorząd musi pozyskiwać środki, a a jednym ze źródeł finansowania jest po prostu kredytowanie. Problemem Świętochłowic jest jednak to, że miasto nie jest w stanie uregulować swoich zobowiązań, a więc część faktur jest najzwyczajniej w świecie niezapłacona, tak jak np. za remont Powiatowego Urzędu Pracy, o czym pisaliśmy jesienią w artykule PUP wyremontowany, ale miasto wstrzymuje odbiór – dlaczego? W sumie Świętochłowice mają ponad 100 milionów długu, w tym ponad 20 milionów przeterminowanych zobowiązań.

Przyczyną niezapłaconych przez miasto faktur i zobowiązań jest niewyemitowanie przez Daniela Begera 15 mln zł obligacji komunalnych, które w 2018 roku do budżetu wpisała Rada Miejska. Daniel Beger nie wykazał też jakiejkolwiek inicjatywy w zakresie pozyskania pieniędzy unijnych, a jego oświadczenia dotyczące rzekomego bankructwa gminy wpędzają ją w poważne tarapaty i osłabiają jej wizerunek na zewnątrz.

Program naprawczy dla Świętochłowic to także wstrzymanie kilku dużych inwestycji

Głosy płynące zarówno ze strony Stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic jak i od byłego prezydenta Dawida Kostempskiego jednoznacznie krytykują również zaniechanie kilku dużych inwestycji, które w ich perspektywie są kluczowe dla dalszego rozwoju miasta.

Trzeba zaznaczyć, że znacznie bardziej zadłużone ościenne miasta, nie rezygnują - jak aktualnie Świętochłowice - z realizacji inwestycji. Zaniechanie strategicznych przedsięwzięć miejskich takich jak centrum przesiadkowe „Mijanka”, na które wywalczyliśmy 25 mln zł unijnych, bezzwrotnych środków oraz stadionu żużlowego im. Pawła Waloszka, na który obiecano nam pieniądze z Ministerstwa Sportu, to nieodpowiedzialność i dowód na brak kompetencji w zarządzaniu publicznymi pieniędzmi. - czytamy w oświadczeniu Dawida Kostempskiego.

Jaki był cel wczorajszej konferencji? Chciano „przykryć” rezygnację z ważnych dla mieszkańców inwestycji m.in. budowy centrum przesiadkowego Mijanka i stadionu im. Pawła Waloszka. Przekazano opinii publicznej, że Świętochłowice podzielą los Ostrowic, które 1 stycznia zniknęły z mapy Polski. To było stąpanie po bardzo cienkiej linii. To było tzw. zagranie na raz - czytamy na profilu facebookowym stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic, które podobnie jak w minionej kadencji również i dzisiaj murem stoi za Dawidem Kostempskim.

Podczas poniedziałkowej konferencji Daniel Beger tłumaczył wstrzymanie tych inwestycji faktem, że jednak miasto nie ma zabezpieczonych środków na ten cel, a same obietnice nie są wystarczającym gwarantem. O podpisaniu umowy na remont stadionu bez zabezpieczenia odpowiednich kwot w budżecie pisaliśmy w artykule: Umowa na modernizację stadionu podpisana, ale miasto nie ma zabezpieczonych środków

Czy i kiedy Dawid Kostempski faktycznie złoży doniesienie do prokuratury dowiemy się zapewne już niebawem, czekamy również na oświadczenie w tej sprawie prezydenta Daniela Begera.

Komentarze (64)    dodaj »

 • Niezadowolony

  Wszystko zależało od Rady Miasta.Stara Rada,stare pomysły.

 • Henio

  Hmm... Świętochłowice zdaniem pana Kostempskiego zmieniły się nie do poznania. No, poniekąd racja... rozkopane torowisko tramwajowe na odcinku 600 metrów jest już od ponad roku i dalej końca nie widać. Stadion doprowadzono najpierw do ruiny po to, by o teraz za grubą kasę trzeba było przebudowywać, wywalono w [...]u pieniędzy na nikomu niepotrzebne muzeum powstań śląskich, tak jakby takich muzeów tu w okolicy nie było o Muzeum Śląskim w Katowicach (rzut beretem od Świon) nie wspomnę.I tak na każdym kroku, najpierw nie remontuje się tego co się ma, a potem wywala się wielkie pieniądze na odbudowę i jeszcze ma się czelność chwalić tym jakie to wspaniałe inwestycje w tym mieście dzięki Kostempskiemu powstały.Panie Kostempski prawda jest taka, że doprowadził Pan to miasto do kompletnej ruiny, nawet Pan nie ma ochoty mieszkać w tym mieście, więc życzę Panu żeby Pan się odwalił już na dobre od Świętochłowic a tym co Pan zrobił dla tego miasta zajęła się prokuratura.

 • Świętochłowiczanka od urodzeni

  A pan Berger dopiero nic nie zrobi,bo zaczął od wyrzucania niewygodnych mu osób.Biedę miasta widać w każdym miejscu.Skoro Beger widział tą biedę to po co się podejmował takiej misji.Nic nie wywalczy,nic nie zrobi ,tylko doprowadzi do jeszcze większej biedy,a pan Kostempski mimo biedy zawsze jakieś pieniądze od państwa czy unii wyciągnął ,bo miał znajomości a teraz będzie dno. To miasto umiera i całe jest zaśmiecone,w podwórkach smród,brud,tylko trochę ulice są posprzątane.Boję się co będzie dalej.A stara ekipa powinna iść na odpoczynek i powinny przyjść młode pełne energii zastępy.

  • Świętochłowiczanka od urodzeni
   2019-04-10 13:36
  • odpowiedz
 • xxxxx

  "Świętochłowice mają ponad 100 milionów długi".... nos można mieć długi, le mieć na pewno 100mln DŁUGÓW,ewentualnie DŁUGU polecam słownik ortograficzny na przyszłość.

 • Anka z zaścianka

  Czytam te wszystkie wpisy i zastanawiam się czy ja żyję w jakimś matriksie? Pytam się was wszystkich, którzy tak gromko szafujecie oskarżeniami (choć Kostempski i Beger to nie są panowie z mojej bajki) kto umożliwił Kostempskiemu zaciąganie pożyczek i emisję obligacji? Czy to aby nie spolegliwa Rada pomogła utopić Świętochłowice w długach? Pani Radna G. Król królująca w Świonach od niepamiętnych czasów, Pan H. Kurek, Który każdemu prezydentowi zawsze i za wszystko dziękował. Panie Nowak Pan też nie jest świeżakiem w Radzie Miasta. Pani Owoc-Kania, jak mnie pamięć nie myli to Pani chyba była w komisji Budżetu i Finansów i nic Pani nie widziała, nie orientowała się, zarobiona Pani była. I na koniec mój ulubieniec P. Łataś, który uciekł z tego "Titanica", jak Pan patrzysz teraz Kostempskiemu w oczy?. Puenta będzie taka - Prezydent to ciało wykonawcze Rada - uchwałodawcze i od tego jest by hamować zapędy zbyt rozrzutnego prezydenta. Skoro tego nie robili są winni na równi z prezydentem i teraz powinni ruszyć tyłki i zabiegać o środki dla Świętochłowic jeśli tego nie zrobią to proponuję pozbawić ich diet na całe 5 lat. A Pan Panie Beger niech się nie użala nad sobą tylko zabiera ostro do pracy. Może ktoś z posłów lub europarlamentarzystów, wyciągnie do Pana pomocną dłoń. W końcu jeśli taki pionek jak ja wiedział o kolosalnym zadłużeniu miasta to Pan tym bardziej. Więc "do roboty"

 • Marian51

  Panią Kostempski centrum mijanka potrzebne jest jak drzwi do lasu (chyba że miał tam powstać nowy dworzec PKP) a nic o tym nie wiadomo, natomiast za zniszczony stadion powinni cię obciążyć z prywatnych pieniędzy (kto ci obiecał pieniądze w ministerstwie sportu) a co z inwestycjami które miały powstać a zostały tylko opowieścią. Prawda jest taka że znalazł Pan sobie ciapłą dobrze płatną posadkę i nie możesz przeżyć tego że ludzie pokazali ci drzwi

 • na przyszłość

  Czy wy nie widzicie że takie składanie wezwania do prokuratury to jest obracanie kota ogonem!!!! Informacyjnie dla popleczników Kostępskiego- tak jak w Katowicach, Chorzowie czy Gliwicach, liczba mieszkańców się zmiejsza a co za tym idzie wpływy do budżetu również, a dla takiego miasta jak Świętochłowice, które nie mają już obecnie żadnego przemysłu i niewielką liczbę przedsiębiorstw, inwestowanie i liczenie że wpływy się będą zwiąkszać( tak jak sobie wyliczyło to Porozumienie Świętochłowickie) jest jak wróżenie z fusów. Jeśli, ktoś w to wierzy to zapraszam do lektury RIO, która wg prawa nadzoruje w pierwszej kolejności wykonanie budżetów miast. A na marginesie- jeśli pan Kostępski się nie zgadza z opinią RIO mógł się odwołać do Naczelnego Sądu Administacyjnego

 • Siwy

  A myślicie czemu dejwid tak walczył o tron. Anioł dla tego żeby nic nie wypłynęło

 • Nie świętochłowiczanka

  No kochani, nie dajcie się zwariować. Nie da się narobić w gminie długów na 100 mln w ciągu pięciu miesięcy Urzędowania. To są zobowiązania, które na bank musiały powstać dużo wcześniej. Przecież Świętochłowice sama musiały zapłacić, (lub tego nie zrobiły i mają zobowiązania) za oczyszczanie Kaliny i jej rewitalizację. Miasto nie dostało dofinansowania z WFOŚiGW na ten cel. Już macie część długu (ok 24 mln). A to tylko czubek góry lodowej.

 • krist

  mam nadzieję że były prezydent odpowie za nie gospodarność i zadłużenie miasta bo to on i jego kolesie zadłużyli miasto

 • Stały czytelnik

  Jak miasto biedne,brak przemysłu to i Salomon z pustego nie naleje.

 • Tępy

  Wyrażę SWOJE zdanie na temat zarządzaniem miastem Świętochłowic.Uważam że więcej zadziałał były prezydent Kostempski niż jego poprzednik Moś ktory zarządzał miastem w LEPSZYCH czasach!Teraz jest nowa wladza ktora została wybrana no właśnie przez kogo?Po wpisach na FB widac:dzbany milenijne,bywalcy mops,kiobole itp.Wszystkie tuzy tego miasta którzy dali sie nabrać na przedwyborcze obietnice min ze Pan Berger wyremontuje zadłużone rudery w ktorych mieszkają a prawdą jest ze na dzień dziś nie wiadomo czy zostaną wyremontowane rudery fińskie Co do oszczędności,fajne się oszczędza ..cudzymi ale nie swoimi,proszę się zapoznać kto gdzie i za ile objął miejskie stanowiska.Życzę więcej obiektywizmum

 • ja123

  Poczytaj sobie protokół pokontrolny to dowiesz się jak bardzo "gospodarny" był prezydent, który odszedł i ile pieniędzy zmarnował i jak się gospodarował a potem komentuj.

 • olaf

  jak na begera głosowałeś to teraz nas za to przeproś, ten facet koszmar na kołkach

 • Mieszkanka

  Proszę mnie nie obrażać. Głosowałam na Pana Begera. Dzbanem milenijnym (?) nie jestem, MOPSu na oczy nie widziałam ( płacę 32 % podatek ), a do kiboli tym bardziej trudno mnie zaliczyć. Jedynie z twoim podpisem się zgadzam. Adekwatny do poziomu wypowiedzi.

 • Robertt

  hehehe, ale go zjechałaś. Wiem! niech nasze miasto włączą do.......Sosnowca

 • Beti Betka

  Masakra żeby tak między sobą rywalizować widocznie te koryto było za pełne

 • Malwina

  To już nie jest cyrk to.masakra jeden na drugiego kabluje a żaden do winy się nie przyznaje Napewno mieszkańcy Świętochłowic dług zrobili

 • Macgyver

  Mieszkańcy go nie zrobili ale za niego zapłacą w ten czy inny sposób!

 • mieszkaniec

  nie do końca jakby pasożyty płaciły czynsze za mieszkania albo chociaż odrabiali robotami socjalnymi jak była możliwość ale po co lepiej iść do mopsu

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również