Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Drugie życie domków fińskich w Piaśnikach

 • Dodano: 2020-11-23 08:15, aktualizacja: 2020-11-23 06:43

Już wkrótce ruszy kompleksowy remont pięciu domków fińskich w Piaśnikach przy ul. Chorzowskiej.

Władzom miasta zależy, by po remoncie domki mogły służyć wszystkim mieszkańcom Świętochłowic jako prężnie działające siedziby fundacji, stowarzyszeń i organizacji społecznych.

Wierzę, że domki fińskie w Piaśnikach mogą stać się przestrzenią pełną kreatywnych i innowacyjnych pomysłów, które zintegrują mieszkańców Świętochłowic w każdym wieku. – podkreśla Daniel Beger, Prezydent Świętochłowic. – To miejsce z historią i ogromnym potencjałem, idealne pod wszelkiego rodzaju społeczne inicjatywy – spotkania artystyczne, centrum integracji dla seniorów, inkubatory dla młodych przedsiębiorców lub naukowców itd. Wierzę, że zgłoszą się do nas organizacje, które również dostrzegają ten potencjał i są chętne, by stworzyć w Świętochłowicach coś niezwykłego.

Domki fińskie w Piaśnikach zbudowane zostały w 1930 roku. W 2017 roku z uwagi na zły stan techniczny miały zostać wyburzone, a na ich miejscu zamierzano zbudować osiedle mieszkaniowe. Rok później nowe władze miasta podjęły decyzję, by domki uratować. Ze względu na sytuację finansową miasta, przez wiele miesięcy walczono o środki na sfinansowanie inwestycji kompleksowego remontu pięciu domków fińskich. Dziś mamy zapewnienie władz wojewódzkich, że środki na ten cel są już zabezpieczone, a remont ruszy na początku 2021 roku.

Do dyspozycji zostaną oddane pomieszczenia o różnych metrażach – cały domek to ok. 140 metrów kwadratowych + klatka schodowa. Szczegóły najmu oraz dokładny plan pomieszczeń zostaną udostępnione, gdy tylko ruszą prace remontowe.

Organizacje i stowarzyszenia zainteresowane wynajęciem przestrzeni w domkach fińskich przy ul. Chorzowskiej zapraszamy do kontaktu mailowego: media@swietochlowice.pl lub telefonicznego pod nr 32 3491 826. Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada 2020 r.

Komentarze (27)    dodaj komentarz »

 • obserwator

  Dawno takiej głupoty Świony nie widziały. 5 wyremontowanych domków(za Ile?) przeznaczyć na bzdety? Beger co raz bardziej przeświadczony, o swej historycznej roli. Ale ubaw...

 • dno dna

  6-ty wybudują aby powiesić popiersia kolesi zatrudnionych w spółkach miejskich, a specjalnie odlane z brązu popiersie dłużnika i hejtra uwielbianego przez pracowników mpgl-u będzie stało na wejściu do środka tego nowego budynku. Natomiast nazwa ulicy będzie nosiła nazwę "ul. Obłudy wyborczej 2018r." Na cześć kitów wyborczych opowiadanych na potrzeby dorwania się do koryta i okłamywania wyborców. Rozczarowujące jest tyko to że pisiory nie reagują na takie działania.

 • kombatant

  Wybudować 7-my a w nim przedstawić historie działań i krzywd wychodzących z "bazy" na Kubiny

 • dno dna

  Do 8* Zapomniałeś jeszcze o muzeum obietnic wszelakich.

 • 8*

  Czyli mieszkańcy lepianek na bruczek ? Artyści, startupy, jakiś wesoły dps, oddział zamiejscowy polibudy ? Ładna wizja - zatem mniej więcej tak: w pierwszym domku milcząca owca będzie uczyła trudnej sztuki retoryki i publicznego przemawiania, drugi to escape room, gdzie następny radny będzie demonstrował techniki skutecznego wiania przed policją, gdy się jest nawalonym w trakcie sesji, w trzecim - sekcja gimnastyczno-rehabilitacyjna, tu “elastyczni radni” pokażą, jak trenować swój kręgosłup moralny, poglądy i sumienie, by zawsze być u władzy za każdą cenę i nie brzydzić się siebie samego, czwarty to startup - tu dyrektorek i jego kolesie pokażą - jak obsadzić intratne stołki w spółkach miejskich dla własnej korzyści oraz zawrzeć układy z ościennymi startupami, by kolesiami się powymieniać dla finansowych korzyści i politycznych koneksji, piąty domek to będzie muzeum dokonań przemądrzałej trójcy i nic w nim nie będzie poza orzeczeniami sądów wraz z kwotą odszkodowań za nieuzasadnione i niezgodne z prawem wyrzucanie ludzi z pracy.

 • kadrowiec

  Wybudują na specjalną okazję 6-ty aby pokazać prawdziwe życie 35 letniej kobiecie. Rodzina, dzieci, przyjaciele, zabawa, uśmiech a na placu obok wielkie tablice z pokazem życia w zamknięciu, smutkiem, wpływem małego starca który żyje donosami.

 • leopold

  Pan prezydent ma nie wiem czym podpartą wiarę ,że jak wyremontuje te rudery , a w kolejce czeka już sfora chętnych do ich wynajęcia. Trzeba mieć nierówno aby w takie głupoty wierzyć . Popatrzcie ile jest pustych sklepów w ciekawych punktach miasta , a tam na tzw , że nie powiem będzie kwitnąć jakaś kultura: w jednym teatr, w drugim kino, w trzecim kółko różańcowe, w czwartym towarzystwo wspólnego trzepania, w piątym klub dla powstańców śląskich. Tak na poważnie to obawiam się ,że po włożeniu po około milionie w remont jednego domku zostaną potem sprzedane po 200000zł dla swoich oczywiście (bo jak się okaże w przetargu nie było chętnych) , zaufanych co przypadkowo dowiedzieli się o takiej możliwości. A potem jeszcze tylko gazetka z uśmiechniętym niedojdą z kciukiem w górze - sukces kochane naiwne matoły.Ale co to dla nas dziadów kolejne kilka milionów w plecy? No i jak to u mistrza zarządu : "zapisujemy na wynajem do 30 listopada", a szczegóły co jak i kiedy jak ruszą remonty w przyszłym roku. Przy takim podejściu to chyba lepiej sprzedać tak jak to stoi nie remontuje ten co kupi, A jak kupi zburzy i zbuduje coś innego to już jego pieniądze i ryzyko.

 • Ze Świon

  Tym przekrętem powinny się zająć odpowiednie służby... Żadnego ekonomicznego uzasadnienia.... Tylko bo tak i już, a co zrobimy na złość i nie zburzymy. Tym bardziej że mieszkańców i tak sie z tych ruder pozbyli.....

 • Bliżej

  Pan prezydent Beger liczy się z każdym wybranym przez niego mieszkancem A że sytuacja domków wygląda jak wygląda to cóż poradzić

 • zefel

  A których mieszkańców wybrał i do czego?

 • zdziwiony

  Siedziby fundacji czy jakieś miejsca spotkań? Ale przecież ludzie tam normalnie mieszkają. Czy to znaczy, że się ich stamtąd wyeksmituje do lokalu zastępczego czy coś w tym stylu? Bo informacja o planach zagospodarowania lokali w domkach fińskich itd., która jest w tekście, sugeruje, że tam obecnie nie ma zajętych przez ludzi lokali.

 • leopold

  Ponieważ mam uzasadnione podejrzenie, że ten remont to raczej emocje, a nie oczekiwany od władzy zdrowy rozsądek mam pytanie : ile ten remont będzie kosztował - za jeden domek i za całość. Jaki jest biznesplan odzyskania tych nakładów?

 • Wyborca

  Brawo prezydent , delfin by pewnie zaorał i jeszcze skarpety by kazał wyprać

 • kicia

  Brawo. Kostempski chciał wyburzyć a nowy prezydent ze swoimi radnymi wszystko naprawia i remontuje, żeby jeszcze ci z ślązaków mu nie przeszkadzali

 • piesek

  kicia odstaw whiskas bo ci szkodzi

 • Jaś

  Remontowanie tych domków to fanaberia prezydenta Begera. Ta inicjatywa jest ekonomicznym i technicznym nonsensem a zapowiadane przeznaczenie tychże domków (po b. kosztownym remoncie) to nonsens!

 • Lewy

  Przejdą do Ti Mobajl to skończą się nonsensy

 • zefel

  Kolejny raz Beger pokazuje swoje prawdziwe oblicze.Jeszcze 11-tego lutego obiecywał mieszkańcom termomodernizację i remont ale wtedy wisiała nad nim groźba referendum. A może chce jeden z tych domków dla siebie?

 • ×××

  No na pewno cos komus obiecal jeden z domkow moze komus z rodzinny

 • lolita

  Beger na siłę chce udowodnić że dotrzymuje obietnic pozostawienia domków podczas gdy rozum mówi ,,wyburzyć i postawić coś sensownego w czym można by mieszkać" no ale to był pomysł delfina więc ziścić się nie ma prawa

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.