Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Porywisty wiatr uszkodził poszycie dachu kościoła Matki Bożej Różańcowej

 • Dodano: 2022-02-18 11:00

Powalone drzewa, uszkodzone dachy, zalane posesje – przez województwo śląskie po raz kolejny przeszła potężna wichura, a strażacy musieli interweniować aż 1313 razy. A jak sytuacja wygląda w Świętochłowicach?

W woj. śląskim strażacy interweniowali aż 1313 razy!

Jak podaje Wojewódzkie Centrum zarządzania Kryzysowego w Katowicach od godz. 23.00 16 lutego do godz. 5.00 18 lutego Państwowa Straż Pożarna interweniowała aż 1313 razy na terenie województwa śląskiego. Wszystkie interwencje związane były z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Strażacy prowadzili najwięcej działań w  Częstochowie -119, w Katowicach - 80, w Lublińcu – 78 i w Zawierciu -74). W tym odnotowano 1041 zdarzeń związanych z silnymi wiatrami, 48 zdarzeń związanych z przyborami wód oraz 123 uszkodzonych dachów (niewielkie uszkodzenia) oraz zerwane dachy 6. Byli też poszkodowani, a podczas zdarzeń atmosferycznych ucierpiało 5 osób.

Ucierpiało 5 osób

Z informacji przekazanych przez KW PSP wynika, że w Tychach na ul. Dmowskiego podczas silnego wiatru w sali wykładowej na nauczycielkę przedszkola spadła część podwieszanego sufitu. Strażacy udzielili jej kwalifikowanej pierwszej pomocy, następnie kobieta została zabrana do szpitala. 18 dzieci ewakuowano do innej sali. W Kaletach, w powiecie tarnogórskim, w wyniku silnego wiatru drzewo uderzyło w przejeżdżający drogą DW 908 samochód osobowy. Kierowca został uwięziony w pojeździe. Strażacy przy pomocy specjalistycznego sprzętu uwolnili poszkodowanego i przekazali ZRM. Z kolei w Rudzie Śląskiej drzewo przewróciło się na samochód, w którym podróżowały dwie osoby (cudzoziemcy), a w Zabrzu drzewo przewróciło się na przechodzącego mężczyznę. Pomocy udzielił ZRM. W działania zaangażowano ponad 1300 zastępów PSP i OSP (prawie 6 000 strażaków).

Co więcej, TAURON Dystrybucja S.A. poinformował o nieplanowanych przerwach w dostarczaniu energii elektrycznej. Łączna liczba stacji pozbawionych dostarczania energii elektrycznej to 22, z kolei łączna szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostarczania energii elektrycznej wynosi aż 1468 osób.

A jak sytuacja wyglądała w Świętochłowicach?

W Świętochłowicach porywisty wiatr wyrządził sporo zniszczeń. Poza powalonymi drzewami i uszkodzonymi elementami dachów doszło także do uszkodzenia szczytowego poszycia dachu kościoła Matki Bożej Różańcowej w Chropaczowie.

- Szybka interwencja po wieczornej czwartkowej mszy św. (17.02.2022) pozwoliła naprawić wyrwane gąsiory i zażegnać niebezpieczeństwo zerwania dalszych dachówek i zniszczenia dachu. Wielkie podziękowania należą się Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach za profesjonalnie zorganizowaną akcję, naprawienie i zabezpieczenie dachu. Zażegnane zostało także niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia i życia wobec parafian i okazyjnych przechodniów. Podziękowania składam także naszym dwóm organistom: Piotrowi i Marcinowi za pomoc, dyspozycję i czuwanie podczas akcji – napisał w mediach społecznościowych proboszcz ks. Damian Copek

Komentarze (4)    dodaj »

 • ***** KK

  Bozia wiedziała co robi

 • Że świon

  Kara bosko za całokształt

 • RF

  Wiesz, że jesteś głupkiem

 • Anonim

  Jakie szczęście zaś by musioł farorz zbiyrać na dach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również