Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Powstaną kolejne strefy Kiss&Ride? Radni wnioskują o ich utworzenie

 • Dodano: 2021-10-01 10:15

W Świętochłowicach przybędzie stref Kiss&Ride, czyli tzw. „szybkich parkingów”? Niewykluczone. O powstanie kolejnych wnioskuje radna Agnieszka Beger i radny Łukasz Respondek. Czy pomysły te uda się zrealizować?

Na początku września informowaliśmy na łamach portalu, że przy Szkole Podstawowej nr 2 w Świętochłowicach powstała strefa Kiss&Ride, czyli tzw. „szybki parking”. Teraz mogą pojawić się kolejne.

- Przed budynkiem szkoły przy ul. Wyzwolenia, wyznaczone i oznakowane zostały miejsca postojowe typu KISS&RIDE – wskazywał świętochłowicki magistrat.

Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki inicjatywie rodziców uczniów wspomnianej szkoły. Jak wskazuje magistrat, pomysł wsparła radna Agnieszka Beger.

Czy w planach są kolejne strefy Kiss&Ride?

Teraz radna złożyła interpelację w sprawie utworzenia kolejnego tego typu miejsca przy ul. Szkolnej w Świętochłowicach.

- W obecnej sytuacji, gdy dokonano zmiany organizacji ruchu na ul. Szkolnej oraz wyznaczono miejsca parkingowe wzdłuż budynku szkoły pojawiła się szansa dla społeczności szkolnej, aby zwiększyć bezpieczeństwo drogowe uczniów. Doskonałym miejscem na strefę Kiss&Ride wydaje się być miejsce parkingowe przed wejściem do placówki od strony ul. Szkolnej 17 – zaznaczyła radna Agnieszka Beger w interpelacji.

Wskazała też, że takie rozwiązanie pozwoli rodzicom w bezpieczny i zorganizowany sposób dowozić dzieci do szkoły i wysadzać je w bezpiecznym sąsiedztwie chodnika przed wejściem głównym do budynku szkoły.

A może przy SP nr 8?

Z kolei radny Łukasz Respondek zaproponował zorganizowanie parkingu „kiss and ride” podczas remontu ul. Grunwaldzkiej przy SP 8.

Znamy już odpowiedź magistratu w tej sprawie. Uznano, że ulica Grunwaldzka ma osiedlowy charakter, a „poruszają się po niej głównie pojazdy mieszkańców oraz osób dowożących dzieci do szkoły”. Mając na uwadze takie wyjaśnienie, uznano, że wyznaczenie miejsca na „szybki parking” nie jest konieczne.

- Ponadto z uwagi na niewystarczającą szerokość jezdni, utworzenie miejsca postojowego Kiss&Ride wiązałoby się z koniecznością likwidacji części zatok postojowych w celu ominięcia zatrzymanego pojazdu, co w przypadku deficytu miejsc postojowych na terenie miasta Świętochłowice, w szczególności w rejonie osiedli mieszkaniowych, nie jest efektem pożądanym – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego podpisanej przez wiceprezydenta Sławomira Pośpiecha.

Parking na kilka minut

Warto wyjaśnić, że miejsca postojowe kiss&ride nie służą do długiego parkowania. Mogą z nich skorzystać osoby dowożące i odbierające uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Świętochłowicach.

- Przeznaczone są one tylko do krótkotrwałego postoju samochodów, przez co zapewniają ich rotację, a przy tym poprawiają bezpieczeństwo ruchu drogowego w pobliżu szkoły – wyjaśnia magistrat.

Czym jest postój kiss&ride - pocałuj i jedź?

Rozwiązanie to polega na wyznaczeniu miejsca, służącego do krótkiego postoju (ok. 1-2 min.). Najczęściej spotykane jest przy dworcach, lotniskach, centrach przesiadkowych i szkołach. Wdrażane jest w wielu śląskich miastach. Przykładowo, w 2016 wprowadzono je przed rybnickim dworcem głównym PKP. Parkując w tej strefie postojowej możemy swobodnie wyładować lub załadować bagaże i pożegnać bądź przywitać bliskich. Obecne są też w Chorzowie.

Komentarze (18)    dodaj »

 • Mamuśka

  Dzieci do szkoly powinny chodzić samodzielnie. Źle się dzieje i będzie coraz gorzej. Pokolenie roszczeniowe i wygodne. Już nie wspominając o ciężkiej rozłące Dzieci ze smarfonem. K&R powinno być wykorzystane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Choc powinno być przy każdej szkole.

 • Babcia

  Taka zatoczka powinna tez się pojawić na ul. Sudeckiej. Korki się robią przy wjeżdżaniu i wjeżdżaniu na teren szkoly, a tak- uczen by wyszedł, autk odjechało i byłoby bezpieczniej. Dzieci coraz więcej! A ci piesi mają stres bo rodzice się spieszą do pracy. ale ww wpis jest o niebo lepszy- dzieci powinny mieć blisko do szkoły i od klasy 2 a nawet 1 - same chodzić na lekcje. Po co wozić? Źle uczymy. Lepiej robić progi dla bezpieczeństwa uczniów przy każdej szkole!

 • Ecik

  A skont miała pinionszki Agnieszka Beger na te bufety dlo kaczek na Skałce. Kaj ido te pinionszki? Czy je jako komisyjo? Czy rozliczo jom moncz?

 • Marian54

  Całe te strefy K&R to pomyłka większość dzieci mieszka w takiej odległości od szkoły że spokojnie dojdzie pieszo te które muszą na prawdę dojechać to margines bo większość dowożących to mieszkańcy najbliższej okolicy to Madki które mają auto a nie mają dokąd jeździć więc robią sobie przejażdżki z rana

 • Ech

  W Chorzowie przy sp 38 też zrobili fajne miejsca k&r a kierowcy i tak parkują gdzie chcą i jak chcą . Jeżdżą dzieciakom po stopach i zastawiają całe chodniki . Dzieci po ulicy chodzą bo inne niedorozwinięty tatuś czy mamusia musi pod same drzwi ze szkoły podwieźć. Nie jest to szkoła integracyjna więc tym bardziej jest to niezrozumiałe. A w nagrodę dyrekcja szkoły buduje nowy parking przed głównym wejściem do szkoły ! Żeby w końcu pieszych porozjeżdżali na śmierć . Kompletna głupota i nieodpowiedzialność dorosłych ! A najdziwniejsze jest to że przy szkole integracyjnej gdzie uczniowie są naprawdę nie sprawni ruchowo i niektórzy nawet na wózkach inwalidzkich ,coś takiego się nie dzieje ....

 • zefel

  Po co są tworzone strefy "kiss&Ride" skoro nie spełniają swojej funkcji. Wczoraj (1 październik) ok godziny 22 przy SP 1 w Piaśnikach autokar stał na ulicy bo "inteligentni" kierowcy zaparkowali sobie samochody na tej strefie i to nawet na kopertach. Poza tym do dziś autobus szkolny 102 ma przystanek kilkadziesiąt metrów za tą strefą.

 • Robertt

  Takie miejsce. Powstało też przy Sp nr 1 wraz z zatoczką przeznaczoną dla szkolnych autobusów. Niestety Janusze zwyciężyli, i zostawili tylko dwie koperty kiss&ride a reszta zastawiona autami. Tak się skończył szczytny zamysł.

 • Władek

  Sam jesteś Janusz. Byś chciał całe osiedle zaorać, bo nikt nie wpadł na pomysł, żeby gdzieś wybudować dedykowany parking dla rodziców dzieci w wieku szkolnym?

 • Pyrtek ze Eintrachtu

  władek cić do gorolyji tam tak robiom

 • Marian54

  Ty byś chciał żeby cały świat leżał u twych stóp bo Ty masz dzieci szkolne ,rację ma ten co nazywa cię Januszem dodam jeszcze PiS owskim

 • tylko PiS

  Marian54 gdyby nie PiS to dzieci do szkoły głodne chodziły i jadły szczaw i mirabelki

 • Rex

  Nie, nie chce aby świat u moich stop. Nie rozumiesz kartoflu jeden, że taki przyświecał cel budowie tej zatoczki. Ale takie kartofle jak ty, ze swoimi gratami postanowi zrobić sobie z tego miejsca parkingowe. Myślenie życzeniowe, głębokie błędy poznawcze, niezdolność do oceny jakości informacji, wybitna łatwowierność i podatność na manipulację, niechęć do zdobywania dowodów, buta, pycha itp.Tak tak ziemniaku. To o tobie.

 • zefel

  Przypuszczam że Władek i Rex to Twoje podpisy więc radzę czytać ze zrozumieniem ponieważ strefa k&r to nie "parking dla rodziców dzieci w wieku szkolnym" tylko miejsce na chwilowy postój aby dzieciak pożegnał się z rodzicem i wysiadł bezpiecznie z samochodu i do tego służą akurat miejsca oznaczone kopertą oraz miejsce postojowe dla autobusu szkolnego i autokaru zabierającego dzieciaki na wycieczkę. Niestety na tych strefach parkują "inteligenci" a SM nie interweniuje.

 • Ja

  Szczytny? A wiesz ile drzew przy tym wycięto?

 • gość

  Nie znasz numeru na policję? Może też być straż miejska, działaj prospołecznie zamiast narzekać i wylewać žale w necie.

 • na marginesie

  Straż Miejska nie jest jednostką interwencyjną która ma reagować tylko na zgłoszenia mieszkańców ale strażnicy powinni patrolować miasto i egzekwować przestrzeganie prawa.

 • Robertt

  Chyba mieszkasz na innej planecie. Niezmordowani janusze już dawno zwyciężyli. Zacni strażacy miejscy po prostu zlewają takie zgłoszenia. Oni tak jak policja wiedzą gdzie nie jechać, wiedzą też gdzie jechać, żeby był zysk.

 • gość

  Dlatego trzeba dzwonić , muszą zareagować i interweniować. Wystarczyły dwie wywiadöwki w jednej ze szkół i mamuśki nauczyły się parkować 100 metrów od niej zamiast na drodze rowerowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również