Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Tradycyjna procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Lipin [ZDJĘCIA]

 • Dodano: 2021-06-03 10:45

Dzisiaj po uroczystej mszy świętej z kościoła pw. św. Augustyna w dzielnicy Lipiny wyruszyła tradycyjna procesja. Na czele kobiety, mężczyźni, młodzież i dzieci w tradycyjnych, śląskich strojach. Co jeszcze sprawia, że to jedyna taka procesja na Śląsku?

Uroczystość Bożego Ciała w parafii p.w. św. Augustyna w Lipinach rozpoczęła się od mszy świętej o godzinie 8. Od kościoła do pobliskiej bramy wjazdowej wysypano piękny dywan z kwiatów. Tu tutaj rozpoczęła się tradycyjna procesja Bożego Ciała w Świętochłowicach.


Tradycyjne stroje regionalne to wizytówka Lipin

Procesja Bożego Ciała w Lipinach uważana jest za jedną z najpiękniejszych w całej Polsce, a na pewno najpiękniejsza na Śląsku. Wszystko dzięki mieszkańcom, którzy w ten uroczysty dzień ubierają tradycyjne śląskie stroje – od najmniejszych dzieci, aż po osoby w podeszłym wieku. Nie było inaczej i tym razem, a piękna pogoda dodatkowo dodała uroku uroczystej procesji ulicami Lipin. Tradycyjnie nie zabrakło starych chorągwi kościelnych, przystrojonych okien kamienic i religijnych wzorów z kwiatów na drodze procesji.

Co roku w barwnym orszaku biorą udział prawdziwe tłumy! W procesji uczestniczą nie tylko świętochłowiczanie, ale i mieszkańcy okolicznych miast, których przyciąga niesamowita atmosfera tego dnia i wyjątkowa oprawa. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, wierni zostali poproszeni o założenie maseczek ochronnych albo zachowania dystansu społecznego. Przed kościołem przygotowany był specjalny stolik z maseczkami ochronnymi. 


Tradycja organizacji barwnych procesji jest stara jak same Lipiny?

Mieszkańcy nie pamiętają już kiedy powstał zwyczaj tak podniosłej celebracji. Prawdopodobnie pierwszy raz procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Lipin po poświęceniu kościoła św. Augustyna, czyli w 1872 roku. Dokładna data pierwszej procesji nie jest jednak znana. Dziś, do Lipin przyjeżdżają wierni z różnych rejonów województwa śląskiego. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Świętochłowice: Tradycyjna procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Lipin [ZDJĘCIA]

Zobacz także

Komentarze (29)    dodaj »

 • miejscowa

  Za dużo tych bab...gdzie są parafianie.Nie byli na pielgrzymce.

 • Brawo Prezi

  Brovi prezydent Beger , piekna inicjatywa DZIEKUJEMY...

 • Tom

  Pan delfin powinien nam oddać te ukradzione podstepnie 100 milionów pln ...

 • vbnm

  nie chce dac pije za nasze ..............

 • Ben

  Lecz się zryty łbie bo lepiej ci już nie będzie.

 • Gg

  Cudnie! Tak jak pamientom z malyńkości, jak żech bajtlym boła. Aż łezka sie zakrynciyła, bo moje starki i starziki sie spomnieli...

 • Michał

  Super , extra władze bravo mieszkańców brawo SW . Pozdrawiam

 • Mieszkaniec

  Kogo masz na myśli extra władze?

 • gość

  te wazelina, żeby ci zwieracze nie puściły!zdajesz sobie sprawę, że te super, extra władze próbowały zniszczyć tą tradycję? na szczęście podkuliły ogon po rozgłosie .

 • Mieszkaniec

  Nieładny był zamach Begera w stronę tak pięknej śląskiej tradycji

 • karlus ze Hugobergu

  Bardzo szykowne ślonske babske klajdy i chopske anzugi inkszych takich niy znojdziesz na cołkim ślonsku.Jedyn taki zamlung na cołki świat.I to wszystko skuli byrgemajstra i [...]kof ze magistratu miało być wyciepniynte do "hasioka".Gańba i Hańba!

 • Arlek

  Przyszło nam żyć w kraju, w którym kościół może tworzyć zgomadzenia bez maseczek i z naruszeniem prawa a inni są spisywani przez policje

 • Ecik

  Arlek skończ akurat w Lipinach niy łoto łajzi

 • Radek

  Idź zrób oficjalny donos będziesz jak celebryta lgbt

 • Ecik

  A czamu akurat jak lgbt? Gupkpwate porównanie

 • Bożena Koper

  Jeżeli nie chcesz to nie musisz brac udziału .Siedż w domu to nigdy Ci się nic nie stanie.Piękna uroczystość.Podziwiam tych ludzi.To skromne środowisko.Ciężko się tam żyje.Potrafią się zorganizowac i pokazać tradycje Jak się chce to wszystko można.Teraz pokazuję te zdjęcia i filmik moim znajomym za granicą.Jestem dumna że mam takich rodaków.

 • Mieszkaniec

  Pięknie napisałaś Bożena jesli ktoś nie chce niech siedzi w domu ale niech nie krytykuje ogólnie rzecz biorąc jesli jest się fest hanysem A krytykuje śląskisc w tym przypadku to jest się pokrytą bo na slaskosc nie tylko gwara się sklada

 • Franki

  Nie zrozumiała pani komentarza, nikt nie ma pretensji że idzie ulicami procesja. Tu jest zgromadzenie ludzi a zgromadzenia spontaniczne są zakazane że względu na pandemia.Gdzie tu sens i logika

 • Mieszkaniec

  Franki jak żeś Ślązok z prawdziwego zdarzenia to czemu krytykujesz marsz w śląskich strojach? Jeśli jesteś prawdziwym hanysem zorganizuj taki taki dzień w którym cała Polska będzie dumna z naszej i Twojej śląskosci ten dzień będzie należał do Ciebie ale wątpię byś miał na tyle siły i odwagi by TO NASZE pokazać i szczerze powiem nie doczekam się tego dnia jesteś tylko marnym szczekaczem który się po prostu ciepie

 • zefel

  Czyli kibiców na meczach też nie powinno być?

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.