Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowicka drogówka podsumowała działania "NURD"

 • Dodano: 2022-02-21 06:15, aktualizacja: 2022-02-21 06:31

Na terenie Świętochłowic policjanci Ruchu Drogowego przeprowadzili działania „NURD”. Ich głównym celem było ograniczenie niebezpiecznych zdarzeń na drogach i przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń.

W trakcie działań mundurowi ujawnili w sumie 30 wykroczeń

W miniony czwartek na terenie Świętochłowic policjanci z miejscowej drogówki przyłączyli się do ogólnopolskich działań o nazwie „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Głównym celem działań była poprawa bezpieczeństwa przede wszystkim pieszych i rowerzystów, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim oraz egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy. Policjanci szczególną uwagę zwracali na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Zwracali także uwagę na rowerzystów, ich stan trzeźwości oraz obowiązkowe wyposażenie jednośladów. Nadzorem objęto miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego w tym te, na których najczęściej dochodziło do wypadków. Policjanci ujawnili łącznie 30 wykroczeń.

Policjanci przypominają, że bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym mamy my sami. Dlatego warto pamiętać o obowiązujących zasadach szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania do pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że pieszy i rowerzysta podczas zderzenia z pojazdem są najbardziej zagrożeni. Dbajmy o własne bezpieczeństwo i poruszajmy się zgodnie z przepisami.

Dla tych użytkowników dróg, którzy jeszcze nie wiedzą, co się zmieniło w przepisach z dniem 1 czerwca 2021 roku, przedstawiamy poniżej opis wybranych zmian.

Nowe regulacje stanowią o tym, że pieszy staje się bardziej uprzywilejowany przy przechodzeniu przez jezdnię (zgodnie z przepisami) czy przejście dla pieszych. Pierwszeństwo przed pojazdem uzyskuje już przy wchodzeniu na nie. Co to jednak znaczy w praktyce? W jakiej odległości pieszy nabywa to prawo? Kluczem do odpowiedzi na te pytania powinna być zwykła ludzka uprzejmość i kultura. Z obydwu stron. Pożądane jest, aby pieszy sygnalizował chęć przechodzenia na drugą stronę jezdni. Gest w postaci podniesienia ręki czy nawiązanie kontaktu wzrokowego powinny być wystarczającą informacją dla kierującego.Nowe regulacje prawne w tym zakresie mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdni.

Piesi

Pierwszeństwo pieszych w obrębie przejścia dla pieszych: pieszy również WCHODZĄC na jezdnię lub torowisko, a nie jak dotychczas tylko przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, poza pewnymi wyjątkami, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, a także WCHODZĄCY na nie ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych: zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kierujący

Zmiany w udzielaniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych: kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, obowiązany jest zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Pamiętaj! Zgodnie z nowym taryfikatorem, który obowiązuje od poczatku 2022 roku wykroczenia kierujących w rejonach przejść dla pieszych są surowo karane i należy liczyć się z grzywną minimum 1500 złotych.

Wyprzedzanie oraz omijanie na pasach lub w bezpośrednim ich pobliżu to jedne z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drogach. To właśnie na przejściu dla pieszych niechroniony uczestnik ruchu drogowego, czyli pieszy powinien czuć się bezpiecznie.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z:

 • art. 26 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie

narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu (Ś)”

 • art. 26 ust. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym „Kierującemu pojazdem zabrania się:
 1. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
 2. omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu (...)”

Komentarze (2)    dodaj »

 • Brafnik

  Artykuł 13 pkt 3 kodeksu drogowego? Czy już policjanci ze świon się go nauczyli? A jak tak, to czemu cały czas wykorzystują nie wiedzę ludzi i wciskają mandaty za przechodzenie przez jezdnię zgodnie z prawem? Może nowy kierownik się zainteresuje co robią jego podwładni żeby wyrobić normy mandatowe?

 • A szkoda

  Nasza policja to działa od akcji do akcji ogłaszając kolejne SUKCESY a na co dzien brak patroli a kierowcy na ul Bytomskiej i metalowców szaleją łamiąc wszystkie przepisy szczególnie wieczorami i w weekendy gdy policja AKCJI nie prowadzi

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również