Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowicki szpital przygotowuje się do kolejnej fali zakażeń

  • Dodano: 2021-03-19 06:00, aktualizacja: 2021-03-19 06:16

Świętochłowicki Szpital Powiatowy po raz kolejny staje do wzmożonej walki z pandemią. Zgodnie z odgórnymi decyzjami od poniedziałku w szpitalu dostępnych jest 50 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w ciągu najbliższych dni oddanych zostanie kolejnych 20 miejsc.

16 marca w województwie śląskim odnotowano 4030 nowych zakażeń koronawirusem. Łącznie na Śląsku przez pacjentów COVID-19 zajętych jest 2215 łóżek (na 2967 ogółem), zaś pod respiratorami przebywa 212 osób, co oznacza, że wolnych pozostaje 60 respiratorów. Tym samym konieczne jest zabezpieczenia kolejnych łóżek dla pacjentów wymagających hospitalizacji ze względu na ostry przebieg covid-19 oraz stosowania tlenoterapii. W tym celu wydane zostały 222 decyzje nakładające taki obowiązek na szpitale. Wśród nich na  Szpital Powiatowy w Świętochłowicach, który ponownie ma przygotować się na możliwość leczenia 70 pacjentów.

Przypomnijmy: zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, świętochłowicki ZOZ jest jednym ze szpitali, które od jesieni leczą pacjentów zakażonych koronawirusem. Do ich potrzeb dostosowane zostały oddziały neurologii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej i krótkoterminowej oraz otolaryngologii. Hybrydowy model działania pozwolił na zachowanie w tym okresie ciągłości pracy części oddziałów i komórek szpitala – przyjmowane były m.in. porody w oddziale ginekologiczno-położniczym, ponadto w normalnym trybie pracowały też oddziały rehabilitacji, pediatrii i patologii noworodka, neonatologii, terapii uzależnienia od alkoholu, a także przez większość czasu – oddział psychiatrii. Przez cały okres pandemii bez zakłóceń funkcjonuje też Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Pacjenci mogą również odwiedzać poradnie przyszpitalne.

Konsekwencją malejącej w pierwszych tygodniach 2021 r. liczby zakażeń była decyzja Ministra Zdrowia o zmniejszeniu liczby łóżek przeznaczonych dla pacjentów covidowych do 30 (w tym 4 respiratorowych), jednak druga fala pandemii przyniosła również zmianę odgórnej decyzji i konieczność ponownego zwiększenia liczby łóżek do 70.

Od poniedziałku, 15 marca jako 20-łóżkowy oddział covidowy funkcjonuje oddział chirurgiczny. Jednocześnie, ze względu na termin wyznaczony przez ministerstwo na 22 marca, trwają prace nad oddaniem do użytku kolejnych 20 łóżek przy jednoczesnym zachowaniu pracy Oddziału Neurologii, który zajmuje się m.in. ratowaniem życia i przywracaniem sprawności osobom po udarach mózgu, będąc jednym z liderów leczenia trombolitycznego w województwie śląskim.

Funkcjonowanie oddziału jest niezwykle istotne przede wszystkim ze względu na liczbę zachorowań na udar – w naszym województwie to ok. 8-10 tys. przypadków rocznie. Co ważne, liczba ta może wzrosnąć, ponieważ jak wskazuje Światowa Organizacja Udaru Mózgu, ryzyko udaru niedokrwiennego podczas COVID-19 wynosi około 5%, co przy ponad 220 000 zakażonych daje 11 000 osób potencjalnie zagrożonych udarem. Tymczasem zawieszenie pracy któregokolwiek z oddziałów leczących udary na Śląsku, wiąże się z koniecznością transportowana pacjenta, podczas gdy każda minuta zwłoki zmniejsza szanse na jego wyzdrowienie.

Zauważalny wzrost zachorowań na COVID-19 determinuje konieczność wykorzystania istniejącego potencjału łóżek covidowych. Jednak, jak pokazuje druga fala zachorowań, zapotrzebowanie pacjentów na funkcjonowanie Oddziału Neurologicznego wraz z Pododdziałem Udarowym jest naprawdę duże. Dlatego też Szpital stara się wykorzystać istniejącą infrastrukturę w celu zapewnienia kolejnych 20 łóżek dla pacjentów zakażonych Sars-Cov-2 w obszarach, w których świadczenia realizowane są w najmniejszym zakresie przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonowania oddziałów kluczowych ze względu na potrzeby społeczne.

Komentarze (8)    dodaj »

  • Delta

    Pod ten szpital przyjeżdża więcej samochodów z jedzeniem, niż karetek. Także niech nie gadają, że są zapracowani. Co jest gorsze do leczenia? Covid, w 98% bezobjawowy czy nowotwór albo cukrzyca?

  • Nupel

    Kiedy w Polsce ludzie się obudzą ???Niema żadnej fali drugiej ,trzeciej ani dziesiątej tez nie będzie. Czy ktoś zwrócił uwagę, źe podaje się nam ilość zakaźonych głośno i wyraznie a ilość przeprowadzonych testów po cichu i z małej literki.Trzecia fala polega tylko i wyłącznie na ilości testów .Więcej testów więcej zakażonych."Pandemia skończy się tylko wtedy kiedy ludzie się ogarną źe ktoś się nami bawi w biznesy .

  • rada

    Ty taki durny od urodzenia czy po covidzie bo na mózg ci siadło ? Nie słuchaj ruskich stacji

  • Nina

    Falować to może woda, lekarze zamykają się na ludzi stąd ta śmiertelność.

  • Hit

    Znaczy się inni pacjenci mogą zapomnieć o leczeniu

  • Amen

    Boże chroń każdego przed tą umieralnia i jej personelem

  • ardi

    Nie życzę nikomu tam się dostać. Mam przykre doświadczenia z przed pandemii z tym szpitalem, to co może być teraz?

  • dr Menele

    Jest plan że będą do łóżek wsadzać tylko bezobjawowo chorych, ale i tak są obawy, że połowa nie przeżyje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również