Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowickie trawniki kością niezgody: kosić czy nie kosić?

 • Dodano: 2019-06-17 12:15, aktualizacja: 2019-06-17 15:09

Świętochłowice zielenią stoją. Przyczyną są niekoszone trawniki. Jedni mieszkańcy krytykują to zaniedbanie, inni cieszą się, że dzięki temu w mieście jest nieco chłodniej w czasie upałów. Okazuje się, że przyczyną tego stanu rzeczy są oszczędności i konieczność uregulowania starych zobowiązań. Pomimo tego, kolejne trawniki są sukcesywnie pielęgnowane.

Niekoszone trawniki to ostatnio popularny temat – nie tylko w Świętochłowicach, ale i w pobliskim Bytomiu. Mieszkańcy narzekają, że miasta nie dbają o utrzymanie zieleni, trawniki przemieniają się w puszczę, a wysokie trawy wyglądają niechlujnie. Co więcej, uważa się, że zaniedbując koszenie, hodujemy kleszcze oraz komary. Z kolei kierowcy skarżą się, że w niektórych miejscach znacznie ograniczają widoczność. Malkontenci mają trochę racji, ale wybujała roślinność porastająca metropolię ma też swoje plusy. Ekolodzy podkreślają, że chłoną smog i ulewy, tłumią hałas, ratują owady, a także sprawiają, że łatwiej jest nam przetrwać upały. 

Jak wygląda sytuacja związana z utrzymaniem terenów zielonych w Świętochłowicach? 


- W tegorocznym budżecie na ten cel zabezpieczono 2,48 mln zł – wylicza Daniel Beger, prezydent Świętochłowic w poście opublikowanym na Facebooku.

Dodaje też, że samo utrzymanie terenów zieleni miejskiej w pasach drogowych to koszt ok. 1,5 mln zł.

- Teoretycznie zatem na pozostałe tereny zostaje jeszcze 1 mln zł. Teoretycznie, bo w praktyce z tej kwoty pokryte zostały zaległe faktury za rok 2018 opiewające łącznie na 966.087,87 zł – wylicza prezydent. 

Zieleń w pasie drogowym koszona jest zazwyczaj cztery razy w roku. Pierwsze z nich miało już miejsce. Niebawem odbędzie się kolejne. Natomiast koszeniem parków i skwerów zajmuje się brygada podległa Referatowi Dróg i Mostów UM. Jej ostatnie działania polegały na skoszeniu traw rosnących na skwerze przy Urzędzie Miejskim oraz na plac ks. Raabe. W najbliższym czasie zajmą się okolicami ulicy Szkolnej i Imieli.

Działania w tym zakresie prowadzi też grupa utrzymania terenów zielonych z Centrum Integracji Społecznej, która już wykosiła trawy w rejonie ulic Średniej, Zubrzyckiego, Sądowej, w dzielnicy „Ustronie” oraz terenie Szpitala Miejskiego. Wkrótce przystąpi do uporządkowania otoczenia ulic Powstańców Śląskich oraz Korfantego.

- Może więc warto – mimo irytacji – poszukać plusów tej sytuacji i zanim „nasz” trawnik zostanie skoszony, nieco przychylniejszym okiem spojrzeć na jego obecny kształt, który nie tylko służy np. pszczołom, ale też skutecznie obniża temperaturę w mieście podczas trwających właśnie upałów. Kleszcze? To problem nie tylko Świętochłowic, ale zmieniających się warunków atmosferycznych na całym świecie. Wysokość trawy nie ma tu nic do tego – zauważą prezydent.

Bytomski magistrat z kolei wyjaśnia, że przyczyny nie koszenia trawników należy upatrywać w pogodzie. Pogoda w maju nas nie rozpieszczała, a długotrwałe opady deszczu uniemożliwiły nam koszenie trawy. Bytom to duże i zielone miasto dlatego intensywnie pracujemy nad tym, by okiełznać solidnie podlaną deszczem zieleń - mówi Arkadiusz Rusnak, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Teraz zaległości są sukcesywnie nadrabiane, ale upał także nie sprzyja pracy w terenie.

W wielu miastach pojawił się też pomysł utworzenia łąk kwietnych, które mogą zmienić oblicze śląskich miast. W niektórych miejscach w wyniku zaniedbania udało się uzyskać efekt uboczny, jakimi są takie substytuty łąk. Może jednak warto zastanowić się nad ich utworzeniem w Świętochłowicach? Łąki nie tylko ładnie wyglądają, ale zapewniają też pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów.

Zobacz także

Komentarze (36)    dodaj komentarz »

 • Robertt

  Widzę, że nie którym pomyliła się miejska zieleń z dżunglą. Głupie zakrywanie się zadłużeniem i oszczędnościami. Skoro miasto nie stać na takie podstawowe akcje to od razu powinno się je zlikwidować. Służy tylko darmozjadom z UM.

 • oscar

  To zrób coś o czym piszesz i zlikwiduj się sam z tego miasta. Najlepiej tam skąd się tu wziąłeś.

 • Robertt

  Ty co najwyżej możesz mi kawę zmielić zębami. Po to jest frajerze miasto abym sam nie musiał kosić trawy, zamiatać chodników czy remontować ulic. Chcesz sie zachwycać obecną sytuacją? Proszę bardzo. Stosując te metody wyparcia faktów udowadniasz tylko jakie masz płaskie myślenie. Równie dobrze możesz komuś podobnemu do Ciebie wmawiać że ziemia jest płaska ananasie jeden.

 • Znachor

  Żałosny jesteś..frustracje się leczy..pisanie na necie Ci nie pomoże..

 • Hanyska gorolka

  Ja wiem dlaczego nie nosi się trawnikow. To przez goroli.To oni są winni.Chyba ukradli kosiarki żeby na wsi kosic buraki , ziemniaki i kartofle.Przyznać się bez bicia.

 • Agnieszka

  A ja mam pomysł aby naczelny Kosiarz z RDŚ ruszył [...]sko i zaczął kosić!

 • Benio

  Mądry ten nasz Prezydent!

 • Benjamin

  Uwielbiam Prezydenta Begera

 • Henryj

  No może już wystarczy tego uwielbienia... Nich robi swoje..

 • afisz

  Nic nie robi w tym z nim problem

 • Łąki są ok!

  Sami specjaliści od roślinności i finansów jak widzę zabierają głos. Ale gdzieś oszczędzać trzeba. To nie wina Begera że jeszcze za obiegłoroczne koszenie trzeba zapłacić bo poprzednik - "mistrz propagandy z pustymi kieszeniami" - nie miał na to pieniędzy. A trawa jest ok, podczas upałów i tak jej się nie powinno kosić bo klepisko zostanie. Jak komuś przeszkadza to niech sam coś zrobi dla miasta i pokosi trochę.

 • zefel

  Zaprzeczasz sam sobie. Najpierw piszesz że trawy nie powinno się kosic, a następnie że jak komuś przeszkadza to niech sam skosi.

 • Działkowy

  Klient płaci,klient wymaga! A samemu to sobie w nosie możesz podłubać zarozumialcu! Na własnej działce to mogę samemu skosić taka to różnica.

 • Asia P.

  Kocham Cie Danielu.

 • Mieszkaniec

  Koszenie trawy w ramach prac społecznych!Mało jest takich ludzi w Świonach ?Zresztą całe to miasto jeat do [...]Y WRAZIĆ!Na parkingu w Piasnikach przy ulicy Korfantego 2-10 jest pamiątka po Dawidzie, wzdłuż samochodów ciągnął się żywopłot który był sukcesywnie pielęgnowany , za kadencji DELFINA nic nie było robione i teraz są drzewa sięgające 3 piętra! Ja się czuję jak w dżungli!!!

 • Henryk

  Popieram! To jest właśnie działanie własnym.supmtem a jakie oszczędności by przyniosło hoho

 • [...] zwanym żulem

  Przepraszam za wpis ale czy te 30 tysięcy nie wystarczaja dla jednej firmy na wypłate dla ludzi która zajmuje się zielenią miejską? Nie wspominając wpis wcześniejszych mieszkańców o spółdzielniach itp. Mając sprzęt zatrudnić bez robotnych do koszenia a nie za damski [...] dawać kase som był bez roboty i kozali mi iść do UM się spytać o robote to dostoł ino na sezon ale płacili więcej niż w pup. I o tco ta prawda o oszczędności. 30 tys. Idzie do kapsy na premie...albo na...

 • Wacek

  Z artykułu wynika, że wykoszono trawy z ul. Zubrzyckiego - faktycznie wykoszono w kilku miejscach ale w kilkunastu NIE!!! To co kiedyś było trawnikami dzisiaj jest ugorem na którym rośnie wszystko tylko nie trawa! Stan jest skandaliczny!

 • Kamila

  Może dalej koszą? Takie neverendingstrory

 • ksionc

  Proponuję aby w ramach pokuty trawę skosili związkowcy z łagiewnickiej!

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.