Wiadomości z Świętochłowic

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie wyglądały tak, jak zazwyczaj

 • Dodano: 2020-05-04 06:45, aktualizacja: 2020-05-03 23:47

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie wyglądały tak, jak zazwyczaj. Grono osób uczestniczących we mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach musiało zostać ograniczone zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.

Pamiętano również o rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, którego uczestnikom oddano hołd pod Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

- Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja w tym roku musieliśmy obchodzić w zupełnie inny sposób niż miało to miejsce zazwyczaj. W kościele pw. św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach miała miejsca Msza św. za Ojczyznę, którą mogliście oglądać w specjalnej transmisji na profilu Miasto Świętochłowice. Po mszy św. wraz ze Zbigniewem Nowakiem oraz Sławomirem Pośpiechem i Adamem Trzebinczykiem złożyliśmy kwiaty przy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Powinniśmy być dumni z naszej historii ponieważ jest ona piękna. To historia, za którą nasi przodkowie oddawali życie również w III Powstaniu Śląskim, którego 99. rocznicę wybuchu właśnie świętujemy - napisał prezydent Daniel Beger. 

Przypomnijmy, że Ustawa Rządowa uchwalona 3 maja 1791 roku regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ten ważny dzień został uznany za święto już 5 maja 1791 roku. Niestety, akt w praktyce obowiązywał tylko ok. 14 miesięcy, ale jego wagę uznał Sejm Ustawodawczy odrodzonej Rzeczpospolitej, który w kwietniu 1919 roku ustanowił 3 maja świętem narodowym. Z kolei władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania tej daty, a oficjalnie święto zostało zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 roku. Polacy musieli czekać 30 lat, by ponownie móc świętować uchwalenie Konstytucji Majowej. Oficjalnie Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą w 1990 roku.

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie wyglądały tak, jak zazwyczaj


Źródło: Redakcja / fot. UM Świętochłowice

Komentarze (16)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  Bardzo bardzo nie na miejscu ta bialo-czerwona maseczka u prezydenta żenada

 • wiedziałem

  nie na miejscu? no daj spokój.

 • jola

  co w tym niestosownego, czy ty się wstydzisz naszych barw ?

 • zefel

  Tu właśnie nie chodzi o wstyd tylko o szacunek dla barw narodowych. Nawet prezydent Duda nie nosi maseczki w barwach narodowych. Poza tym maseczkę nosi ale w oknie flagi nie wywiesza. Czy to jest stosowne?

 • zefel

  Teraz już wiem dlaczego prezydent nie wywiesza flagi w oknie, bo sobie zrobił z niej maseczkę.

 • ha ha ha

  A z tego co zostało zrobił sobie batki.

 • miś

  W sumie to dobrze, ze ,,nasi'' trzej debilni w maseczkach, w takich sytuacjach sprawdza się powiedzenie ,,Milczenie jest złotem''.

 • wiedziałem

  misiu, miej litość ....... debilni a kim ty jesteś pisząc takie farmazony

 • ehhhhhhhh

  Więcej polskich fan, bo przecież gorol niy ogarnie tego w jakim regionie się znajduje i, że mamy też swoją.

 • Mieszkaniec

  Czy kiedykolwiek nasza śląsko fana bydzie wisieć w Święto Flagi?

 • Że świon

  Brak wymaganego odstępu ukarać

 • Krist

  A Nowaka jeszcze dodatkowo za niewłaściwie założoną maskę.

 • 2+2=22

  Krist , z pewną dozą nieśmiałości chciałem usprawiedliwić Nowaka, za tę maseczke osłaniającą tylko otwór gębowy.Każdy chórzysta wie ,że w czasie śpiewu , żeby wydobyć maksymalnie poprawny ton ,trzeba szeroko otwierać usta.Przy tej czynności , jak wiadomo szczęka dolną przesówa się w dół , i tu jest pies pogrzebany .Gdy Nowak z największym zaangażowaniem wykonywał wokal na chwałę Pana , jego żuchwa w niekontrolowany sposób , za bardzo opadła w kierunku klatki z piersiami i to powodowało ściąganie maski z otworów nosowych . Proszę o wyrozumiałość ,jak karać to tylko za odległość.

 • mieszkaniec

  Co Nowak w kościele robił? Dopiero co chciał burzyć kościoły.

 • wiedziałem

  trochę pokory.... jakie burzenie

 • Że świon

  Liczył kubiki gruzu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również