Wiadomości z Świętochłowic

Udział świętochłowickich perełek kultury w centralnych obchodach Święta Policji w Katowica

  • Dodano: 2022-07-26 08:15, aktualizacja: 2022-07-26 08:30

W sobotę odbyły się centralne obchody Święta Policji. Uroczystości uświetniła wystawa stanowisk reprezentujących różne regiony Śląska, w której dwa stoiska posiadały również sztandarowe zabytki Świętochłowic: Wieże KWK Polska i Muzeum Powstań Śląskich. Po części ceremonialnej, w Gliwicach odbył się piknik rodzinny z licznymi atrakcjami.

Tegoroczne główne obchody Święta Policji odbyły się w Katowicach

Zebrali się tam policjanci reprezentujący wszystkie garnizony i formacje w kraju. W 2022 roku przypada bowiem 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski i utworzenie autonomicznego województwa śląskiego, którego bezpieczeństwa, aż do wybuchu II wojny światowej, strzegła Policja Województwa Śląskiego.

Uroczystości uświetniła dodatkowo na terenie Spodka wystawa stanowisk reprezentujących różne regiony Śląska. Świętochłowice prezentowały Wieże KWK Polska i Muzeum Powstań Śląskich. Był to wybór na tyle trafiony, gdyż w tym roku Prezydent RP Andrzej Duda zainicjował nowe święto, Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

Przypomnijmy, że w zakresie działania muzeum znajduje się ochrona wszelkich dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego, dotyczących dziejów Powstań Śląskich, a także dziejów miasta Świętochłowice.

Natomiast pamiątkami po kopalni „Polska” są budynki dyrekcji kopali - dzisiaj siedziba KMP w Świętochłowicach oraz dwie wieże wyciągowe, na które funkcjonariusze świętochłowickiej komendy zerkają codziennie przez okna. W 2015 roku Wieże KWK Polska trafiły pod skrzydła Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach - nie tylko szybko stając się jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki, ale przede wszystkim ważnym punktem kulturalnym miasta i regionu.

Stoiska były oblegane przez zainteresowanych zarówno historią powstań śląskich, jak i historią Kopalni Węgla Kamiennego"Polska".

Piknik i mecz piłki nożnej

Po części ceremonialnej rocznicowych obchodów w Gliwicach odbył się piknik rodzinny z licznymi atrakcjami dla najmłodszych i mecz piłki nożnej z udziałem polskich i rumuńskich policjantów. W barwach biało-czerwonych wystąpił m.in. Komendant Główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk.

Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • MMs

    Podziękowania dla szefostwa policji Fajna reklama miasta

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.