Wiadomości z Świętochłowic

Nieodpowiedzialna jazda 61-latka na podwójnym gazie

  • Dodano: 2022-07-26 08:00, aktualizacja: 2022-07-26 08:08

W ręce świętochłowickich policjantów wpadł 61-letni amator jazdy „na podwójnym gazie”. Mężczyzna prowadził focusa mając w organizmie blisko promil alkoholu. Teraz mieszkańcowi Świętochłowic grozi wysoka grzywna oraz 2 lata więzienia. Policjanci przypominają: każdy, kto wsiada za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

61-latek kierował „na podwójnym gazie”

Policjanci ze świętochłowickiej drogówki w zeszłym tygodniu podczas patrolowania ulicy Bukowej zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fordem focusem na gliwickich numerach rejestracyjnych. Za kierownicą siedział 61-letni mieszkaniec Świętochłowic. Od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Badanie trzeźwości potwierdziło, że wsiadł za kierownicę pijany, bowiem wykazało w jego organizmie blisko promil alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2. Świętochłowiczanin usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. O jego dalszym losie zadecyduje sąd. Pijanemu kierowcy grozi również dotkliwa kara finansowa.

Policjanci przypominają, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu tj.:

  • stan po użyciu alkoholu jako wykroczenie -  ujawniony zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu
  • oraz stan nietrzeźwości jako przestępstwo- ujawniony zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają powyżej 0,25 mg alkoholu.

Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków.

        

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj »

  • hanus

    Przy wyborach będzie amnestia.

  • gość

    i 1000+ dla każdego złapanego na porządnej bąbie!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.