Wiadomości z Świętochłowic

Nieodpowiedzialna jazda 61-latka na podwójnym gazie

  • Dodano: 2022-07-26 08:00, aktualizacja: 2022-07-26 08:08

W ręce świętochłowickich policjantów wpadł 61-letni amator jazdy „na podwójnym gazie”. Mężczyzna prowadził focusa mając w organizmie blisko promil alkoholu. Teraz mieszkańcowi Świętochłowic grozi wysoka grzywna oraz 2 lata więzienia. Policjanci przypominają: każdy, kto wsiada za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

61-latek kierował „na podwójnym gazie”

Policjanci ze świętochłowickiej drogówki w zeszłym tygodniu podczas patrolowania ulicy Bukowej zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fordem focusem na gliwickich numerach rejestracyjnych. Za kierownicą siedział 61-letni mieszkaniec Świętochłowic. Od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Badanie trzeźwości potwierdziło, że wsiadł za kierownicę pijany, bowiem wykazało w jego organizmie blisko promil alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2. Świętochłowiczanin usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. O jego dalszym losie zadecyduje sąd. Pijanemu kierowcy grozi również dotkliwa kara finansowa.

Policjanci przypominają, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu tj.:

  • stan po użyciu alkoholu jako wykroczenie -  ujawniony zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu
  • oraz stan nietrzeźwości jako przestępstwo- ujawniony zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają powyżej 0,25 mg alkoholu.

Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków.

        

Komentarze (2)    dodaj »

  • hanus

    Przy wyborach będzie amnestia.

  • gość

    i 1000+ dla każdego złapanego na porządnej bąbie!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również