Wiadomości z Świętochłowic

Wojskowe wakacje mundurowych z "Reja"

  • Dodano: 2022-07-26 07:45, aktualizacja: 2022-07-26 09:09

W dniach 17-24 lipca br. uczniowie klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja, pod opieką dwóch nauczycieli, wzięli udział w „VII Centralnym Zlocie Klas Wojskowych – Orzysz 2022”. Licealiści z „Reja” zostali wybrani przez Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji na podstawie czerwcowych ogólnopolskich Zawodów Sportowo-obronnych, w których uczniowie II LO zdobyli 2. miejsce.

 VII Centralny Zlot Klas Wojskowych

Grupy z różnych szkół zostały podzielone na pięć zespołów. Uczniowie z II LO współpracowali ze szkołą z: Rybnika, Białego Boru oraz Litwy.

Program wyjazdu, który podzielono na kilka bloków, był bardzo intensywny. Młodzież wzięła udział w zajęciach sportowych prowadzonych przez zawodników Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego oraz instruktorów 15. Brygady Zmechanizowanej. Licealiści mieli także okazję pływać wiosłowymi łodziami saperskimi oraz ćwiczyć walkę wręcz, wykorzystując różne techniki oraz broń. Odbyły się także zajęcia na strzelnicy – uczniowie II LO strzelali do celu, poznali technikę BLOS oraz doskonalili sztukę składania i rozkładania broni. Bardzo ciekawe były także zajęcia survivalowe. Licealiści z „Reja” prowadzili działania na posterunku obserwacyjnym, zakładali bazy, przygotowywali zasadzki, uczyli się nawigacji, sposobów  łączności oraz przygotowania szałasu w lesie, w którym spędzili noc. Młodzież poznała sposoby pozyskiwania wody i rozpalania ognia.

Oprócz zajęć praktycznych o charakterze wojskowym organizatorzy zlotu zaplanowali inne atrakcje. Uczniowie II LO odbyli rejs statkiem wycieczkowym, pływali kajakami, zwiedzili Twierdzę Boyen oraz wzięli udział w pokazie „Bitwa Mazurska”. Dużo emocji wzbudziły zajęcia prowadzone w języku angielskim przez żołnierzy wojsk NATO – Amerykanów, Brytyjczyków i Bułgarów, którzy zaprezentowali sprzęt NATO.

Młodzież wróciła do domu zmęczona, ale bardzo zadowolona. Uczniowie wzięli udział w niezwykle ciekawych zajęciach zgodnych z wybranych przez nich profilem w liceum. Warto także wspomnieć, że grupa z „Reja” zdobyła wyróżnienie za zachowanie dyscypliny wojskowej oraz przywiozła indywidualne nagrody za zwycięstwo w konkurencji „Sportowy tor przeszkód”, więc zaprezentowała się podczas wyjazdu fantastycznie.

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również