Wiadomości z Świętochłowic

Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Juliuszowi Kandziorze

 • Dodano: 2020-12-31 06:30, aktualizacja: 2020-12-31 06:44

29 grudnia na kamienicy na rogu ulic Bytomskiej i Kubiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Juliuszowi Kandziorze. 


Odsłonięcie dokonał prezydent Daniel Beger oraz wiceprezydent Adam Trzebinczyk wraz z inicjatorami i przyszłymi społecznymi opiekunami tablicy: Krzysztofem Morysem, Alicją Kiołbasą oraz Renatą Zjawińską.

Juliusz Kandziora (1898 – 1970) wywodził się z Żędowic, a w 1919 r. przeprowadził się do Świętochłowic. Od razu objął kierownictwo artystyczne Chóru Mieszanego „Słowiczek” w Wirku. Prowadził go z małymi przerwami do 30 października 1960 r. Juliusz Kandziora walczył w powstaniach śląskich oraz był zaangażowany w akcję plebiscytową. W trakcie II Wojny Światowej został wywieziony do obozu pracy koło Brandenburga. Juliusz Kandziora był też wieloletnim organistą w Parafia Św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach, prowadził tu także chór. Za działalność muzyczną Juliusz Kandziora odznaczony został srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Bella

  To zaszczyt dla Świętochłowic

 • Jacek obłuda

  Musztarda zaszkodziła Ali i teraz we łbach im się wali. Wy kołki drewniane co ma piernik do wiatraka? Mowa jest o tablicy pamiątkowej a nie o podawaniu lapy w kościele w czasie pandemii. Widocznie bardzo boli zad pewnego trolla że w końcu zakończył się sponsoring z podatków mieszkańców miasta.

 • Ala

  Iść do kościoła, łapki na pokaz zlożone a potem to już słoma z butów. Podanie ręki to znak pokoju. Stara panienko.

 • musztarda

  Zepsuta przez skrzata albo to ona psuje ?

 • krist

  powinny być tablice upamiętniające mieszkańców świonów jestem za

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.