Wiadomości z Świętochłowic

W sobotę uczestnicy EDD mieli okazję poznać ciekawostki związane dzielnicą Lipiny

  • Dodano: 2019-09-16 13:00

W sobotę mieszkańcy Świętochłowic mieli okazję poznać ciekawostki związane dzielnicą Lipiny podczas niezwykłego spaceru, który poprowadziły dzieci z Program Aktywności Lokalnej "Razem Możemy Więcej" - OPS Świętochłowice.

Niezwykłości dodawał fakt, że oprowadzający byli ubrani w tradycyjne śląskie stroje, które dodały kolorytu. Całość została zorganizowana w ramach Europejskie Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.

Głównym celem EDD jest:

  • szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna,
  • promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego,
  • podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej
  • oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.


Źródło: Redakcja / fot. FB Daniel Beger, CIS

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również