Wiadomości z Świętochłowic

W Świętochłowicach powstanie dwutorowa linia tramwajowa - podpisano umowę

 • Dodano: 2020-03-19 08:15, aktualizacja: 2020-03-19 06:56

Nowa dwutorowa linia tramwajowa w miejsce wyeksploatowanego odcinka jednotorowego powstanie niebawem wzdłuż ul. Chorzowskiej w Świętochłowicach.

To kontynuacja toczących się prac wzdłuż ul. 3 Maja w Chorzowie

 W środę 18.03.2020 r. spółka Tramwaje Śląskie S.A. podpisała stosowną umowę z konsorcjum firm wykonawczych.

Do przetargu na wyłonienie wykonawcy prac dla zadania pn. "Przebudowa infrastruktury tramwajowej w Świętochłowicach w ciągu ul. Chorzowskiej do ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej" przystąpiło aż 10 oferentów. Spośród złożonych ofert najkorzystniejszą przedstawiło konsorcjum trzech małopolskich firm: SPEC BRUK z Libiąża, SPAW-TOR z Krakowa i PROGREG Budownictwo z Krakowa. W środę 18.03.2020 r. przedstawiciele konsorcjum (zdalnie) oraz Zarząd Spółki Tramwaje Śląskie S.A. podpisali umowę, zgodnie z którą wykonawca będzie miał 16 miesięcy od tego dnia na realizację zadania.

Jednym z podstawowych założeń dla tego zadania jest wybudowanie linii dwutorowej w miejsce funkcjonującej dotąd linii jednotorowej z mijankami. To podstawowe założenie naszych inwestycji, by wszędzie, gdzie jest taka możliwość zastępować torowiska pojedyncze podwójnymi, dzięki czemu znacząco rośnie przepustowość danej linii, dając szansę na zwiększenie częstotliwości kursowania tramwajów – mówi Bolesław Knapik, Prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.

W tym wypadku mowa jest nie tylko o odcinku w Świętochłowicach, lecz o całym ciągu linii nr 11 również po stronie Chorzowa.

Tu prace przy gruntownej modernizacji ul. 3 Maja trwają od listopada 2019 r. i powinny się zakończyć w podobnym czasie, jak prace w Świętochłowicach.

Cieszymy się, że postępowanie przetargowe udało się szybko zakończyć i już wkrótce wzdłuż ulicy Chorzowskiej pojawią się robotnicy. Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że całość prac zostanie wykonane równolegle z pracami wzdłuż ulicy 3 maja w Chorzowie, dzięki czemu mieszkańcy Świętochłowic nie odczują dodatkowych utrudnień, na i tak już wyłączonej linii tramwajowej nr 11 – mówi Sławomir Pośpiech, Pierwszy Zastępca Prezydenta Świętochłowic.

Zgodnie z zapisami umowy przebudowa torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną obejmie 2,5-kilometrowy odcinek od ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej do skrzyżowania ul. Chorzowskiej z ul. Bytomską w Świętochłowicach. To w sumie ok. 5300 metrów toru pojedynczego (mtp).

Wartość prac, które wykona konsorcjum firm SPEC BRUK, SPAW-TOR i PROGREG wynosi ok. 29,7 mln zł netto

Najbliższe tygodnie poświęcone zostaną na dopełnienie wszystkich formalności związanych z przekazaniem placu budowy i przedstawieniem Zamawiającemu harmonogramu prac. Od tego będzie zależeć m.in. etapowanie robót i wprowadzenie ewentualnych ograniczeń w ruchu kołowym.  Prace powinny się rozpocząć w kwietniu.

Zadanie pn. "Przebudowa infrastruktury tramwajowej w Świętochłowicach w ciągu ul. Chorzowskiej do ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej" jest jednym z elementów „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie UE 2014-2020.

Komentarze (44)    dodaj »

 • maks

  Jakie koszty poniesie miasto bo w artykule nic na ten temat nie napisano.

 • Gość

  I kilka dużych drzew pójdzie pod topór. ... gdzie ten ekolog co krzyczał na wycinanie drzew w świonach. ......aaaaaaach teraz przy korycie

 • kropelka

  Widzę że jednak na temat podwyżki wody nic nie napiszecie! A szkoda,wychodzi na to że już was przyjazni urobili na swoją stronę. A ludzie chętnie by się dowiedzieli na czyj wniosek ta podwyżka i co nasz wspaniały prezydent miasta robi w tym kierunku prócz brania kasy za zasiadanie w zarządzie. Miało być transparentnie a jest chyba odwrotnie! Może inne media się tym zainteresują. W kraju epidemia panuje ludzie częściej korzystają z wody z resztą wszędzie o tym trąbią aby częściej myć ręce, a tu bęc jakiś cwaniak postanowił na tym jeszcze zarobić! Brawo wy!

 • Mieszkaniec

  Już to widzę jak za 3.5 roku Beger tą inwestycję przypisze sobię jako sukces :D

 • Ze Świon

  To było planowane od co najmnie 5 lat, dlatego domki fińskie miały iść raus. Ale jedyn taki sie upar żeby je zostawić to mu teraz dziękujcie....

 • Ze Świon

  Sorry doczytałem plany są z inwestycji na lata 2012- 2021

 • Ziomek

  Moja chora wyobrażnia podpowiada mi ,że po tej przebudowie tramwaje bedąxtam jeździć co minutę,skoro potrzebny jest drugi tor.Czyli takie naziemne metro .Bardzo potrzebne tysiącom ludzi jadącym do pracy na Lipiny i Chebie oraz Fryncitęę!).Miszkancom Zabytkowych finów życzę aby dużo spokoju Cierpliwości po zakonczeniu remontu.Miejmy nadzieję,że Szalecki,Pospiech,Beger i oczywiście Nowak oprotestują budowę,kiedy b3dą Wam kładli pierwsze szyny pod oknami.

 • fgdgf

  Nie będzie tak. To ma pomóc w punktualności odjazdów, a nie że czasem tramwaj stoi i stoi, bo nie ma mijanki.

 • Mis

  A jak się ma częstotliwość ruchu w godzinach nocnych gdzie nie rzadko jedzie jeden czy dwa tramwaje?Swoją drogą na dole ktoś napisał wyższość i sens odcinka dwutorowego nad jednym a więc nie udawaj głupka chyba że nie musisz.

 • zefel

  Na pewno argumentem za linią dwutorową nie jest bezpieczeństwo bo jakoś nie pamiętam na tym odcinku wypadku gdzie zderzyły się czołowo dwa tramwaje a częstotliwość kursowania tramwajów też się nie zwiększy bo i po co. Dla mnie jedynym argumentem może być problem z utrzymaniem zwrotnic choć bardziej ciekawi mnie to dlaczego w tej sprawie nie było konsultacji społecznych?

 • Mieszkaniec

  Dalej nic nie rozumiesz,ale ja to rozumiem bo nie pracujesz w branży "szynowej".

 • psss

  Kolejny ..słuszny'' krok Spowalniacza. A tak niewiele brakowało do referendum

 • enst

  Czyli innymi słowy niedawno remontowany i modernizowany przystanek Piaśniki-Skrzyżowanie będzie musiał znowu zostać rozkopany, a pobliskie skrzyżowanie i jezdnia na ul. Chorzowskiej będzie rozkopana, co spowoduje poważne utrudnienia ruchu...? To już wg mnie lepiej nic nie robić.

 • dd

  Nie będzie rozkopane skrzyżowanie, ponieważ przy modernizacji już wstawiono drugi tor.

 • Ze Świon

  Chyba piszesz żeby coś napisać. Bo abo żeś niy ma od nos, abo sie jaja robisz bo jakby tak było to byś wiedzioł że to było planowane co najmniej od 5 lat . Drugi tor na skrzyżowaniu jest już dawno zrobiony, za jednym zamachem zrobili dwa. Wtedy niestety przystanku nie było możliwości zrobić, to było wkalkulowane w prace na raty. Pozytyw jest taki że cało linia robią za jednym zamachem . Od Piaśnik na Chebzie i Chorzów. Według planu prace na obu odcinkach mają sie skończyć w tym samym czasie ! Według pierwszego planu w Corzowie już od 2 lat powinno być wszystko gotowe ale takie są uroki przetargów, ten sie odwoła, tamten sie nie zgadza i wszystko od nowa i odwlekanie w czasie, czasami bardzo długim...

 • Ze Świon

  Sorry doczytałem plany były od 2012 roku, 5 lat temu to już robili tory na Piaśnikach na skrzyżowaniu. To było już w 2015 r ! Na stronie TŚ wszystkie inwestycje, plany i przetargi są dokładnie opisane

 • Endriu

  To się mieszkańcy ulubionych przez naszego Begerka domków fińskich ucieszą jak im się tramwaj pod okna przybliży.

 • do tego się on nadaje

  a co tam pośpiech robił? on coś podpisywał czy podawał długopis?

 • Endriu

  Panie Pośpiech nie ma to jak podpiąć się pod czyjś sukces i nie kiwnąć przy tym palcem a nawet nie dołożyć się do tego przysłowiową złotówka. Mam nadzieję że Pana pryncypał też zaliczy to do swoich sukcesów prezydenckich. Pośpiech nie popłaca

 • Mallutky

  Wystarczyłoby zbudować jedną dodatkową mijankę na Piasnikach na skrzyżowaniu i nie trzeba by było wycinać tych wszyskach drzew wzdłuż torów. A tak będzie łyso wzdłuż drogi i torów a mieszkańcy finiskich domków będą mieli tramwaj jeszcze bliżej od okien.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również