Wiadomości z Świętochłowic

W Świętochłowicach powstanie Metropolitarna Łąka Kwietna

  • Dodano: 2022-10-24 13:00

Już jutro (25 października) o godzinie 10:00 w Świętochłowicach odbędą się warsztaty z udziałem przedstawicieli naszego miasta, podczas których zasiana zostanie Metropolitarna Łąka Kwietna. Łąka powstanie przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 10 przy ul. Łagiewnickiej 65. Nasiona zasiane zostaną na terenie 300 m2.

Uczestnicy warsztatów wezmą udział w zajęciach teoretycznych, podczas których zapoznają się zasadami zakładania i utrzymania łąk kwietnych. Podczas zajęć praktycznych w terenie nauczą się, jak wysiewać rośliny, które zakwitną na wiosnę.

Czym jest Metropolitarna Łąka Kwietna?

Metropolitarna Łąka Kwietna to projekt Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która w dniach od 24 do 26 października zorganizuje w kilku śląskich miastach warsztaty z udziałem aktywistów, mieszkańców i lokalnych organizacji samorządowych. Podczas warsztatów wysiane zostaną łąki kwietne, które zakwitną wiosną przyszłego roku.

– Program Metropolitalne Łąki Kwietne jest zachętą dla samorządów, organizacji pozarządowych, różnych instytucji, firm oraz samych mieszkańców do wykorzystania tego typu „zielonych rozwiązań” – mówi Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska Metropolii GZM. – Chcemy pokazać, że można mieć wpływ na odrodzenie różnorodności biologicznej w naszym najbliższym otoczeniu. Łąka kwietna to sposób na łagodzenie skutków suszy. W naturalny sposób dłużej zatrzymuje wodę oraz obniża temperaturę powietrza, nawet o kilka stopni – tłumaczy.

Zalety łąk kwietnych

Łąki kwietne są miejscem do życia pożytecznych owadów i małych zwierząt. Mają one wpływ na temperaturę otoczenia i zatrzymywanie wody. Wpływają również na ograniczenie populacji kleszczy. 

– Zaobserwowano bowiem, że na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach, a te które występują rzadziej przenoszą patogeny. Dlaczego? Otóż łąka kwietna jest naturalnym zbiorowiskiem gatunków owadów i drobnych zwierząt. Pełnią one rolę naturalnych wrogów kleszczy i w skuteczny sposób ograniczają ich populację – przekazuje Witold Trólka z biura prasowego GZM.

Łąki można wysiewać wczesną wiosną lub jesienią, w zależności od rodzaju łąki.

Do końca października w Metropolii przybędzie osiem nowych łąk kwietnych

W październiku podczas III edycji programu w sześciu gminach zostanie wysiane osiem łąk. Zajmą one łącznie 11,5 tys. m2 powierzchni. Poza Świętochłowicami Metropolitalne Łąki Kwietne zostaną wysiane również w Bytomiu, Zabrzu, Siemianowicach Śląskich, Gliwicach i Bieruniu. Do tej pory w ramach programu wysiano już 37 tys. m2 łąk.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Hank

    Pewnie i tak psiarze sprawią, że łąka zostanie pokryta odchodami ich pociech, a gleba straci na jakości przez nadmiar moczu psów. Nie winię zwierząt, ale ich nieodpowiedzialnych właścicieli.

  • Ecik

    To teren szkoły więc raczej nie bo jest ogrodzony

  • Trasasasa

    Nie należy pomijać kociarzy, ich wolnobiegające pociechy też [...]ą i sikają.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również