Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

W Świętochłowicach powstanie nowa szkoła podstawowa w ramach ZSO nr 2

 • Dodano: 2019-01-29 15:15, aktualizacja: 2019-01-30 12:05

Podczas VIII sesji Rady Miasta radni przegłosowali uchwałę inicjującą powstanie nowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Świętochłowicach.

Jedną z konsekwencji wprowadzonej przez rząd reformy oświaty jest konieczność przystosowania do jej wymogów systemu szkół. Nie inaczej sprawa ma się w Świętochłowicach, w związku z czym główną tematyką VIII sesji Rady Miasta obecnej kadencji było właśnie wprowadzenie nowej sieci placówek oświatowych w mieście.

Szkoły są przepełnione - nowa podstawówka ma rozwiązać ten problem

Większość przyjętych tego dnia uchwał nie budziła specjalnych wątpliwości radnych, którzy bez problemu przegłosowywali „za” akty o charakterze porządkowym. Kością niezgody stała się dopiero uchwała, w wyniku której w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 miałaby powstać – w miejsce dotychczasowego gimnazjum - Szkoła Podstawowa nr 5 z dodatkowymi oddziałami integracyjnymi, co budzi sprzeciw części radnych oraz pracowników położonej całkiem niedaleko Szkoły Podstawowej nr 17, która również posiada oddziały integracyjne, a więc umożliwiające osobom niepełnosprawnym naukę w gronie zdrowych rówieśników.

Za tym pomysłem przemawia chociażby to, że podstawówki w Świętochłowicach są po prostu przepełnione, na co wskazują również raporty kuratorium oświaty.

Jest potrzeba powołania nowej szkoły podstawowej w Świętochłowicach w związku z tym, że zarówno Szkoła Podstawowa nr 1 jak i Szkoła Podstawowa nr 17 są w chwili obecnej szkołami zbyt przepełnionymi. Aby zapewnić przede wszystkim dzieciakom warunki nauki na jedną zmianę konieczne jest podjęcie takiej decyzji i powrót do historii, do tego, co w Świętochłowicach już było i co się sprawdziło, czyli do Szkoły Podstawowej nr 5 zlokalizowanej przy ulicy Sudeckiej. W związku z tym zmienią się również granice obwodów SP nr 17 i SP nr 1 - mówiła podczas uzasadnienia wiceprezydent Świętochłowic, Sonia Kwaśny.

Powstanie szkoły podstawowej jest uzasadnione, ale część radnych wskazuje na istotne problemy

Jednym z podnoszonych na sesji problemów jest kwestia przebywania w jednym budynku zarówno kilkuletnich pierwszoklasistów jak i niemal dorosłych uczniów z klas maturalnych. Uczniowie przez większość czasu nie będą obok siebie przebywali, bo budynek zostanie podzielony na segmenty, więc kontakt będzie ograniczony do placu szkolnego i pomieszczeń wspólnych, takich jak biblioteka czy sala gimnastyczna.

Nic się nie zmieni również w temacie etatów nauczycielskich, bo jak argumentują władze miasta, liczba uczniów się nie zmieni, a przepełnione szkoły trzeba rozładować, więc nauczyciele z całą pewnością nie stracą pracy.

Wątpliwości części radnych budzi fakt, że SP 5 miałaby również posiadać oddziały integracyjne, chociaż ma je znajdująca się całkiem blisko SP 17, co miałoby negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie tej ostatniej ze względu na bliskość konkurencji. Radny Łukasz Respondek na swoim profilu facebookowym wyraził wręcz zaniepokojenie, że jest to początek wygaszania zarówno „siedemnastki” jak i drugiego liceum, bo otwarcie „piątki” miałoby spowodować zanik zainteresowania innymi placówkami oświaty.

Komentarz autora - na takim rozwiązaniu skorzystają rodzice i dzieci

O ile argument, że kilkuletnie dzieci i dorośli uczniowie niekoniecznie muszą być zachwyceni swoim własnym towarzystwem można zrozumieć, uzasadnione są także obawy o koszty całego przedsięwzięcia związane z dostosowaniem pomieszczeń dla potrzeb najmłodszych klas, to jednak przepełnienie świętochłowickich szkół jest faktem, więc powstanie kolejnej podstawówki jest krokiem oczywistym.

Trudno także zrozumieć obawy o wyniszczający efekt konkurencji, ta bowiem co do zasady działa na rzecz osób korzystających z takich czy innych usług – ponadto będzie ona czynnikiem motywującym dla dyrekcji i grona pedagogicznego, aby dbać o dobre imię własnej placówki – innymi słowy uczniowie i rodzice raczej na tym skorzystają.

Ostatecznie uchwała została przyjęta stosunkiem głosów 11 za, 2 wstrzymujące się, 3 przeciw – w związku z tym nowa Szkoła Podstawowa powinna rozpocząć działalność już od września tego roku.


Całość dyskusji można obejrzeć na poniższym nagraniu od 30 minuty:

Komentarze (57)    dodaj komentarz »

 • Mamcia

  Brawa. Przyjazne miejsca dla wszystkich dzieci.

 • Rysiek że Wzgórza

  Czyli tylko dyr szk17 chce bydunku szk5? Oj to przykre, że takie zachłanne osoby kierują? Historia zna takich co tylko chcieli, odbierali, i nie liczyli się z innymi. Pytanie jeśli inni dyrektorzy popierają nowy układ szkół, czy ta jedyna buntowniczka powinna jeszcze być na stołku? Nieładnie jak na nauczyciela;( Sesja gorąca, ale polecam zerknąć.

 • Seb

  No tak dyrektorem czy radnym się bywa a człowiekiem sie jest..... Ale radzie sie udało. Brawo....

 • Tato

  No to dobry news. Zapisuja dzieciaki do piątki.

 • Mieszkaniec

  Czy to prawda ze na Zgodzie ma powstać "chilwka"?

 • Adi79

  Lokata won,nie będzie już hamulcową!

 • Tj

  Nażarłeś/aś się dopalaczy tak jak na wyborach?

 • Baja

  Popieram pomysł z nową podstawówką Brawo p.Prezydencie.Zawsze znajdą się głosy na " nie"

 • gość

  idzie spory niż i większość szkół w okolicy ma dużo niższy nabór od przyszłego roku... wszyscy to wiedzą , ale świony otwierają nowe szkoły..... ciekawe!

 • Mirek W

  Zamkneli wszystkie gimnazja, a dzieci upchali do starych podstawowek. Cóż że dwa lata mniej dzieci a za 5lat po efekcie 500+ zaś wyż. Dobrze, że ktoś myśli o przyszłości odległej. Teraz dzieci inne i dobrze, że mamy mieć kameralne szkółki a nie molochy.

 • Z Chropaczowa

  Super uchwały dla dzieci. Nie wyobrażam sobie Chropaczowa bez szkoły nr 17 za Kościołem. Ci co wymyślili jakieś przenosiny są niepoważni!

 • Zuzka

  Za kilka lat okaże się, że dwie podstawówki to będzie za dużo, jak szkoły skończą "dzieci od wyżu z lat 80-tych". Cała nadzieja w dzieciach z 500+.

 • Mariola

  Sonia Kwaśny nadaje się zdecydowanie lepiej na Prezydenta niż Daniel Beger.

 • Tomasz

  W czym?? przecież wykonuje tylko polecenia Prezydenta. To on obiecywał w kampanii przywrócenie SP5.

 • brawo

  Brawo Daniel Beger i radni koalicji oraz radni przyjaźni spoza koalicji

 • Mieszkanka Swietochlowic

  A liceum zostaje w "piątce"?

  • Mieszkanka Swietochlowic
   2019-01-30 05:10
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ola

  Tak

 • Mariola

  Pamiętam SP i LO nr 1 na Sienkiewicza w latach pięćdziesiątych XX wieku. Masakra kiedy na przerwach biegaliśmy między licealistami. A najgorzej było podczas matury, którą pisali w świetlicy na poddaszu. Cała podstawówka chodziła na palcach, a dyrektor Gorlas pilnował z trzciną w ręku by nikt głośniej słowa nie pisnął - nawet na szkolnym podwórku. O bieganiu mogliśmy zapomnieć. O nowym pomyśle radnych, którzy o tamtych czasach mogliby słyszeć od swoich dziadków (o ile mają takowych w Świętochłowicach), mogę powiedzieć - KARKOŁOMNY. Ale oni do tej szkoły uczę[...] ani uczyć w niej nie będą.

 • ZuZaa

  Pani Mariolu szanują za wiek i społeczną aktywność. Proszę się nie obawiać. Porównać budynek przy Sienkiewicza i przy Sudeckiej, to maluch i Mercedes ;) Z tym bieganiem - wyraźnie prezydent mówi, będą oddzielne segmenty. Zdrowia i nie martwić za na zapas!

 • Grażyna

  Już widzę oddzielne segmenty. A świetlica, sala gimnastyczna, biblioteka, jadalnia, szatnia, pracownie też będą oddzielne??? Trzeba było przenieść siedmio i ośmio-klasistów z 17- tki. Tak jak na początku wnioskowano. ...

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.