Podczas VIII sesji Rady Miasta radni przegłosowali uchwałę inicjującą powstanie nowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Świętochłowicach.
Jedną z konsekwencji wprowadzonej przez rząd reformy oświaty jest konieczność przystosowania do jej wymogów systemu szkół. Nie inaczej sprawa ma się w Świętochłowicach, w związku z czym główną tematyką VIII sesji Rady Miasta obecnej kadencji było właśnie wprowadzenie nowej sieci placówek oświatowych w mieście.
Szkoły są przepełnione - nowa podstawówka ma rozwiązać ten problem
Większość przyjętych tego dnia uchwał nie budziła specjalnych wątpliwości radnych, którzy bez problemu przegłosowywali „za” akty o charakterze porządkowym. Kością niezgody stała się dopiero uchwała, w wyniku której w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 miałaby powstać – w miejsce dotychczasowego gimnazjum - Szkoła Podstawowa nr 5 z dodatkowymi oddziałami integracyjnymi, co budzi sprzeciw części radnych oraz pracowników położonej całkiem niedaleko Szkoły Podstawowej nr 17, która również posiada oddziały integracyjne, a więc umożliwiające osobom niepełnosprawnym naukę w gronie zdrowych rówieśników.
Za tym pomysłem przemawia chociażby to, że podstawówki w Świętochłowicach są po prostu przepełnione, na co wskazują również raporty kuratorium oświaty.
Jest potrzeba powołania nowej szkoły podstawowej w Świętochłowicach w związku z tym, że zarówno Szkoła Podstawowa nr 1 jak i Szkoła Podstawowa nr 17 są w chwili obecnej szkołami zbyt przepełnionymi. Aby zapewnić przede wszystkim dzieciakom warunki nauki na jedną zmianę konieczne jest podjęcie takiej decyzji i powrót do historii, do tego, co w Świętochłowicach już było i co się sprawdziło, czyli do Szkoły Podstawowej nr 5 zlokalizowanej przy ulicy Sudeckiej. W związku z tym zmienią się również granice obwodów SP nr 17 i SP nr 1 - mówiła podczas uzasadnienia wiceprezydent Świętochłowic, Sonia Kwaśny.
Powstanie szkoły podstawowej jest uzasadnione, ale część radnych wskazuje na istotne problemy
Jednym z podnoszonych na sesji problemów jest kwestia przebywania w jednym budynku zarówno kilkuletnich pierwszoklasistów jak i niemal dorosłych uczniów z klas maturalnych. Uczniowie przez większość czasu nie będą obok siebie przebywali, bo budynek zostanie podzielony na segmenty, więc kontakt będzie ograniczony do placu szkolnego i pomieszczeń wspólnych, takich jak biblioteka czy sala gimnastyczna.
Nic się nie zmieni również w temacie etatów nauczycielskich, bo jak argumentują władze miasta, liczba uczniów się nie zmieni, a przepełnione szkoły trzeba rozładować, więc nauczyciele z całą pewnością nie stracą pracy.
Wątpliwości części radnych budzi fakt, że SP 5 miałaby również posiadać oddziały integracyjne, chociaż ma je znajdująca się całkiem blisko SP 17, co miałoby negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie tej ostatniej ze względu na bliskość konkurencji. Radny Łukasz Respondek na swoim profilu facebookowym wyraził wręcz zaniepokojenie, że jest to początek wygaszania zarówno „siedemnastki” jak i drugiego liceum, bo otwarcie „piątki” miałoby spowodować zanik zainteresowania innymi placówkami oświaty.
Komentarz autora - na takim rozwiązaniu skorzystają rodzice i dzieci
O ile argument, że kilkuletnie dzieci i dorośli uczniowie niekoniecznie muszą być zachwyceni swoim własnym towarzystwem można zrozumieć, uzasadnione są także obawy o koszty całego przedsięwzięcia związane z dostosowaniem pomieszczeń dla potrzeb najmłodszych klas, to jednak przepełnienie świętochłowickich szkół jest faktem, więc powstanie kolejnej podstawówki jest krokiem oczywistym.
Trudno także zrozumieć obawy o wyniszczający efekt konkurencji, ta bowiem co do zasady działa na rzecz osób korzystających z takich czy innych usług – ponadto będzie ona czynnikiem motywującym dla dyrekcji i grona pedagogicznego, aby dbać o dobre imię własnej placówki – innymi słowy uczniowie i rodzice raczej na tym skorzystają.
Ostatecznie uchwała została przyjęta stosunkiem głosów 11 za, 2 wstrzymujące się, 3 przeciw – w związku z tym nowa Szkoła Podstawowa powinna rozpocząć działalność już od września tego roku.
Całość dyskusji można obejrzeć na poniższym nagraniu od 30 minuty: