Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

W Świętochłowicach zatrzepoczą flagi górnośląskie? Prośba RAŚ do prezydenta Begera

 • Dodano: 2019-06-25 10:00, aktualizacja: 2019-06-25 11:06

Świętochłowickie koło Ruchu Autonomii Śląska zwróciło się z prośbą do prezydenta Daniela Begera o wywieszenia flag górnośląskich w pięciu punktach miasta. Jeżeli gospodarz miasta wyrazi zgodę, flagi zawisną przy Urzędzie Miasta, Muzeum Powstań Śląskich, budynek Urzędu Miasta przy ul. Bytomskiej, przy pomniku Ofiar Tragedii Górnośląskiej na Zgodzie oraz przy pomniku Powstańców Śląskich.

"Warto więc pokazać, że barwy śląskie nie dzielą, a łączą" - argumentuje świętochłowicki RAŚ

W wielu krajach barwy narodowe i regionalne są mocno eksponowane w przestrzeni publicznej, wyrażając radosną dumę z przynależności do narodu i państwa. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest symbolem ojczyzny, a flaga śląska symbolem tożsamości wielu mieszkańców naszego miasta jak i regionu. Wywieszenie flagi śląskiej na stałe w wymienionych miejscach może to przywiązanie dodatkowo utwierdzić. W czasach podziałów ideologicznych i politycznych symbole tożsamościowe bywają nadużywane. Warto więc pokazać, że barwy śląskie nie dzielą, a łączą. Wywieszenie flag byłoby też wyrazem dumy z przynależności do ziemi śląskiej oraz upamiętnienie dokonań Ślązaków na przestrzeni ponad wielu set lat - czytamy w piśmie skierowanym do prezydenta Świętochłowic Daniela Begera.

Ponadto Ruch Autonomii Śląska deklaruje, że pokryje wszelkie koszty, prosi jedynie o pozwolenie i o przygotowanie w jednym miejscu podłoża dla masztu.

Pragniemy także zwrócić uwagę, że wszelkie koszty w postaci zakupu pięciu flag śląskich, ich konserwacji, montażu w wyżej wymienionych miejscach pokryje lokalne koło RAŚ, prosimy tylko o przygotowanie podłoża do montażu masztu, który wykonamy we własnym zakresie, przy pomniku Ofiar Tragedii Górnośląskiej na Zgodzie - deklaruje RAŚ w swojej prośbie do prezydenta.

O motywacjach jakie stały za prośbą o zgodę na wywieszenie flag rozmawiamy z Kamilem Jarząbkiem, członkiem rady naczelnej Ruchu Autonomii Śląska:

Jest wiele osób, które mają różne tożsamości - ta flaga łączy nas wszystkich. To jest moim celem, żeby pokazać, że łączy nas ta ziemia, niezależnie od tego, za kogo się uważamy. Drugi aspekt jest taki, żeby pokazać, że przecież manifestowanie swojej tożsamości jest normalne - czy polskiej, czy niemieckiej, śląskiej czy czeskiej - bo taka jest historia. To nie jest nic nienaturalnego, nie ma nic wspólnego z wywyższaniem się, a jest dążeniem do pojednania, aby wszyscy mieszkańcy tej ziemi czuli się Ślązakami, niezależnie od tego, kim są - mówi dla Siowny.pl Kamil Jarząbek, członek rady naczelnej Ruchu Autonomii Śląska.

Teraz pozostaje jedynie poczekać na decyzję prezydenta i być może już niebawem górnośląska flaga zatrzepocze w naszym mieście.

Zobacz także

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • jorg

  wielkie hanysy a po ślonsku godać niy umią hihihi

 • Le

  No ja lepij godac I nic nie robić ;)

 • OJGYN

  Jeśli chodzi o pomnik Powstańców Śląskich to raczej nie dobry pomysł. Żółto niebieskie to barwy prowincji górnoślaskiej za czasów Prus czyli do powstańców się to ma jak pięść do nosa. Ti raczej barwy biało niebieskie

 • zefel

  Biało-niebieskie to barwy Bawarii (no chyba, że chodzi Ci o Ruch)

 • OJGYN

  Poczytaj trochę o historii i fakt biało niebieskie to barwy Bawarii ale też Powstańców Śląskich jeśli chodzi o Ruch to barwy są niebiesko białe

 • nupel

  A mie sie marzy Polska Chrobrego, kaj całe byłe nrd to była Polska. Aż do Łaby.

 • Madzia

  Żal tych co we wszystkim widzą problem ale to w większości przypadków dotyczy tych co im świat zasłoniła polityka i jedyne to spiskują, donoszą i krytykują

 • Onkel

  Nie należy się wstydzić slonski fany,języka i kultury...to jest historia naszy tosamosci

 • Anka z zaścianka

  Nie wiem czy oglądacie "minęła 20" lub "Woronicza 17" jeśli nie, to pooglądajcie. Jednym z postulatów PO w wyborach samorządowych była likwidacja urzędów wojewódzkich. Zostałyby tylko sejmiki samorządowe, które same w sobie nie są złe ale każdy widzi jak kończą niektóre samorządy. Nasz zupełnie nie zdał egzaminu i teraz kombinować z RAŚ to samobójstwo. Już i tak warszawka określa nas mianem "zakamuflowani niemcy" albo "folksdojcze" więc w naszej sytuacji finansowej nie bardzo możemy liczyć na pomoc państwa. I do tego Pan Gorzelik jako "ślązak" :) niech sobie działa w Sosnowcu. My póki co starajmy się wyjść z długów a potem można pomyśleć o flagach w muzeum, na Zgodzie i przy pomnikach.

 • regionalista

  Racja! Ale, nie tylko ślonskie fany mogą nas "zdekonspirować" przed obecną władzą. Póki nie wyjdziemy z długów to radziłbym zrezygnować z takich przysmaków jak : nudelzupa, karminadle, brateringi, szałot, frankfuterki itp., a nawet z tak plebejskich potraw jak np. klapsznity z leberwusztem, eli wodzionka ze bratkartoflami. Aktualny Naczelnik Państwa "rozszyfrował" nas jako "zakamuflowaną opcję niemiecką", natomiast obecny obóz władzy, jest nazywany niekiedy "żoliborską grupą rekonstrukcji historycznej sanacji". Więc może, aby przypodobać się władzy zmieńmy ul. Katowicką na Aleję Piłsudskiego? A może dobrym pomysłem byłoby "śmiałe" odcięcie się od przeszłości i zmiana nazwy skweru Mijanka im. Rodu Henckel von Donnersmarck, na skwer im. Marii i Lecha Kaczyńskich? Państwa też same w sobie nie są złe, a niektóre znajdują się w sytuacji nie lepszej niż świętochłowicki samorząd. Weźmy np. taką Polskę o której obecny Premier powiedział całkiem niedawno, że jest "krajem posiadanym przez kogoś z zagranicy".

 • hanus

  Bercik ty chyba bieresz +pincet beztus tak głupio piszesz..

 • antyautonomista

  To się nazywa niedźwiedzia przysługa proszę państwa! Rasiowcy wiedzą, że miasto jest pod obserwacją PiS. Przylepienie się teraz RAŚ do Begera oznacza dla niego tylko i wyłącznie wilczy bilet. Mam nadzieję, że facet o tym wie i ciekawe kto to uknuł

 • Człowiek

  to ty "prezes"

 • Lord

  A w jaki sposób wywieszenie śląskich barw ma wpłynąć na tzw PiS? Dlaczego PiS miałby mieć z tym problem? Akurat taka historia regionu takie poczucie tożsamości.

 • Lord

  A w jaki sposób wywieszenie śląskich barw ma wpłynąć na tzw PiS? Dlaczego PiS miałby mieć z tym problem? Akurat taka historia regionu takie poczucie tożsamości.

 • Robertt

  Niezupełnie. RAŚ to tuba tych entelegentnych z POKO zboko

 • Bercik

  Tu jest Polska, mają wisieć flagi polskie i górnośląskie, a te UE do spolenio!

 • Mariola

  Aleś głupi Bercik. Gańba robisz.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.