W ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", świętochłowiccy mundurowi prowadzą działania, które mają na celu promowanie bezpiecznych kąpielisk oraz podnoszenie świadomości mieszkańców i przyjezdnych o konsekwencjach i zagrożeniach wynikających z kąpieli w miejscach niedozwolonych.
Wakacyjny wypoczynek w Świętochłowicach
Słoneczna pogoda sprawia, że chętnie wypoczywamy nad wodą. W czasie wakacji wiele osób będzie chciało zrelaksować się w rejonie akwenów zlokalizowanych na terenie miasta. Niektórych zachęci również do schłodzenia się w wodzie. Dlatego przypominamy, że wszystkie tzw. "dzikie kąpieliska" na terenie naszego miasta nie są przeznaczone do kąpieli.
Świętochłowiccy mundurowi nie tracą czujności i systematycznie patrolują okolice zbiorników wodnych, zlokalizowanych na terenie miasta. Podczas służby sprawdzają bezpieczeństwo wypoczywających w rejonie zbiorników wodnych. Mundurowi pouczają, gdzie kąpiele są dozwolone i wskazują główne zasady (które przypominamy poniżej), jakie należy przestrzegać. Jednocześnie wzorem lat ubiegłych prowadzą działania o nazwie "Bilet na basen zamiast mandatu" w ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Akcja, którą stróże prawa prowadzą już po raz siódmy, ma na celu promowanie bezpiecznych kąpielisk oraz podnoszenie świadomości mieszkańców i przyjezdnych o konsekwencjach i zagrożeniach wynikających z kąpieli w miejscach niedozwolonych. Osoby ''złapane'' na kąpieli w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz, zamiast mandatu otrzymują od policyjnej profilaktyk bilet na basen. Tak jak w poprzednich latach policjanci przekazują także profilaktycznie bezpłatne bilety osobom przebywającym i odpoczywającym w okolicy akwenów. Wszystko po to, aby przestrzec ich samych przed kąpielą w miejscu, gdzie jest ona niebezpieczna oraz aby zachęcić ich do promowania szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Policjanci zapowiadają kolejne kontrole miejskich zbiorników wodnych
Na kąpiących się, którzy będą ignorować ostrzeżenia stróżów prawa oraz zakaz kąpieli, czekać będą wysokie grzywny.
By wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek.
- Wybierając teren do wypoczynku nad wodą, pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.
- Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
- Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody, zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
- Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
- Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
- Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
- Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
- Odpoczywając nad wodą, pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
- Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
- Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.