Wiadomości z Świętochłowic

Wakacyjne kontrole autokarów w Świętochłowicach

 • Dodano: 2022-07-20 07:15, aktualizacja: 2022-07-20 07:22

Okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu pojazdów przewożących zorganizowane grupy na wycieczki, obozy i kolonie. Dlatego też mundurowi ze świętochłowickiej komendy zwracają szczególną uwagę na autokary oraz kierowców wiozących dzieci i dorosłych na letni wypoczynek.

Przypominamy o obowiązujących zasadach kontroli autokarów w naszym mieście

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, młodzieży i seniorom podczas wyjazdów jest jednym z priorytetów dla świętochłowickich policjantów. Niewątpliwie stan techniczny pojazdów wpływa na bezpieczeństwo podróży. Każdego dnia, nie tylko w okresie letnim, policjanci ruchu drogowego sprawdzają, czy nie budzi on zastrzeżeń. W czasie kontroli stróże prawa będą sprawdzać przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów.

Policjanci przypominają również rodzicom, nie tylko organizatorom wycieczek i pełnoletnim uczestnikom, o możliwości sprawdzenia stanu technicznego autokaru i jego obowiązkowego wyposażenia.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach informuje, że policyjne kontrole autokarów w naszym mieście odbywają się na:

 • parkingu przy budynku tutejszej komendy - ulica Wojska Polskiego 16 c.

Zgłoszenia dotyczące przeprowadzenia kontroli przez policjantów należy kierować z kilkudniowym wyprzedzeniem (min. 3-dniowym)

 • w formie pisemnej na adres e-mail:  rd@swietochlowice.ka.policja.gov.pl
 • lub telefonicznej pod numerem: 47 85 44 290 (sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego KMP Świętochłowice, w godzinach 8.00 – 15.00), 47 85 44 255 (Oficer Dyżurny KMP Świętochłowice).

W trakcie zgłoszenia podać należy:

 • datę i godzinę wyjazdu,
 • miejsce kontroli (wyjazdu) autokaru,
 • liczbę autokarów.

Aby nie dublować wielokrotnie zgłoszeń o kontroli, uprasza się zgłaszających do wydelegowania osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli. Wzór pisemnego zgłoszenia można pobrać z dolnej części strony.

Wskazany termin pozwala racjonalnie zaplanować kontrole, w celu usprawnienia przeprowadzanych czynności przez mundurowych w dniach, w których zgłoszono kilka kontroli autobusów. Organizator powinien przeznaczyć na kontrolę autokaru około jednej godziny przed planowaną godziną odjazdu. Przeprowadza się również kontrolę z pasażerami, lecz wówczas należy pamiętać, że w przypadku ujawnienia złego stanu technicznego autobusu i zatrzymania dowodu rejestracyjnego, dalsza jazda przeważnie jest niemożliwa, co nie nastraja pozytywnie już siedzących na swoich miejscach i czekających na wyjazd pasażerów. Przewoźnik lub organizator w tej sytuacji organizuje podstawienie kolejnego autobusu, którego kontrolę można ustalić już telefonicznie z Oficerem Dyżurnym KMP w Świętochłowicach lub bezpośrednio z policjantami dokonującymi pierwszej kontroli.

Ponadto, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę bezpiecznyautobus.gov.pl, która pozwala każdemu sprawdzić zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

 • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
 • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
 • jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,
 • nie figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.

PLIK DO POBRANIA:

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również