Wiadomości z Świętochłowic

Warto obejrzeć w świąteczne wieczory. Pięć spośród najciekawszych filmów dokumentalnych

  • Dodano: 2024-03-25 15:15, aktualizacja: 2024-04-04 09:38

Wbijające w fotel, wzruszające, otwierające oczy na nieznane zjawiska współczesnego świata – filmy dokumentalne, które wywołują autentyczne emocje, często silniejsze niż w przypadku filmów fabularnych. 

Spośród najpopularniejszych filmów dokumentalnych na platformie streamingowej VODYLLA.PL wybieramy te, które warto obejrzeć w świąteczne wieczory.

Są wśród nich: „Quenn. Nasze dni”, dwuczęściowy dokument „Jak wynająć płatnego zabójcę”... w darknecie, „Prawdziwy Oppenheimer” o genialnym fizyku nazywanym ojcem bomby atomowej, „Eleganckie i klasyczne” o księżnej Dianie, ikonie mody, wreszcie unikalna kolekcja oryginalnych „Amerykańskich kronik wojennych” dla fanów militariów i historii.

JAK WYNAJĄĆ PŁATNEGO ZABÓJCĘ

#darknet #darkweb #ciemnasiec #bitcoin #zabojstwonazlecenie #hitmanmarketplace

Yinka Bokinni, prezenterka radiowa i telewizyjna oraz vlogerka zajmująca się tematyką kryminalną, sprawdza, czy morderstwo na zlecenie naprawdę jest na wyciągnięcie ręki. A jeśli tak, czy jesteśmy bezpieczni? 

Dziennikarskie śledztwo rozpoczyna od danych dostarczonych przez hakera, który włamał się na stronę Besa Mafia w darknecie, oferującą za odpowiednie wynagrodzenie w bitcoinach wyspecjalizowane usługi, w tym podpalanie, porwania, bicie, tortury i zabójstwo. Ze zdumieniem znajduje setki maili od tzw. zwykłych ludzi, którzy chcą zamówić - jak pizzę - zabójców do usunięcia z tego świata setek złych macoch, zużytych kochanek, niewiernych mężów, starych żon, przyjaciół i kolegów z pracy dla zemsty lub pieniędzy. Potencjalne ofiary pochodzą z Brazylii, Iraku, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec...

Yinka Bokinni wędruje śladami osób z listy do uśmiercenia. Niektóre rzeczywiście zginęły, jak Ama Allwine zastrzelona we własnym domu. Jak się okazało, za spust pociągnął oddany małżonek sfrustrowany brakiem skuteczności zabójcy z Besa Mafii. Gabe Scott, którego była żona Kristy Lynn Felkins zapłaciła w 2016 roku dwanaście bitcoinów zabójcy za pośrednictwem strony Besa Mafia, przeżył.

Besa Mafia, jak wiele innych witryn o podobnym profilu w darknecie, okazała się oszustwem, nastawionym na kradzież kryptowalut od naiwnych. Zamówieni zabójcy trafiają w niewłaściwe miejsce, utykają w korku albo przerywają misję z innych zaskakujących powodów. Oszustwo oszustwem, ale przerażające są mordercze intencje zleceniodawców i powody dla których weszli w ciemny świat. W darknet nikt nie wchodzi przypadkowo.  

ELEGANCKIE I KLASYCZNE

Księżna Diana – ikona mody

Księżna Diana. Miała 19 lat, gdy zaczęła się spotykać z księciem Karolem. Wyglądała wtedy jak pensjonarka. Umierała, będąc ikoną światowej mody. Przez lata przeszła spektakularną metamorfozę. Nie sposób zignorować wpływu Diany, księżnej Walii, na świat mody. Stała się jedną z najtrwalszych ikon stylu na świecie, a jej stylizacje nadal zachwycają. Księżna Diana wciąż pozostaje inspiracją dla milionów. Jest uosobieniem wyszukanego szyku i klasycznej elegancji. Zobacz jaki był sekret stylu Diany Spencer.

PRAWDZIWY OPPENHEIMER

„Prawdziwy Oppenheimer” to świetnie zrealizowany dokument poświęcony sylwetce genialnego fizyka, nazywanego „ojcem bomby atomowej, i historii amerykańskiego programu nuklearnego. W tle wojna z Niemcami i Japonią oraz wielka amerykańska polityka.

J. Robert Oppenheimer – genialne dziecko, młody naukowiec o wszechstronnych zainteresowaniach i wielkich osiągnięciach, charyzmatyczny wykładowca Kalifornijskiego Instytutu Technologii w Pasadenie i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley,  wreszcie szef naukowy Projektu Manhattan, którego celem miało być opracowanie broni atomowej. 

Momentem kulminacyjnym  Projektu Manhattan była testowa detonacja bomby atomowej 16 lipca 1945 roku pod kryptonimem Trinity w pobliżu miasta Alamogordo w Nowym Meksyku. Wyniki były szokiem dla wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie. Według doniesień eksplozję odczuli mieszkańcy domów oddalonych o 160 km, a grzyb atomowy  wzniósł się na około 12 km.

 J. Robert Oppenheimer  wspominał, że kiedy niektórzy świadkowie eksperymentu cieszyli się, wielu płakało, a większość milczała, przyszedł mu do głowy wers z hinduskiej księgi Bhagawadgita: „Teraz stałem się śmiercią, niszczycielem światów”.

Broń miała zostać użyta przeciwko hitlerowskim Niemcom, ale ostatecznie zrzucono ją na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki, w efekcie czego zginęło ponad 150 tysięcy osób,  a licząc tych, którzy  zmarli w kolejnych miesiącach na chorobę popromienną - 400 tys.

W Amerykańskim Towarzystwie Filozoficznym powiedział: ,,Stworzyliśmy  najstraszliwszą broń, która gwałtownie i głęboko zmieniła naturę świata... rzecz, która według wszystkich standardów świata, w którym dorastaliśmy, jest złem. I w ten sposób... ponownie postawiliśmy pytanie, czy nauka jest dobra dla człowieka".

Po wojnie J. Robert Oppenheimer pełnił funkcję głównego doradcy utworzonej Komisji Energii Atomowej i był orędownikiem międzynarodowej kontroli energii atomowej. Sprzeciwiał się pracom nad bombą wodorową. Jego poglądy nie były mile widziane w erze senatora McCarthy’ego. W 1954 roku został  ostatecznie pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów państwowych. Do śmierci w 1967 r. jednak wykładał, pracował naukowo, pełnił stanowisko dyrektora Institute of Advanced Study w Princeton, zajmowane wcześniej przez Alberta Einsteina.   
W grudniu 2022 r. sekretarz energii USA Jennifer Granholm unieważniła decyzję o cofnięciu jego uprawnień.

QUENN. NASZE DNI

Freddie był królem, w czwórkę byli królową

W 1973 r. ukazał się debiutancki album zespołu Queen. Mimo że od tej chwili minęło 50 lat, a w 1991 roku zmarł charyzmatyczny Freddie Mercury, formacja wciąż znajduje się na szczycie popularności. Dowodzi tego nagroda Organizacji British Phonographic Industry - BRIT Billion Award, dokumentująca fakt, że Brytyjczycy odsłuchali w serwisach streamingowych muzykę Queen ponad miliard razy. 

Dwuczęściowy dokument „Queen. Nasze dni”, wyreżyserowany przez Matta Caseya, opowiada o jednej  z najwybitniejszych formacji muzycznych wszech czasów od chwili jej powstania w 1970, kiedy do Rogera Taylora i Briana Maya dołączył Freddie Mercury, aż po ostatnie wspólne chwile w 1991 w Montreux w Szwajcarii, kiedy nagrywali muzykę i wokale, które złożyły się na „Made In Heaven”. 

Roger Taylor, Brian May, były menadżer zespołu John Reid i obecny -  Jim Beach, oraz współpracownicy i dziennikarze  dzielą się osobistymi wspomnieniami o kompromitacjach, porażkach, sukcesach, rozdrożach, kłótniach, zerwaniach, które składają się na historię  Queen. Opowiadają o  kulisach powstania największych hitów, jak „I Want to Break Free", „Crazy Little Thing Called Love" czy „Another One Bites the Dust".  Inteligentną, dowcipną, boleśnie szczerą opowieść dopełniają wspaniała muzyka oraz archiwalne materiały kręcone podczas przygotowywaniu teledysków, podczas prób, występów studyjnych i tras koncertowych.

AMERYKANSKIE KRONIKI WOJENNE

Z polskim lektorem już 90 odcinków

 Niemal 200 godzin oryginalnych materiałów archiwalnych wyprodukowanych przez rząd i armię USA w okresie II wojny światowej i innych konfliktów zbrojnych.  

Kroniki, przeznaczone dla amerykańskich żołnierzy i cywilów, są nie do zastąpienia jako autentyczny świadek, oddają ducha czasów bez dystansu i filtra współczesnej wiedzy. Są też unikalnym dopełnieniem źródeł historycznych, dokumentując i komentując na gorąco to, co było wówczas ważne dla zwyczajnych Amerykanów, np. budowę fabryk zbrojeniowych, produkcję broni, konieczność pracy dla armii, pobór do wojska, ćwiczenia na poligonie, życie codzienne żołnierzy na pokładzie okrętów czy w bazie lotniczej. Kroniki zawierają autentyczne sceny walk, kręcone przez operatorów z pokładów samolotów podczas misji czy w trakcie ataku wojsk lądowych, co wielu przypłaciło życiem. Twórcami wielu z nich są uznani reżyserzy, by wspomnieć tylko Franka Caprę i Williama Wylera. Uzyskany dzięki nim obraz wojny jest bombą emocji. 

„Amerykańskie kroniki wojenne” to unikalne źródło wiedzy dla historyków, pasjonatów historii XX wieku, militariów i wojskowości także dlatego, że pokazują II wojnę światową w Europie z innej niż europejska perspektywy oraz relacjonują działania wojenne na Pacyfiku, mniej znane polskiemu odbiorcy, a także późniejsze konflikty zbrojne w Korei, Wietnamie czy Iraku. To również ciekawy materiał dla miłośników kinematografii, medioznawców, a nawet obecnych obserwatorów wojny w Ukrainie. Żywy przykład, jak relacjonowano wojnę przed kilkudziesięciu laty.

Warto obejrzeć w świąteczne wieczory. Pięć spośród najciekawszych filmów dokumentalnych

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.