Wiadomości z Świętochłowic

Wieża kościoła ewangelickiego zostanie odratowana. Koszt renowacji to ok. 2,5 mln złotych

 • Dodano: 2024-04-04 11:45

Niebawem ruszy remont kościoła ewangelickiego w Świętochłowicach, który sprawi, że wieża zabytkowego obiektu odzyska dawny blask i nie będzie sprawiać zagrożenia dla wiernych oraz przechodniów. Wokół kościoła zostały już ustawione rusztowania.

Trwają przygotowania do renowacji wieży kościoła ewangelickiego w Świętochłowicach

Kościół ewangelicki zlokalizowany przy ulicy Katowickiej 31 w Świętochłowickiej przejdzie remont, dzięki któremu uda się odratować wieżę tego zabytkowego obiektu. Prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu i obejmą między innymi:

 • wymienienie poszycia dachu
 • wyczyszczenie i uzupełnienie elewacji wieży
 • naprawę pęknięć
 • renowację stolarki drzwiowej
 • montaż nowych schodów wewnątrz wieży
 • utworzenie 4 nowych witraży

Władze miasta pomogły w przygotowaniu wniosku oraz wyborze wykonawcy. Uzyskano 2,5 mln złotych, a wkład własny kościoła wynoszący ok. 50 tysięcy złotych udało się zapewnić dzięki zbiórce, którą wsparli m.in. parafianie. Zakończenie prac zostało przewidziane na październik br., a wykonawcą jest firma, która realizowała inne duże projekty, takie jak renowacja Katedry w Katowicach czy Szybu Prezydent, znajdującego się w Chorzowie.

Wyremontowane zostaną również dwa inne świętochłowickie kościoły

Renowacja wieży kościoła ewangelickiego to projekt realizowany w ramach programu Polski Ład. Władzom miasta udało się pozyskać ok. 6,5 mln złotych, dzięki którym renowację przejdzie również Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Świętochłowicach oraz Parafia p.w. św. Augustyna w Lipinach.

– To rekordowa suma w historii miasta, ale także spektakularna pula środków wśród okolicznych miejscowości. Pokazuje to, jak ważna jest współpraca wszystkich podmiotów w odpowiednim przygotowaniu wniosku i współdziałaniu dla jednego celu, a także jak istotny jest dialog z ministerstwem, który daje realne efekty – przekazał Daniel Beger w mediach społecznościowych.

Komentarze (6)    dodaj »

 • "Zachwycony" mieszkaniec.

  Hurra, nagle przed wyborami tyle rzeczy się robi, jest kasa, jest kiełbasa wyborcza, super slogany, a po wyborach....mizeria z gorzkich ogórów w kwasnej śmietanie. Teraz się robi więcej niż przez ostatnie 5 lat. Takie wybory powinny odbywać się co roku. Ale by Nasze miasto było piękne !!!

 • Mieszkaniec

  Jakbyś przez te 5 lat wychodził z domu zamiast siedzieć i komentować tylko to co wrzucone do sieci to byś widział ile rzeczy się zmieniało przez całą kadencję :)

 • Autochton

  Po stu lŏtach Polŏki coś dajōm. Dopiyro jak sie sypie i dopiyro przed welōnkiym. Cufal, pra? Ino RAŚ!

 • Helmut

  Echt Szlonzakowcy się nie kwapili, żeby to zrobić wcześniej, więc czemu narzekasz? xD

 • Hanys

  Po 1945 roku zesłano Ślązaków do Donbasu, a resztę wygnano do Niemiec. Zostali ci, którzy mieli w papierach "dziadka z powstania" lub zostali uznani za władzę ludową za niegroźnych, poza tym ktoś musiał pracować w hutnictwie i górnictwie. Później tych którzy zostali odsuwano z kierowniczych stanowisk i zastępowano Polakami. Jak mieli zadbać o swoje, skoro wypędzono inteligencję? PS.: co to jest szlonzokowiec?

 • Greg

  Co to za bełkot?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również