Wiadomości z Świętochłowic

Wnioski o 500+ w języku ukraińskim od soboty i "Weekend dla Ukrainy" w ZUS

  • Dodano: 2022-03-25 07:15, aktualizacja: 2022-03-25 10:38

Już od soboty, 26 marca,  będzie dostępny w języku ukraińskim specjalny wniosek o świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. W najbliższy weekend, 26 i 27 marca, Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę i w niedzielę placówki ZUS w Katowicach i w Chorzowie będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500+. 

Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty, 26 marca. Dlatego też już w najbliższy weekend Zakładu Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. Pracownicy ZUS będą do dyspozycji obywateli Ukrainy, by pomóc im w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożeniu wniosku o świadczenie 500+. 

Weekend dla Ukrainy w ZUS

- W województwie śląskim placówki ZUS będą otwarte w zdecydowanej większości w sobotę, 26 marca, ale będą też takie miejscowości, gdzie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obywatele Ukrainy będą mogli przyjść zarówno w sobotę jak i w niedzielę. Tak będzie między innymi w Katowicach, Chorzowie. Zapraszamy w godz. od 9:00 do 15:00. Szczegółowy harmonogram dyżurów w pozostałych miejscowościach dostępny jest na naszej stronie internetowej www.zus.pl  - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.  

Do wniosku o 500+ potrzebny PESEL

Aby móc wysłać elektronicznie wniosek o 500+ wcześniej obywatel Ukrainy musi posiadać swój profil PUE. To za jego pośrednictwem będzie mógł wysłać wniosek o świadczenie rodzinne. Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same jak dla naszych obywateli. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Niezbędnym do złożenia wniosku o 500+ jest posiadanie specjalny numeru PESEL, musi go mieć nadany zarówno rodzić jak i dziecko, na które będzie składany wniosek. Ponadto rodzic musi mieć też założone konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu i adres email (pisany alfabetem języka łacińskiego). Wszystkie te informacje dotyczące świadczeń wypłacanych przez ZUS są dostępne na stronie internetowej Zakładu, także w języku ukraińskim. 

Duże zainteresowanie infolinią w języku ukraińskim

Ponadto w poniedziałek, 21 marca,  ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl. 

- Infolinia ZUS w języku ukraińskim już od pierwszego dnia uruchomienia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Konsultanci pierwszego dnia odebrali 845 połączeń, w tym udzielili 637 odpowiedzi w języku ukraińskim i 208 w języku polskim – wylicza Kopczyńska. 

Ze statystyk wynika, że najwięcej zapytań dotyczyło spraw ogólnych dotyczących świadczeń rodzinnych i co należy zrobić, aby złożyć wniosek - o to zapytało 362 klientów. 88 osób zapytało kogo dotyczy konkretny wniosek, a 49 osób o terminy składania wniosków. Najwięcej dzwoniących zainteresowanych było  wnioskiem 500+. 78 osób profilem PUE, a przede wszystkim rejestracją konta na Platformie Usług Elektronicznych

Większość informacji, o które pytali dzwoniący są dostępne na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl), także w języku ukraińskim. 

Komentarze (6)    dodaj »

  • B.K

    Wiluś "Doradca Finansowy" Spłacać długi kosztem mamy

  • Pracujący

    Rząd ma wyjątkową okazję aby zmienić zasady wypłat 500+ i dać wyłącznie tym co pracują i płacą podatki. Ukraińskie kobiety nic nie chcą za darmo, są tu kilkanaście dni i już podejmują pracę. Patologii powiedzmy dość !!

  • Gosia

    A ile tych pracujących Ukrainek spotkałeś? Bo ja żadnej, raz były w Biedronce, to je wywalili na zabity pysk, bo się im wydawało że nie muszę znać polskiego. To Polki sprzątają twój syf i cię obsługują w sklepach!!! Ignorancie, sam jesteś patol!

  • Jolka

    Ty chyba żartujesz sobie! Ja pracuję tu 25 lat! I do wszystkiego muszę dopłacać. Z choinki się urwałeś?! Jedna na 100 Ukrainek czy tam innych podejmuje tu pracę, a reszta żyje na koszt takich ludzi jak ja! Dodam że mam 3 dzieci i tylko na jedno dostaję 500+, bo reszta za stara jest. Z torbami puści nas nasz rząd i te ruskie!

  • Mieszkanka Centrum

    Jak Ci się kobieto nie podoba to jedź sobie do innego kraju tam też dostaniesz zasiłek i będziesz żyć za państwowe pieniądze. Zostaw tu wszystko i zaczynaj tam od zera. Uważam za sprawiedliwe jest 500+ tylko dla Ukrainek pracujących ale również tak powinni to zrobić już dawno dla Polaków. Jedno z rodziców powinno pracować. Jak matka samotnie wychowująca dzieci też. Żadnych wyjątków. Koniec w hodowaniem nierobów i patologii bo na to idą moje pieniądze. Ja wychowałam troje dzieci, nie dostałam 500+ bo jak jej wprowadzili moje dzieci były pełnoletnie i żyję

  • kartofel

    niych wyepiajom do sia gorole

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również