Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Wojsko w Parku Heiloo, czyli IV Piknik Forteczny

 • Dodano: 2012-08-27 08:30, aktualizacja: 2016-11-06 18:56
W parku w Piaśnikach odbyła się IV edycja Pikniku Fortecznego. Tym razem główną atrakcją była inscenizacja walk polsko – niemieckich.
 
 
Kolejna edycja Pikniku fortecznego, który został zorganizowany przez stowarzyszenie „Pro Fortalicium”, spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Najlepszym tego obrazem była kolejka chętnych do zwiedzania schronu bojowego, w której trzeba było stać ponad godzinę. Poza samym schronem można było podziwiać pojazdy wojskowe – opancerzony transporter SKOT, jeep willy’s, harley davidson, motor wojskowy bmw oraz samochód terenowy gaz. Atrakcją okazało się autentyczne działo przeciwlotnicze, które przywiózł 34. Batalion Rakietowy z Bytomia. 
 
 
Dla wszystkich chętnych zostały przygotowane stoiska z jedzeniem wojskowym, gdzie oczywiście nie mogło zabraknąć grochówki. Były stoiska handlowe z książkami historycznymi, replikami broni czy ubiorem żołnierskim. Na niewielkiej strzelnicy najmłodsi mogli wypróbować swoich sił w strzelaniu. Dodatkową atrakcją byli przechadzający się żołnierze w mundurach zarówno polskich jak i niemieckich, którzy uczestniczyli w inscenizacji. 
- Nad tegorocznym piknikiem zaczęliśmy myśleć zaraz po zakończeniu tego w zeszłym roku. Blisko 10 osób nas to tu organizuje, a w samej inscenizacji bierze udział aż 50 osób. Cieszy mnie bardzo zainteresowanie, dlatego tym bardziej chce się organizować coś nowego. Bunkier wygląda już dobrze, ale wciąż jeszcze nad nim pracujemy – brakuje nam wyposażenia oraz replik broni. Na to wszystko potrzeba czasu i oczywiście pieniędzy – powiedział Tomasz Wojdyła, organizator Pikniku Fortecznego.  
Największe zainteresowanie wśród przebywających na pikniku osób wzbudziła inscenizacja historyczna przedstawiająca atak niemieckich dywersantów na polski posterunek graniczny z sierpnia 1939 roku. Park stał się miejscem zmagań dobrze przygotowanych oddziałów polskich i niemieckich, a broń hukowa jakiej używali tym bardziej oddawała obraz ówczesnego okresu. 
 
 
Z całą pewnością mieszkańcy czekają już na następną edycję Pikniku Fortecznego, który już na stałe wszedł do kalendarza miejskich wydarzeń. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz filmiku. 
 
 

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • azor

  Brawa dla organizatorów imprezy! Ciekawe eksponaty,świetna inscenizacja i dobrze, że równolegle z akcją nadawany był komentarz, chociaż nie zawsze był słyszalny.

 • Bartosz S. "Pro Fortalicium"

  Dziękujemy i zapraszamy za rok! :)

  • Bartosz S. "Pro Fortalicium"
   2012-09-07 15:31
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.