Wiadomości z Świętochłowic

Wprowadzono zakaz sprzedaży "kopciuchów", czyli nieekologicznych kotłów

  • Dodano: 2019-03-12 19:00

Koniec ze sprzedażą kotłów niespełniających norm emisyjnych. Od nocy z poniedziałku, 11 marca, na wtorek, 12 marca, obowiązuje zakaz handlu tymi, które najbardziej zatruwają środowisko.


Równolegle z wprowadzeniem zakazu, rozpoczęło się także polowanie na ”nielegalne”  kotły, którymi Polacy ogrzewali do tej pory swoje domy i mieszkania. Działania te mają związek z rządowym programem „Czyste powietrze”. Został on zainicjowany we wrześniu 2018 roku i potrwa do 2029 roku.

Jego celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Zgodnie z informacją zawartą na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. 

Nieekologiczne kotły można jeszcze znaleźć na internetowych aukcjach


Jak poinformowało radio rmf24, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które zajmuje się pilotażem walki ze smogiem, zawarło umowę z największymi internetowymi serwisami aukcyjnymi. W konsekwencji powyższego postanowienia mają one wyrzucać ze swojego systemu ogłoszenia o sprzedaży nieekologicznnych kotłów.

W sklepach mogą zdarzyć się niespodziewane kontrole, ponieważ Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową będzie sprawdzał, czy w sklepach stacjonarnych sprzedawane są "kopciuchy" reklamowane jako piece spełniające nowe normy. Handlowcy, którzy źle oznakują swój asortyment mogą ponieść tego konsekwencje, ponieważ za sprzedaż źle oznakowanego urządzenia grozi kara wynosząca do 200 tys. zł. 

Rząd zachęca do donoszenia na nieuczciwych sprzedawców

Natomiast w sieci pojawił się apel, aby  zgłaszać przypadki sprzedaży wspomnianych kotłów bezpośrednio do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów albo mailowo do ministerstwa pod adres: czystepowietrze@mpit.gov.pl

Dzisiaj od godz. 0.00 obowiązuje juz ten zakaz sprzedaży kotłów nie spełniających norm emisyjnych. Jeżeli znajdą Państwo gdzieś - w internecie czy w realu - oferty sprzedaży takich kotłów, to proszę o sygnał na czystepowietrze@mpit.gov.pl. Przekażemy zbiorcze info do @UOKiKgovPL https://t.co/NpHikmcNNb

— Piotr Wozny (@Wozny3) 11 marca 2019  

Komentarze (2)    dodaj »

  • Jołkipołki

    A kiedy będzie to centralne ogrzewanie obiecane w tamtym roku! Krętacze ciągle coś mieszają a winę ciągle zwalają na poprzedników,etaciki dla kolesi dłużników,obietnice bez pokrycia itd.

  • Piaśniki

    Wczoraj koło Lidla na Piaśnikach wartość AQI dla PM2.5 wynosiła 140...https://smoglab.pl/skale-jakosci-powietrza-europejska-czerwien-kontra-polska-zielen-racje/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również