Wiadomości z Świętochłowic

Z dachu kamienicy przy Katowickiej 69 spadły dachówki

 • Dodano: 2023-11-27 13:15

W piątek, 24 listopada, z dachu kamienicy przy ul. Katowickiej 69 zaczęły spadać dachówki. Teren przed kamienicą, a także wejścia do budynku zostały odpowiednio zabezpieczone. Prezydent miasta Daniel Beger spotkał się z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego.

Dachówki spadają na głowę

Okazuje się, że przechodzenie przy kamienicy na ulicy Katowickiej 69 mogło zakończyć się tragedią. W piątek rano, 24 listopada, z dachu zaczęły spadać dachówki, które lądowały na chodniku. Zareagowano natychmiast – zabezpieczono teren chodnika przy kamienicy, a prezydent miasta od razu skontaktował się z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego w celu podjęcia dalszych działań.

Problem z własnością

Prezydent Beger wskazuje, że budynek przy Katowickiej 69 idealnie ilustruje problem, który dotyczy wielu zaniedbanych kamienicach w mieście. Budynek jest prywatny, więc miasto ot tak nie może go wyremontować.

- Budynek jest prywatny. Pięciu z sześciu właścicieli nie żyje. Ostatni jest nieuchwytny ani w Polsce, ani w Niemczech, bo takie były sygnały, by tam szukać. Tym samym wywłaszczenie nie jest możliwe ad hoc – wyjaśnia prezydent.

Na ten moment, na polecenie Inspektora, zabezpieczono dach i wejścia do budynku. Zdecydowano także o powołaniu kuratora masy upadłościowej, aby możliwe było przywrócenie budynku do użytkowania.

- Ubolewam nad sytuacją, ponieważ do czasu zabezpieczenia budynku oraz zakończenia procedur chodnik oraz część ulicy przy nowo wyremontowanym odcinku, będzie zagrodzone. Paradoksalnie zgodnie z prawem - przez wzgląd na strukturę własności - miasto nie może dokonywać żadnych prac na budynku. Liczę, że zarówno PINB, jak i służby wojewody, szybko uporają się z problemem – mówi prezydent miasta.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Auris

  W tym budynku, w tak okropnych warunkach do niedawna mieszkał starszy, schorowany CZŁOWIEK!Jakoś wtedy nikt nie wypisywał o tej kamiennicy nic,wszyscy odwracali głowę,nikt nie pomógł,nie eksmitowal człowieka któremu dom mógłby zawalić się na głowę! Jeszcze go nie pochowali a łowcy kamiennic już węszyli po cmentarzu!Wstydźcie się ludzie

 • Kazia Kazia

  Dach idzie wyremontować nawet jak prywatny jest . Gdzie ludzie płacą czynsz ? Do kogo na konto wpływa ta kasa ? Skoro właściciel jest nie uchwytny , dach idzie wyremontować a jak się zjawi właściciel rachunek mu wystawić i jeszcze sprawę założyć w sądzie że naraził mieszkańców na niebezpieczeństwo zagrażające życiu .

 • Auris

  Łatwo oceniać a prawda jest brutalna.Ta kamiennica nie sypie się od dziś.Do tej pory mieszkał tam starszy,schorowany człowiek który nie do końca był sprawny umyslowo.W tak złych warunkach sanitarnych bez prądu,ogrzewania ,brudzie któremu sufit mógł zawalić się na glowe.Czlowiek który pracował całe życie i płacił podatki został pozostawiony na pastwę losu.Nikt nie zainteresował się losem tego człowieka oprócz łowców kamiennic którzy chcieli go oszukać.Teraz rozpisują się o kamiennicy bo chcą ją przejac i nie wiedzą jak odnaleźć jedyna żyjąca osobę właściciela którego nie ma najprawdopodobniej w kraju.

 • ix

  Widocznie ten zbójecki podatek od nieruchomości na poziomie stawek maksymalnych jest ciągle zbyt niski. Jak będzie kilka razy wyższy to zapewne nie tylko ta kamienica odzyska swoją świetność. Standard mieszkań też się pewnie poprawi. Notabene - kto płaci obecnie ten podatek, jeśli brak kontaktu z jakimkolwiek właścicielem?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również