Wiadomości z Świętochłowic

Z tego zakrętu dla rowerów śmieją się w całej Polsce. Ale czy jest się z czego śmiać?

 • Dodano: 2024-02-21 12:15

Infrastruktura rowerowa w Świętochłowicach, ku uciesze miłośników jednośladów, coraz bardziej się rozwija. W mieście powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych. W okolicy Urzędu Miejskiego pojawił się element rowerowej infrastruktury, który wywołał poruszenie w całej Polsce.

Zakręt, który wywołuje uśmiech

Na ulicy Katowickiej pojawił się zakręt dla rowerów, który umożliwia rowerzystom bezpieczny przejazd na drugą stronę jezdni. Na pierwszy rzut oka to rozwiązanie może wywoływać śmiech – zdjęcie przedstawiające zakręt błyskawicznie obiegło sieć. Zostało udostępnione m.in. przez stację RMF FM z prześmiewczym komentarzem. 

Osoby, które często jeżdżą rowerem i odwiedzały większe polskie miasta, jak Wrocław czy Warszawa, nie śmieją się ze świętochłowickiego rozwiązania. Wskazują, że posiada ono wiele plusów i jest stosowane w krajach Europy Zachodniej.

- Przede wszystkim chodzi o spowolnienie rowerzysty i wymusza na nim uwagę na pieszych, a także ustawienie się bokiem do kierunku jazdy aut co powoduje lepszą widoczność, a co za tym idzie bezpieczniejszy przejazd przez jezdnie. Super pomysł – pisze jeden z internautów.

- Logiczne rozwiązanie, nawet dla takiego niewprawionego rowerzysty jak ja, co rowerem jeździ tylko w sezonie letnim i to też nie za wiele. Jeśli miało być śmiesznie, nie wyszło – komentuje inny.

Rowerzyści wskazują, że miasto bardzo sprytnie zaprojektowało ten zakręt, aby zwiększyć bezpieczeństwo zarówno kierującego jednośladem, pieszych jak i kierowców samochodów. Zdania jednak są podzielone i są również tacy, którzy nie zgadzają się z opiniami zwolenników tego rozwiązania. 

- Ciekawe jak długo architekt myślał nad tym i ile na tym cudzie zarobił.

- Zakręt do wpadania pod samochód. I to mini przejście dla pieszych - urocze! Nie jeździłabym

A jak wy oceniacie to rozwiązanie? Dajcie znać w komentarzach!

Komentarze (9)    dodaj »

 • Miki

  Dobre i sprawdzone rozwiązanie. W całym mieście się śmieją z obietnic ruch slązaków. Obietnice bez pokrycia. Ile ta upadająca organizacja pozyskała środków, grantów itp ? Kilka lat temu głośno było o tym że zarejestrowali się w KRS aby pozyskiwać granty, działać społecznie. Co zrobili ? Ktoś słyszał ? Ktoś widział ?

 • ANIA

  Śmieją się tylko [...]. A tak poza tym w całej Polsce są takie pasy tylko u nas są tepaki którzy nie rozumieją co to jest bezpieczeństwo.

 • Koło

  To oczywiste i logiczne rozwiązanie. Włączanie się i zjeżdżanie na/z poszatkowanych ścieżek rowerowych to odwieczny dylemat rowerzystów w aglomeracji. Pozdrawiam przejeżdżających przez przejścia dla pieszych rowerem pomiędzy pieszymi.

 • Mari

  Trochę słabo z tym kawałkiem drogi rowerowej od urzędu miasta do gazowni i co dalej

 • Valuś

  Dalej? To na na lansik na szajsbuczku się nie nadaje więc tle wystarczy.

 • gość

  do jakiej gazowni? do gazowni to jeszcze sporo brakuje! a mogli włodarze pojechać do chorzowa na 3 maja zobaczyć jak to się robi w cywilizacji.

 • Ze Świon

  Spokojnie, to pierwszy etap. Wiadomo, że w całości sie nie da zrobić wszystkiego. Ścieżka będzie budowana razem z remontem torowiska i co za tym idzie cała infrastruktura miejska, aż do deptaka na katowickiej. Mapy i plany już dawno są sporządzone. Przebudowa torowiska TŚ od żołnierskiej do deptaka jest w nowym planie dofinansowania z Uni, na lata 2024- 2030. Nie dawno było ogłoszenie TŚ na ten temat. Oczywiście osobno centrum przesiadkowe na mijance i osobno odcinek od mijanki do deptaka.

 • Maks

  Żeby ino niy zrobiyli z Katowickij torowiska tak jak Łogiewnickij w Chropcowie abo 3-go Maja w Chorzowie

 • Ze Świon

  Wbrew pozorom, na 3-go Maja , mimo że torowisko jedzie zygzakiem, to kapitalne rozwiązanie. Na każdym skrzyżowaniu auta skręcające w lewo nie blokują tramwaju i odwrotnie. Auta jadące na wprost mają zielone tak jak tramwaj i nikt nikogo nie blokuje. U nas na mijance w szczycie 7 i 17 od urzędu stoi w korku blokowana przez auta skręcające pod most ! W Batorym tak samo tramwaje są blokowane przez lewoskręt! Przypuszczam, że jakby teraz mieli remontować skrzyżowanie w Batorym, to tory by były poprowadzone innym śladem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również