Wiadomości z Świętochłowic

Za kilka dni uruchomiony będzie kolejny szpital tymczasowy w województwie śląskim

 • Dodano: 2021-03-26 16:00

Kończą się przygotowania w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach, który już niebawem będzie przyjmował pierwszych pacjentów. W środę placówkę odwiedził premier Mateusz Morawiecki wraz z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem.

Szpital na lotnisku w Pyrzowicach został zbudowany w listopadzie przez Węglokoks, jednak do tej pory funkcjonował na zasadzie pasywnej, tak, aby być gotowy na przyjęcie pacjentów, gdy zwiększy się liczba zakażeń COVID-19. 

– W całej Polsce mamy dzisiaj już 75% zajętości wszystkich łóżek covidowych i łóżek z respiratorami. To jest miara obciążenia służby zdrowia. Miarą odpowiedzialności politycznej było to, że w odpowiednim momencie staraliśmy się utworzyć jak najwięcej nowych łóżek covidowych, nowych szpitali tymczasowych i ten będzie również służył pacjentom – mówił w Pyrzowicach Prezes Rady Ministrów. 

Jak dodał szef rządu, szpitale tymczasowe są ostatnią, ale skuteczną linią obrony. 

– Dzięki tym szpitalom będziemy mogli zapewnić wydajność służby zdrowia – zaznaczył.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się również do opinii wydanej przez Europejską Agencję Leków, z której wynika, że szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna i przekonywał do korzystania ze szczepień. Jak podkreślił, zdecydowany spadek zakażeń i ciężkich przypadków COVID-19 w grupie medycznej jest dowodem na to, że szczepionka jest skuteczna.

Szef rządu podziękował również wszystkim służbom medycznym – lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, laborantom, diagnostom.

– To wasza ciężka praca jest dzisiaj absolutnie kluczowa dla zachowania zdrowia, życia naszych obywateli – zaznaczył.

Szpital w Pyrzowicach będzie zapleczem północy i wschodniej części województwa. Niestety, jak mówi wojewoda śląski, sytuacja epidemiologiczna jest bardzo trudna i niezbędne jest tworzenia nowych miejsc covidowych. 

– Dlatego też będziemy uruchamiać kolejny moduł w szpitalu tymczasowym w Katowicach, czyli następnych 112 łóżek –  wylicza wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Obecnie na blisko 300 uruchomionych miejsc w MCK zajętych jest 256, z czego 23 pacjentów jest pod respiratorami. Sama placówka gotowa jest na przyjęcie 500 osób.

Komentarze (4)    dodaj »

 • krist

  otworzyć z powrotem szkołę medyczną w lipinach pielęgniarki potrzebne na gwałt !!!

 • Laura

  Szkoda, że równie szybko nie przybywa personelu.. Trzy osoby "obsługi" na sześćdziesięciu pacjentów to.. zostawiam pod rozwagę czytających..

 • Alexa

  Problem, że brak kadry medycznej. A wystarczy bardzo uważać i trzymać dystans, by się nie zarazić. Odpowiedzialność społeczna i świadomość problemu wystarczy. Niestety do niektórych nie dociera.

 • Mieszkam tu

  To na tych co się szczepią na covida bo tacy masowo chorują

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również