Wiadomości z Świętochłowic

Za nami IV Klasówka Powstańcza - tym razem odbyła się już w 9 województwach!

  • Dodano: 2019-03-20 14:00

Dziś odbyła się kolejna, czwarta już edycja Klasówki Powstańczej - weryfikacji swoją wiedzy na temat trzech powstań śląskich podjęli się uczniowie z ponad dwustu szkół z terenu dziewięciu województw. Oprócz uczniów, którzy zadeklarowali swój udział w klasówce, wyzwanie mógł podjąć w zasadzie każdy, bo formularz został także udostępniony w internecie.

Przy tej okazji odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 4 w Świętochłowicach, gdzie grupa uczniów zdecydowała się podjąć wyzwanie:

Nie startuję w tym pierwszy raz, a mnie bardzo interesują powstania śląskie i plebiscyt - to jest dla mnie jeden z najciekawszych okresów, a ja w ogóle bardzo lubię historię. Poza tym mam bardzo fajną nauczycielkę, która nas świetnie przygotowuje. - mówiła uczennica SP4, Alicja. Na pytanie, co ją najbardziej przed klasówką stresuje, odpowiedziała skromnie, że wszystko, ale my jesteśmy pewni, że poszło jej dzisiaj znakomicie.

Do 2022 roku jest szansa, że z klasówką zmierzą się uczniowie w całej Polsce

Na temat inicjatywy jaką jest klasówka obejmująca tematyką powstania śląskie rozmawialiśmy z Haliną Biedą, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich:

Chcemy, żeby tą klasówkę pisała cała Polska aż do roku 2022. Jest to jedna z form popularyzacji wiedzy o powstaniach śląskich, bo poprzez klasówkę zawsze pewna część uczniów pogłębi swoją wiedzę, muszą bowiem często poszukać wiedzy również poza podręcznikami do historii. Uczniowie zgłosili się z 9 województw, z ponad 200 szkół, a że jest to ważna inicjatywa i chcemy ją kontynuować, tak, aby przez te najbliższe trzy lata stulecia powstań ta wiedza dotarła nawet do najdalszych zakątków naszego kraju. - mówiła o Klasówce Powstańczej dyrektor Muzeum Powstań Śląskich, Halina Bieda.

2 maja odbędzie się edycja Klasówki Powstańczej dla parlamentarzystów

Rok 2019 został przez sejm uznany rokiem powstań śląskich, a zatem świętochłowickie muzeum stara się, aby odbyła się dodatkowa edycja, tym razem dla parlamentarzystów. Jest szansa, że 2 maja politycy z ulicy Wiejskiej także zasiądą do tego sprawdzianu z historii. Jeżeli koncepcja nie przejdzie, alternatywą ma być klasówka dla posłów ze śląska, która odbędzie się w sali gmachu Sejmiku Śląskiego.

Pamięć o historii jest ważna - mówi Halina Bieda z Muzeum Powstań Śląskich

Pamięć o historii jest ważna, bo wpływa ona na losy jednostki, regionu, kraju, kontynentu i świata, a powstania śląskie i plebiscyt były bardzo ważnymi wydarzeniami. To wszystko się działo zaraz po zakończeniu I Wojny Światowej, kiedy wydawało się, że dalszego konfliktu nie będzie. A jednak część Ślązaków dążyła do ponownego przyłączenia do Rzeczpospolitej, a Niemcy też nie chcieli tych terenów oddać. Plebiscyt zakończył się przegraną polski, więc Wojciech Korfanty zadecydował o trzecim powstaniu i tak naprawdę dzięki temu Polska objęła znaczną część Górnego Śląska, nawet, jeżeli nie w kontekście terytorialnym, to w kontekście przemysłu i zasobów. Historia i pielęgnowanie tradycji jest ważne, bo dotyczy nas wszystkich.

Niebawem poinformujemy o wynikach klasówki.

Chętnych do sprawdzenia swojej wiedzy o powstaniach śląskich nie brakowało

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również