Trzecia „Klasówka Powstańcza” napisana. Z pytaniami zmierzyli się dzisiaj uczniowie w szkołach z dziesięciu województw. Swoją wiedzę na temat Powstań Śląskich może sprawdzić każdy, bo test dostępny jest w Internecie.
Tegoroczna edycja „Klasówki powstańczej” jest szczególna. Uczniowie w szkolnych ławach sprawdzają swoją wiedzę o Powstaniach Śląskich, a w Warszawie podpisujemy porozumienie w sprawie budowy pomnika Wojciecha Korfantego w stolicy. Takie inicjatywy dają nadzieję na przetrwanie pamięci o historii Śląska i ludziach, którzy poświęcili życie w obronie tej ziemi. Chcemy, aby w setną rocznicę I Powstania Śląskiego, Klasówkę Powstańczą pisała już cała Polska - podkreśla Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic i pomysłodawca „Klasówki powstańczej” oraz propagator budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie.
W tym roku motywem przewodnim Klasówki Powstańczej jest ukazanie udziału oraz zaangażowania na rzecz Powstań Śląskich Polaków z Wielkopolski. Uwzględnia ona też najistotniejsze aspekty pierwszego zwycięskiego powstania Polaków – Powstania Wielkopolskiego, którego 100. rocznicę obchodzimy w 2018 roku.
Dzisiaj z pytaniami zmierzyli się uczniowie szkół z dziesięciu województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Najlepsi zakwalifikują się do finałowego etapu, który odbędzie się 26 kwietnia w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.
Dodatkową nagrodą dla maksymalnie 30 uczniów, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów, będzie możliwość uczestnictwa w finale finałów i „pojedynku powstańczym”, w którym zmierzą się zespoły Prezydenta Świętochłowic i Prezydenta Poznania. To wydarzenie zaplanowano na czerwiec w stolicy Wielkopolski.
W Internecie swoją wiedzę o Powstaniach Śląskich może sprawdzić każdy. Test dostępny jest tutaj. Ta opcja będzie aktywna do jutra do godziny 10, kiedy to zostanie udostępniony klucz odpowiedzi.
Organizatorami konkursu są: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.