Wiadomości z Świętochłowic

Za nami policyjne działania "NURD"

 • Dodano: 2022-03-25 07:30, aktualizacja: 2022-03-25 07:37

Na terenie Świętochłowic policjanci Ruchu Drogowego przeprowadzili działania „NURD”. Ich głównym celem było ograniczenie niebezpiecznych zdarzeń na drogach i przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych. To właśnie oni podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. W trakcie działań mundurowi ujawnili ponad 30 wykroczeń, z czego aż 28 popełnili kierujący. W 22 przypadkach dotyczyły przekroczenia dopuszczalnej prędkości w rejonie przejść dla pieszych.

Policyjne działania NURD

W miniony wtorek na terenie Świętochłowic policjanci z miejscowej drogówki przyłączyli się do działań o nazwie „NURD”, które prowadzone były równolegle w 14 innych miastach województwa śląskiego. Ich głównym celem była poprawa bezpieczeństwa przede wszystkim pieszych w związku ze zwiększoną liczbą wypadków z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Policjanci szczególną uwagę zwracali na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, wyprzedzania i omijania na pasach, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Policjanci wręczali elementy odblaskowe dla poprawy widoczności pieszych. Zwracali także uwagę na rowerzystów, ich stan trzeźwości oraz obowiązkowe wyposażenie jednośladów. Nadzorem objęto miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego w tym te, na których najczęściej dochodziło do wypadków.

Policjanci ujawnili łącznie 30 wykroczeń, z czego aż 28 popełnili kierujący. W 22 przypadkach dotyczyły przekroczenia dopuszczalnej prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Jedna z kierujących, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych otrzymała mandaty w wysokości 1500 złotych. W ręce drogówki wpadło też 2 nietrzeźwych kierujących.

Nowy taryfikator mandatów

Zgodnie z nowym taryfikatorem, który obowiązuje od początku 2022 roku, wykroczenia kierujących w rejonach przejść dla pieszych są surowo karane i należy liczyć się z grzywną minimum 1500 złotych.

Wyprzedzanie oraz omijanie na pasach lub w bezpośrednim ich pobliżu to jedne z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drogach. To właśnie na przejściu dla pieszych niechroniony uczestnik ruchu drogowego, czyli pieszy powinien czuć się bezpiecznie. Kierujący samochodem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, zbliżając się do przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa osobom, który się na nim znajdują.

Komentarze (12)    dodaj »

 • R2

  A na skrzyżowaniu ul. Krasickiego/Bytomskiej kierunek centrum notorycznie jeżdżą na świetle czerwonym.

 • gość

  ojej... jestem w szoku!!!

 • Mieszkaniec

  Też tak jeździsz d3biku Poczekaj na mnie jak będę stał pierwszy na ul. Kraśnickiego,znajdziesz się w stawie na skałce

 • smocza jama

  Lepiej jeszcze szybko lećcie do sklepów wypisać parę mandatów za brak maseczki bo wam latarnik wisielski popsuł maszynkę do mandatów i od poniedziałku znowu wam zostaną tylko menele z piwkiem w parku.

 • Mama

  A Ty lubisz to

 • mów mi wuju

  Lubie wam wypominać waszą hipokryzję. Tyle i aż tyle

 • Wniosek formalny

  Czy jak będzie mało mandatów za prędkość to znowu złożycie wniosek do miasta o zmianę prędkości, tym razem z 30 na 20 żeby znowu łapać z krzaków frajera co się zapomni?

 • Ormo

  A jak znowu [...] kobiete skasuje na przejsciu to napiszesz ze jestes idiotą?

 • Zomo

  Jak ktoś jest [...]em to rozjedzie ludzi nawet na chodniku. Jak chcesz całkowicie wyeliminować problem rozjeżdżania ludzi na pasach to musisz zakazać jeżdżenia autami. Przy 20 km/h potrącenie też nie jest miłe dla potrąconego. To co teraz ty napiszesz że jesteś [...]em?

 • gość

  no i jeszcze 40 na dtśce!!!

 • Wniosek formalny

  Obowiązkowo, jeszcze bym dołożył progi zwalniające. Burgier jest wielkim miłośnikiem tychże więc jak by zacząć kampanię to jest szansa że pojawią się na dtś.

 • gość

  ja o progach nie pomyślałem, ale jestem za, progi na dtśce przed wyborami

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również