Wiadomości z Świętochłowic

Zabytkowe Wieże KWK Polska odwiedziło już 30.000 osób!

  • Dodano: 2018-12-31 11:00, aktualizacja: 2019-01-05 06:36

Zabytkowe Wieże KWK Polska odwiedziło już 30.000 osób! Kompleks cieszył się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród świętochłowiczan, ale również wśród gości z miast ościennych.

Zabytkowe Wieże odwiedziły nie tylko osoby indywidualne, ale również zorganizowane grupy m.in.: szkoły, fundacje, stowarzyszenia czy delegacje z miast partnerskich. Do tej pory takich grup było 62, a łączna frekwencja wyniosła 1 922 osoby.

Ponadto w kompleksie zorganizowano m.in.: 155 wtorkowych spotkań z seniorami prowadzone przez zespół De Silvers, 84 spotkania czwartkowe (wystawy, koncerty, spotkania autorskie), na których pojawiło się 2 546 osób, cykl kreatywnych warsztatów z Katarzyną Majzel-Pośpiech oraz warsztaty gitarowe. Corocznie odbywa się tutaj Święto Szlaku Zabytków Techniki przyciągające każdego roku ok. 1 500 osób.

Kompleks chętnie wybierają młode pary jako miejsce swojego ślubu. W tej industrialnej przestrzeni sakramentalne "TAK" powiedziało sobie już 7 par.

Przypomnijmy, że teren przemysłowy po byłej KWK Polska w dzielnicy Zgoda został zrewitalizowany w 2015 roku. Obiekty pozostałe po dawnym przemyśle wydobywczym przeszły gruntowny remont. Miasto, przy pomocy środków unijnych, odrestaurowało znajdujące się tam zabytkowe wieże wyciągowe – Basztową i Kozłową. U ich podnóża powstał kompleks kulturalno-rekreacyjny z labiryntem łączącym pięć stref tematycznych.


Kopalnia Węgla Kamiennego "Polska" (pierwotna nazwa "Deutschland") powstała 24 października 1873 przez połączenie pól górniczych: "Bohlen", "Gefäll", "Faustin", "Hexenkessel". Właścicielem był Guido Henckel von Donnersmarck. Eksploatację kopalni rozpoczęto w 1872 wraz z następującymi kopalniami i polami górniczymi: "Fausta", "Falvabanhof", "Ottilie", "Guttmannsdorf", "Heyduck", "Kleinigkeit", "Bohlen" I i II, "Faustin" II-VIa, "Gutt Gląźck", "Hugo" II i "Kalina" II. Do 1922 kopalnia nosiła nazwę "Deutschland". Od 1922 do 1937 nazywała się "Niemcy", a 3 maja 1937 roku nadano jej nazwę "Polska".

Po II wojnie światowej kopalnia należała do Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. 1 stycznia 1972 roku została połączona z kopalnią "Prezydent" w Chorzowie pod nazwą "Polska". W 1979 roku wydobycie roczne połączonej kopalni wynosiło 2 037 838 ton. Oficjalnie przestała istnieć w 1995.

Wieża wyciągowa szybu I – Basztowa

Wybudowana w roku 1908 do obsługi poziomu 180 m. Połączona była z budynkiem nadszybia (wyburzony), wychodziła ponad poziom jego połaci dachowej. Czterokondygnacyjna, trzy pierwsze kondygnacje na rzucie kwadratu, czwarta nadwieszona – prostokątna, wsparta na metalowej konstrukcji wsporników od strony wschodniej. Wieża posiada konstrukcję stalową, kratową ze ścianami o konstrukcji szachulcowej z wypełnieniem cegłą pełną, nietynkowaną. Zadaszenie w konstrukcji stalowej, o formie odcinkowej kolebki. Wysokość 29,7 m (32,5 m).

Wieża wyciągowa szybu II – Kozłowa

Wybudowana w roku 1891, służyła do obsługi poziomu 225 m. Dolna partia wieży znajdowała się w budynku nadszybia, górna wychodziła ponad poziom połaci dachowych. Stalowa, wsparta na 4 podporach ustawionych pod kątem 60 stopni, opiera się na podstawie o rzucie prostokąta. Zwieńczona jest metalową konstrukcją pomostu o obudowie kratownicowej z 4 kołami maszyn wyciągowych. Górny pomost posiada metalową konstrukcję zadaszenia w formie odcinkowej kolebki. Stalowa konstrukcja wieży kozłowej należy do nielicznych tego typu obiektów – istniały zaledwie trzy wieże tego typu. Wysokość wieży ok. 23 m.

Obydwie wieże stanowią charakterystyczną dominantę w panoramie centrum miasta i są ostatnią pozostałością po nieistniejącej obecnie kopalni. Obydwie też posiadają znaczące wartości jako zabytek budownictwa przemysłowego i techniki przełomu XIX i XX wieku.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Fin

    Zlikwidować w ramach oszczędności a kasę przeznaczyć na domki fińskie

  • Janysz

    Grażyna....Grażaaaa....Grażaaaa wyloncz tefalen chono tutej.Naszo wiezo ajlfa sprzedoja za 30 000zl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również