Wiadomości z Świętochłowic

Zacieranie betonu – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

  • Dodano: 2023-03-06 11:30, aktualizacja: 2023-03-13 15:04

Beton to jeden z głównych materiałów, które znajdują swoje zastosowanie w branży budowlanej. Służy między innymi do wykonywania fundamentów oraz przygotowania pod wykonanie podłóg. Aby jednak należycie spełniał swoje zadania, oferował odpowiednie właściwości i żywotność, niezbędne jest jego prawidłowe przygotowanie. Jedną z ważniejszych czynności jest zacieranie betonu. Na czym to polega? Lepiej wykonywać je ręcznie czy mechanicznie?

Zacieranie betonu – dlaczego jest tak ważne?

Zacieranie betonu ma znaczenie dla poprawy właściwości wylewki betonowej. Podczas wykonywania zacierania dochodzi do wyrównania struktury wylewki, zwiększenia wytrzymałości betonu, a także jego wygładzenia. Dzięki temu późniejsze zastosowanie np. wykładziny czy płytek odbywa się sprawniej, przede wszystkim zaś stworzona podłoga jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia i zyskuje na znacznie większej trwałości.

Po zacieraniu betonu staje się on bardziej odporny na ścieranie. Dochodzi również do zwiększenia wytrzymałości strukturalnej. Można liczyć na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia rys skurczowych czy też powstawania pęknięć.

Wylewka – ogólnie rzecz biorąc – uzyskuje lepsze parametry i jest dobrze przygotowana do układania wybranych pokryć.

Ręczne czy mechaniczne zacieranie betonu?

Zacieranie betonu może odbywać się przy zastosowaniu ręcznych narzędzi bądź mechanicznych sprzętów. Oba rozwiązania mają sporo zalet, ale sprawdzają się w innych sytuacjach.

Podczas ręcznego zacierania wykorzystywana jest najczęściej paca styropianowa. Mimo że prace ręczne wymagają włożenia w nie wysiłku, są dobrym rozwiązaniem do zastosowania, gdy w grę wchodzi przygotowanie wylewki betonowej w jednym pomieszczeniu, a nawet w całym mieszkaniu czy domu. Ręcznym narzędziem można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, poza tym przygotowanie podłoża w zaledwie jednym pomieszczeniu nie nastręcza wielu trudności, dlatego nie jest konieczne zastosowanie maszyny.

W przypadku zaś pracy nad podłożem na dużych terenach, np. w halach przemysłowych, magazynach, a także na zewnątrz, chociażby na parkingach, niezbędna staje się zacieraczka mechaniczna. To sprzęt, który nie wymaga użycia siły przez operatora. Zacieranie odbywa się sprawnie i szybko, dlatego w krótkim czasie można przygotować duże powierzchnie wylewki betonowej do zastosowania kolejnych warstw podłoża.

Zacieranie betonu krok po kroku

Aby rozpocząć zacieranie betonu, należy najpierw sprawdzić, w jaki stanie jest wylewka betonowa. Na zbyt mokrym podłożu, ale i tym już mocno wyschniętym zacieranie nie przyniesie oczekiwanych efektów. Dla sprawdzenia, czy jest to odpowiedni czas na zacieranie, wykonuje się test buta. Pracownik staje jedną nogą na wylewce – najczęściej po kilku godzinach jeśli pojawia się odcisk buta o głębokości 2-4 mm, jest to odpowiedni czas do wykonania zacierania.

Podczas zacierania, zarówno ręcznie, jak i mechanicznie, należy wykonywać okrężne ruchy, które obejmują coraz większą powierzchnię wylewki. Ruchy pogłębia się w dwóch kierunkach – w prawo i w lewo na zmianę.

Warto również wiedzieć, na czym polega zacieranie betonu na gładko i na ostro. Zacieranie na gładko odbywa się poprzez dodanie specjalnej posypki na powierzchnię wylewki. Dzięki temu podczas zacierania uzyskuje się jednolitą, bardzo gładką powierzchnię. Uzyskana warstwa jest również odporna na czynniki eksploatacyjne i nadaje się, aby ułożyć na niej nawet cienką wykładzinę.

Zacieranie betonu na ostro pozwala na stworzenie wylewki o nieco chropowatej powierzchni. Jest ona spójna i wytrzymała, nadaje się do układania rozmaitych materiałów wykończeniowych, np. paneli czy płytek. Ten sposób wykańczania powierzchni stosuje się najczęściej w obiektach publicznych oraz domach mieszkalnych.

Skąd wziąć zacieraczkę?

Sprzęt niezbędny do przygotowania wylewki betonowej oferuje wypożyczalnia zacieraczek Renta. Usługa polegająca na wynajmie jest bardziej opłacalna niż zakup tego sprzętu na własność. W grę bowiem wchodzą zdecydowanie niższe koszty za wypożyczenie w porównaniu do zakupu, a przy tym wciąż można liczyć na sprzęt do profesjonalnego zastosowania.

Przygotowanie podłoża z wynajętym urządzeniem

Właściwe przygotowania podłoża betonowego jest niezwykle ważne, decyduje bowiem nie tylko o jego trwałości. Nie można zatem zapominać o czynności zacierania betonu, którą najlepiej wykonać, decydując się na wynajem zacieraczki.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.