Wiadomości z Świętochłowic

Zakończył się diecezjalny proces beatyfikacyjny Marii Dulcissimy Hoffmann

  • Dodano: 2019-05-20 09:30

Etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego siostry Marii Dulcissimy Hoffmann zakończył się w Raciborzu-Brzeziu.

Teraz dokumenty dotyczące świętochłowiczanki trafiły do Watykanu

Uroczystość odbyła się w Brzeziu, gdzie s. Maria Dulcissima Hofmann zmarła. Po podpisaniu dokumentów potwierdzających wypełnienie się procesu beatyfikacyjnego mszy św. dziękczynnej przewodniczył arcybiskup katowicki. Opowiadał o życiu s. Dulcissimy. Cytował jej słowa: "Dnia 21 marca 1931 r. prosiłam Zbawiciela, by wypełnił swoją wolę i swe zamiary względem mnie, nawet jeśli miałaby to być choroba i cierpienie".

Swoje cierpienia, złączone z cierpieniami Jezusa Chrystusa, s. Dulcissima ofiarowała za Kościół, Ojca Świętego, biskupów, kapłanów, swoje zgromadzenie oraz za wszystkich potrzebujących, a zwłaszcza za grzeszników. Nie przyjmowała ona cierpienia jako nieszczęśliwego dopustu, jakiegoś ciągu "przypadków", ale świadomie starała się je zrozumieć i nadać mu głębszy sens. W przyjęciu cierpienia odczytywała swoją misję - mówił abp Skworc.

Teraz cała dokumentacja dotycząca Sługi Bożej siostry Dulcissimy, zebrana w czasie trwania tego dochodzenia, zostanie przedstawiona Stolicy Apostolskiej, aby nastąpiło wymagane rozeznanie w Kongregacji Świętych i ukazanie jej drogi do świętości całemu Kościołowi. Nie wiadomo jak długo ten proces może potrwać, gdyż Watykan ma obecnie około 5 tys. Podobnych spraw.

W zakończeniu diecezjalnego etapu procesu beatyfikacji ze Świętochłowic wzięli udział m.in.: Prezydent Świętochłowic Daniel Beger, Wiceprezydent Sławomir Pośpiech, ks. Bogusław Jonczyk – proboszcz parafii pw. św. Józefa na Zgodzie, uczniowie Gimnazjum im. Dulcissimy Hoffmann, Straż Miejska oraz członkowie spokrewnionej rodziny.


Siostra Maria Dulcissima przyszła na świat 7 lutego 1910 jako Helena Hoffmann w rodzinie Józefa i Albiny z domu Jarząbek. Z siostrami Maryi Niepokalanej zetknęła się w przedszkolu, które prowadziły zakonnice. Do Pierwszej Komunii Św. przystąpiła 5 maja 1921. We wrześniu 1927 roku złożyła prośbę o przyjęcie do Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Została kandydatką do zakonu. Pracowała w przedszkolu na Zgodzie, potem w szpitalu w Szopienicach.

17 marca 1928 rozpoczęła postulat we Wrocławiu. Wkrótce okazało się, iż cierpi na jakąś niezdiagnozowaną wcześniej chorobę, która rozwija się w szybkim tempie, najprawdopodobniej guza mózgu. Po przywdzianiu szat zakonnych przybrała imię Maria Dulcissima. 15 sierpnia 1932, stwierdzono u niej całkowity zanik pamięci i mowy. W październiku 1932, wbrew woli przełożonych, matka Albina zabrała ją do domu rodzinnego na Zgodzie, a od 18 stycznia 1933 przebywała w klasztorze w Brzeziu nad Odrą. Tam w 1934 dostąpiła daru jasnowidzenia. Siostra Dulcissima niejednokrotnie przepowiedziała mające nastąpić zdarzenia. 18 kwietnia 1935 w klasztorze złożyła śluby wieczyste, będąc na łożu boleści. W Wielkim poście 1935 ujawnił się kolejny szczególny dar – wewnętrzne, a przez to niewidzialne na zewnątrz stygmaty, początkowo na rękach i nogach, potem także na sercu. Zmarła 18 maja 1936 o godz. 5:30, mając 26 lat. Pogrzeb odbył się 22 maja na brzeskim cmentarzu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również