Wiadomości z Świętochłowic

Zatrzymanie byłego prezydenta Świętochłowic [NOWE FAKTY]

 • Dodano: 2021-11-18 13:30, aktualizacja: 2021-11-22 09:15

Policjanci komendy wojewódzkiej zwalczający przestępczość korupcyjną zatrzymali wczoraj byłego już prezydenta miasta Świętochłowice, jego zastępcę oraz dwóch urzędników mniejszej rangi. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, gdzie usłyszeli zarzuty. 

Podejrzani są o popełnienie przestępstw związanych z pełnieniem w latach 2011-2018 funkcji publicznych w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach.

Zatrzymanie byłego prezydenta Świętochłowic

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach czterech podejrzanych o popełnienie przestępstw, związanych z pełnieniem w latach 2011-2018  funkcji publicznych w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach. Wśród nich znaleźli się m.in. były Prezydent Świętochłowic, jego ówczesny zastępca oraz dwóch ich najbliższych współpracowników. 

- Zatrzymania miały miejsce na terenie Śląska m.in. w Katowicach oraz w Warszawie. Jest to efekt śledztwa, którym od kilku lat pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach zajmują się  śledczy wydziału zwalczającego korupcję na terenie Śląska. Postępowanie dotyczy nieprawidłowości w Urzędzie Miasta Świętochłowice w latach 2011-2018. Zatrzymania miały miejsce wczoraj rano, prawie równocześnie w kilku miejscach. W Warszawie śląscy policjanci zatrzymali ówczesnego wiceprezydenta Świętochłowic oraz na Śląsku, gdzie zatrzymano byłego już prezydenta Świętochłowic oraz dwóch byłych urzędników. Wszystkie zatrzymane osoby zostały doprowadzone do prokuratury, gdzie usłyszały zarzuty - czytamy na stronie Śląskiej Policji. 

Byłemu prezydentowi przedstawiono łącznie 11 zarzutów

Dotyczą one nadużycia uprawnień i wywierania bezprawnego wpływu na działaczy lokalnych mediów, w tym przez kierowanie gróźb oraz stosowanie mobbingu w Urzędzie Miejskim. Inne zarzuty związane są z przestępstwami przeciwko wyborom do Rady Miejskiej w Świętochłowicach oraz występki związane z fikcyjnym zatrudnieniem asystentek w magistracie i przywłaszczeniem służbowego sprzętu elektronicznego. Zatrzymany jest również podejrzany o przyznanie trzem najbliższym współpracownikom bezpodstawnych premii i dodatków służbowych w łącznej wysokości ponad 1,1 miliona złotych – z tego w większości, bo aż 880 tysięcy złotych, swojemu zastępcy.

Zastępcy prezydenta i aktualnemu radnemu Rady Miejskiej w Świętochłowicach, zatrzymanemu w Warszawie przedstawiono łącznie 5 zarzutów, obejmujących

 • przywłaszczenie powierzonego sprzętu elektronicznego,
 • działań związanych z drukowaniem materiałów wyborczych w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach,
 • utrudnianiem postępowania karnego,
 • ukrywaniem świadków, połączonym z czasowym pozbawieniem ich wolności
 • oraz podżeganiem świadków do składania fałszywych zeznań i skierowania postępowania karnego przeciwko innej osobie.

Zarzuty obejmują również naruszenie praw pracowniczych, czyli tzw. mobbing.

- Policjanci zatrzymali także dwóch innych urzędników w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach, którym przedstawiano zarzuty m.in. przywłaszczenia służbowego sprzętu elektronicznego oraz podżegania świadków do składania fałszywych zeznań i skierowania postępowania karnego przeciwko innej osobie - czytamy na stronie Śląskiej Policji. 

Politycy zostali już zwolnieni do domów

Jeszcze wczoraj wieczorem na profilach w mediach społecznościowych byłego prezydenta i byłego wiceprezydent Świętochłowic pojawiły się wpisy, sugerujące, że Panowie zostali zwolnieni do domu. Były prezydent dodał zdjęcie z rodziną, natomiast wiceprezydent zdjęcie z psem. 

- Najważniejsze, że jesteśmy w komplecie, pomimo dzisiejszych, niekoniecznie miłych niespodzianek. W takiej drużynie łatwiej walczyć z wieloma przeciwnościami losu. Dziękuję wszystkim za wsparcie i ciepłe słowa. W najbliższych dniach przekażę Wam szczegółowe informacje na temat dzisiejszego wydarzenia i przedstawię moje stanowisko w sprawie - napisał były prezydent Świętochłowic. 


Źródło: Redakcja / Śląska Policja

Komentarze (43)    dodaj »

 • Janusz

  Mam nadzieje że za niedługo będą tak wyprowadzać niektórych cwaniaków z MPGL którzy uwłaszczają się na osiedlu Ustronie.

 • mieszkanka

  Nie rozumiem "zwolenników" Pana Kostempskiego. Fakty są faktami, nie ma tu mowy o jakiejś prowokacji przecie.. Kradli przez całe swoje kadencje i uważam, że powinni za to zapłacić. Trudno uwierzyć w to, że ktoś jest tak ślepy i naiwny, że wierzy że to nie jest prawdą, że ci panowie wpędzili miasto w ogromne długi. A Pan Kostempski jeszcze sili się na FB że taki to dobry i uczynny jest i pomaga ludziom. Szkoda że nie myślał o tym jak był prezydentem. Trochę to żenujące i żałosne aż wstyd robić z siebie ....

 • DELFINY WON !!!

  Łazi po domach ze starymi lachami od swojej starej Barbi i dzieci , rozdaje mieszkańcom dla głosów i PR. A na wycieczkę do RIO DE JANEIRO , CHIN , LONDYNU I CANNES ich nie wziąłeś , TAKI JESTES MIKOŁAJ ;)

 • karlus ze Hugobergu

  dostaną w zawiasach a resztę zmiotą pod dywam i bydzie po ptokach

 • marus

  DELFIN PRZEKLETY ZLODZIEJU , IDZIESZ SIEDZIEC JAK TWOJA MATKA ... PRZESTAN TU PISAC LYSOLU SWIETA BEDZIESZ MIAL RODZINNE PO CELA .... KOMORNIK CIE ZLICYTUJE A POTEM TWOJEGO STAREGO

 • niania

  KOSTEMPSKI DELFINIE Z KLMASTW I ZLODZIEJSTWA TWOJA RODZINA SLYNIE

 • kurde bele

  za takie drobnostki żaden z nich nie posiedzi to tylko wielki sztorm w szklamce wody( ręka ręke myje)tak jest w polityce

 • Adrian

  Każdy z nas za takie drobnostki bezwarunkowo odsiedział by wieloletni wyrok. Każdy ale nie Dawid K. on ma tatę w Kopexie i oplaconego eurodeputowanego Buzka.

 • POLICE

  KOSTEMPSKI GZIE JEST EVA GUILDIAS TWOJA POSZUKIWANA LISTEM GONCZYM OD 3 LAT PRAWA REKA SEKRETARZ MIASTA ? KTOS MOZE WIE ? MOZE MY MAMY DOCZYNIENIA ZE SPRAWA KRYMINALNA ?!?

 • Hanus

  Zagrywki poniżej pasa w stylu obecnej władzy. Oskarżyć zamknąć narobić szumu i wypuścić

 • Stolarz

  Delfin zapłać mi jeszcze za meble przed odsiadką ...

 • Mieszkaniec

  Witam. Jestem a raczej byłem zwolennikiem Davida Kostempskiego i po prostu się zawiodłem także chciałbym przeprosić. Ale to też nic nie zmienia żeby być zwolennikiem Begera i jeżeli na półmetku czyli ostatnie dwa lata Beger będzie nadal będzie tak sprawować władze czyli nieudolnie dla miasta to mam nadzieję że będzie to miało wpływ na najbliższe wybory a zwolennicy Begera nie będą już brać na język i porażki Begera przypisywać Kostempskiemu

 • Wyborca

  Byleś czy Jesteś ? Barbi przestań się kompromitować i zajmij się dziećmi i tak już musza się za ojca wstydzić.

 • SPRAWIEDLIWA

  Dawid K. przez wiele lat razem ze swoja rodzina okradał miasto i mieszkańców , posiedzi parę lat ale czy to zwróci nam obywatelom i miastu zdefraudowane pieniądze ponad 100 milionów złotych ? Jakieś pomysły jak odzyskać od rodziny Kostempskich te miliony ?

 • Mieszkaniec

  Jesteś głupszy niż ustawa przewiduje, piszesz głupoty anonimowo niczym Janusz Nochal myśląc jaki jesteś zaj3bisty a w rzeczywistości jesteś [...].

 • wafel

  Oma mantlik i ta glacka idealny materiał na przyjaciela celi

 • lipiniorz

  On juz jest boroczek caly lysy od tego dego wszystkiego ciekawe czy będzie siedział ponoć teraz wychodzi wszystko dopiero chyba posiedzi ale co jego to jego , matka tez kradła i siedzi

 • Myśląca

  To wszystko jest proste dla każdego zdrowo myślącego. PIS che wygrać w Świonach następne wybory (nigdy się to nie udało). Wygrać może wystawiając Begera albo Trzebińczyka. Co trzeba zrobić? Uruchomić Ziobrową prokuraturę i wyeliminować konkurentów. Kto nimi jest? Kostempski i Karcz. Jak zostaną wyeliminowani to kto zostanie? Nie widzę poważnego konkurenta (a może się mylę?). Wszystko dla mnie jasne.

 • Mis

  Beger nawet jak będzie sam kandydował to i rak nie wygra no chyba że mieszkańcy Świętochłowic chcą podzielić losy brazylijskiej faweli

 • wróżbita Zbyszek

  Nigdy w życiu na nich nie zagłosuję! Ten pierwszy to totalna kompromitacja dla miasta i PiS-u! Można spać spokojnie z tymi kandydatami pis w Świonach nie wygra nigdy.

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również