Wiadomości z Świętochłowic

Zdalna profilaktyka ze świętochłowickimi stróżami prawa

  • Dodano: 2020-11-27 07:30, aktualizacja: 2020-11-27 07:40

Świętochłowiccy stróże prawa rozpoczęli zdalną profilaktykę. Wszystko za sprawą ograniczonych możliwości prowadzenia bezpośrednich spotkań z młodzieżą z powodu epidemii koronawirusa. Policjantka z miejscowej komendy spotkała się online z szóstoklasistami z SP nr 1. Rozmowa z uczniami za pośrednictwem internetu dotyczyła w głównej mierze tematyki hejtu i nieodpowiednich zachowań w sieci.

Praca profilaktyczna to jeden z ustawowych obowiązków Policji. Mundurowi, realizując swoje codzienne obowiązki, przeprowadzają m.in. liczne spotkania w szkołach. Mają one na celu rozpowszechnianie, utrwalanie i zdobywanie wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Tak było przed epidemią koronawirusa. Obecnie jednak, sytuacja epidemiologiczna spowodowała wykluczenie bezpośrednich spotkać ze świętochłowickimi dziećmi. Placówki oświatowe zostały zamknięte, a młodzież swój obowiązek szkolny realizuje poprzez naukę w trybie online. Wszystko po to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19.

Profilaktycy z miejscowej komendy nie poddają się jednak. Aby mieć kontakt z młodzieżą w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, z inicjatywy stróżów prawa tradycyjne spotkania zmieniły się w zdalne prowadzenie zajęć profilaktycznych. Dzięki nawiązaniu kontaktu i współpracy z dyrekcją miejscowej Szkoły Podstawowej nr 1, wczoraj świętochłowicka policjantka miała okazję, aby połączyć się za pośrednictwem platformy z uczniami klasy 6. Prelekcja w głównej mierze poświęcona była tematyce hejtu i sposobów radzenia sobie z nim. Odkąd nauka w tradycyjnej formie przeniosła się do domów, w wielu przypadkach niewłaściwe zachowania w sieci narastają. Spotkania online stanowią dla niektórych okazję do „zaistnienia” poprzez publiczne obrażanie kolegów czy wyśmiewanie innych osób. Pomimo fałszywego przekonania o poczuciu anonimowości zza komputera, policjantka przypomniała szóstoklasistom, że w internecie nie są anonimowi. Mundurowa poruszyła także kwestie dotyczące mowy nienawiści, dyskryminacji, a także odpowiedzialności karnej nieletnich i demoralizacji. Przypomniała również, że nauczyciel w świetle prawa jest funkcjonariuszem publicznym i w trakcie prowadzenia przez niego zajęć , także w formie zdalnej, wszelkie znieważanie, obrażanie, czy groźby pod jego adresem są karalne.Świętochłowiccy mundurowi zapowiadają, że to nie koniec wirtualnych spotkań z młodzieżą. Aktualnie właśnie tak wyobrażamy sobie współpracę ze szkołami, aby na bieżąco edukować młodych ludzi w zakresie występujących problemów. Zachęcamy do kontaktu dyrektorów innych świętochłowickich szkół.

W związku z realizacją programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020, na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przygotowano spot profilaktyczny związany z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży. Jest on skierowany głównie do rodziców. Z treści spotu można dowiedzieć się, czym jest hejt i mowa nienawiści oraz jak reagować, gdy nasze dziecko spotka się z agresją w internecie, szkole czy na ulicy. Zapraszamy do obejrzenia spotu.

Komentarze (1)    dodaj »

  • mieszkaniec

    Chyba tabsy za mocno weszły, po tej fotografii w artykule raczej będę omijał komisariat w Świętochłowicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również