Wiadomości z Świętochłowic

Zdalna profilaktyka ze świętochłowickimi stróżami prawa

  • Dodano: 2020-11-27 07:30, aktualizacja: 2020-11-27 07:40

Świętochłowiccy stróże prawa rozpoczęli zdalną profilaktykę. Wszystko za sprawą ograniczonych możliwości prowadzenia bezpośrednich spotkań z młodzieżą z powodu epidemii koronawirusa. Policjantka z miejscowej komendy spotkała się online z szóstoklasistami z SP nr 1. Rozmowa z uczniami za pośrednictwem internetu dotyczyła w głównej mierze tematyki hejtu i nieodpowiednich zachowań w sieci.

Praca profilaktyczna to jeden z ustawowych obowiązków Policji. Mundurowi, realizując swoje codzienne obowiązki, przeprowadzają m.in. liczne spotkania w szkołach. Mają one na celu rozpowszechnianie, utrwalanie i zdobywanie wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Tak było przed epidemią koronawirusa. Obecnie jednak, sytuacja epidemiologiczna spowodowała wykluczenie bezpośrednich spotkać ze świętochłowickimi dziećmi. Placówki oświatowe zostały zamknięte, a młodzież swój obowiązek szkolny realizuje poprzez naukę w trybie online. Wszystko po to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19.

Profilaktycy z miejscowej komendy nie poddają się jednak. Aby mieć kontakt z młodzieżą w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, z inicjatywy stróżów prawa tradycyjne spotkania zmieniły się w zdalne prowadzenie zajęć profilaktycznych. Dzięki nawiązaniu kontaktu i współpracy z dyrekcją miejscowej Szkoły Podstawowej nr 1, wczoraj świętochłowicka policjantka miała okazję, aby połączyć się za pośrednictwem platformy z uczniami klasy 6. Prelekcja w głównej mierze poświęcona była tematyce hejtu i sposobów radzenia sobie z nim. Odkąd nauka w tradycyjnej formie przeniosła się do domów, w wielu przypadkach niewłaściwe zachowania w sieci narastają. Spotkania online stanowią dla niektórych okazję do „zaistnienia” poprzez publiczne obrażanie kolegów czy wyśmiewanie innych osób. Pomimo fałszywego przekonania o poczuciu anonimowości zza komputera, policjantka przypomniała szóstoklasistom, że w internecie nie są anonimowi. Mundurowa poruszyła także kwestie dotyczące mowy nienawiści, dyskryminacji, a także odpowiedzialności karnej nieletnich i demoralizacji. Przypomniała również, że nauczyciel w świetle prawa jest funkcjonariuszem publicznym i w trakcie prowadzenia przez niego zajęć , także w formie zdalnej, wszelkie znieważanie, obrażanie, czy groźby pod jego adresem są karalne.Świętochłowiccy mundurowi zapowiadają, że to nie koniec wirtualnych spotkań z młodzieżą. Aktualnie właśnie tak wyobrażamy sobie współpracę ze szkołami, aby na bieżąco edukować młodych ludzi w zakresie występujących problemów. Zachęcamy do kontaktu dyrektorów innych świętochłowickich szkół.

W związku z realizacją programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020, na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przygotowano spot profilaktyczny związany z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży. Jest on skierowany głównie do rodziców. Z treści spotu można dowiedzieć się, czym jest hejt i mowa nienawiści oraz jak reagować, gdy nasze dziecko spotka się z agresją w internecie, szkole czy na ulicy. Zapraszamy do obejrzenia spotu.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • mieszkaniec

    Chyba tabsy za mocno weszły, po tej fotografii w artykule raczej będę omijał komisariat w Świętochłowicach.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.