Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Zwiedzanie schronów

 • Dodano: 2018-05-17 08:30, aktualizacja: 2018-05-17 08:33

W ramach Nocy Muzeów w dniu 19 maja zapraszamy do zwiedzania świętochłowickich schronów bojowych.

Chętni będą mogli zobaczyć:

 • schron nr 39 w Parku Heiloo w Piaśnikach na skrzyżowaniu ulic Zubrzyckiego i Powstańców (wraz z Izbą Muzealną, która przybliża życie żołnierzy w latach 30. ubiegłego wieku)
 • schron nr 40 przy ulicy Bytomskiej, na osiedlu Akacjowa Dolina.

Obiekty udostępnione zostaną w godzinach od 19.00 do 24.00 przez Pro Fortalicium Koło Terenowe „Świętochłowice", które na co dzień ma je pod swoją opieką. Członkowie sami odrestaurowali już obiekt nr 39, zaś drugi jest w trakcie renowacji.

Z powodu prowadzonych prac nie można jeszcze zwiedzać schronu 40, jednak wyjątkowo w Noc Muzeów udostępnimy go zainteresowanym – mówi Tomasz Wojdyła, przewodniczący Koła.

Organizacja skupiająca miłośników fortyfikacji, militariów i historii za swoją działalność otrzymała w tym roku nagrodę Prezydenta Dawida Kostempskiego „Zasłużony dla Miasta Świętochłowice”. Wniosek zgłosiło stowarzyszenie „Razem dla Świętochłowic".

Warto przypomnieć, że stowarzyszenie jest także organizatorem corocznego Pikniku Fortecznego. Obejrzeć wówczas można sprzęt wojskowy i militaria, a także cieszące się ogromnym zainteresowaniem specjalnie przygotowane inscenizacje historyczne. Rekonstruktorzy w ten sposób przypominają wydarzenia z lat wojennych. Kolejny piknik już niebawem, 2 września.

Zdjęcia: schron nr 39, remontowany nr 40.

Następna informacja

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • SW

  Brawo dla stowarzyszenia za ich prace ale schron w parku Heilo powinien być zabezpieczony jakimiś barierkami na dachu. Bardzo dużo dzieci się tam bawi a od strony szkoły ściana ma jakieś 5m wysokości.

 • spiker

  to wszystko jest zasługom króla świętochłowic delfina pierszego

 • do Spiker

  Naucz się pisać

 • Tj

  a za{waszych} królów:1)Ludwik Kożuch KWK Polska 1995r2)Idol Świętochłowic Eugeniusz Moś:Śląsk Świętochłowice (żużel) 2002,Huta Flroian 2003r,ZuT Zgoda 2008r..Co w zamian?Czerwony dywan na ul.Katowickiej,emigracja kilku tysięcy Świętochłowiczan.

 • ćwieczek

  a za króla delfina program : zadłużenie plus - w ciagu 8 lat przybyło 60 baniek długu. takiego wyniku chyba nikt nie przebije

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.