Wiadomości z Świętochłowic

Buduj na dwa razy. Jak szybciej zamieszkać we własnym domu?

  • Dodano: 2019-10-11 08:15, aktualizacja: 2019-10-11 08:37

Budowa domu systemem dwuetapowym to praktyczny pomysł na szybsze zamieszkanie w swoim własnym domu.

Rozłożone w czasie wykańczanie pomieszczeń pozwala przy niewielkim nakładzie kosztów osiągnąć podstawowy cel – nowy dom, gotowy do zamieszkania. Jak przeprowadzić taką operację i jaki projekt domu wybrać, żeby miała ona sens? Poznajmy praktyczne podpowiedzi.

Dom przy Alabastrowej 45Dom przy Alabastrowej 45 - www.galeriadomow.pl

Podstawa to właściwy projekt domu.

Budując dom systemem dwuetapowym do wyboru mamy zasadniczo tylko jeden rodzaj domów – projekty domów z poddaszem użytkowym. W przypadku domów parterowych nie mamy możliwości aż tak skutecznego wydzielenia odrębnych przestrzeni. Projekty domów parterowych możemy w zasadzie realizować wyłącznie w całości, zostawiając ewentualnie nieliczne pomieszczenia (druga łazienka, pojedyncza sypialnia) w stanie nie wykończonym.

W domach z poddaszem użytkowym przestrzeń jest jasno podzielona. Na parterze znajduje się otwarta część dzienna, z kuchnią i salonem oraz pomieszczenia dodatkowe, typu kotłownia, pralnia, garderoba, czy garaż. Aby móc realizować budowę metodą dwuetapową niezbędny jest na parterze również dodatkowy pokój. Tylko on daje nam możliwość zamieszkania w wykończonej, parterowej części budynku.

Dodatkowy pokój na parterze - konieczny element układanki.

Aby móc pomyśleć o budowie dwuetapowe, niezbędne jest pomieszczenie, które da nam poczucie prywatności i spełni funkcje sypialni. Projekty domów z dodatkowym pokojem na parterze spełniają idealnie taką funkcję. Długie godziny w ciągu dnia spędzamy w przestrzeni pobytu dziennego, gotując w kuchni, lub bawiąc się z dziećmi w salonie, a na noc możemy się zamknąć w osobnym pokoju. O takiej możliwości należy pomyśleć już na etapie wyboru projektu domu. Jeśli jednak decyzja o dwuetapowej budowie domu została podjęta już po wyborze projektu, możemy uzyskać niezbędną przestrzeń np. rezygnując z garażu i zamieniając go na dodatkowy pokój, lub też wydzielając z salonu odrębny pokój zabudową karton-gips.

Do w pełni komfortowego zamieszkania parteru niezbędne jest jeszcze jedno pomieszczenie, bez którego nie sposób funkcjonować w mieszkaniu. Projekt domu musi mieć przewidzianą łazienkę na parterze.

 Dom przy Oliwkowej 4 NDom przy Oliwkowej 4 N - rzut parteru

Kompletna łazienka - absolutne minimum.

Nie jesteśmy w stanie wygodnie zamieszkać w domu nie posiadając kompletnie wyposażonej łazienki. Nie musi to być od razu duży pokój kąpielowy - takie zwykle urządzamy na poddaszu. Jednak nie może to być sama toaleta, w której nie będziemy mogli wziąć kąpieli. Wystarczy 4-5 m² powierzchni, by zmieścić w łazience kabinę prysznicową (lub nawet mniejszą wannę) umywalkę, bidet, sedes, a nawet pralkę. Łazienka to z reguł pierwsze pomieszczenie, które urządzamy w domu, dlatego bez niej nie sposób sobie wyobrazić nie tylko mieszkania na parterze, ale również całości prac mających na celu wykończenie wnętrza.

Dom przy Wiosennej 17Dom przy Wiosennej 17 - www.galeriadomow.pl

Budowa domu metodą dwuetapową jest możliwa przy zachowaniu powyższych założeń. Powtórzmy jeszcze raz:

  1. Projekt domu z poddaszem użytkowym
  2. Dodatkowy pokój na parterze
  3. Kompletnie wyposażona łazienka

By móc zamieszkać w częściowo wykończonym domu trzeba spełnić kilka warunków. Poddasze musi być odpowiednio zabezpieczone. Najlepiej zamknięte drzwiami na klatce schodowej. Powinniśmy przed odbiorem wykonać poręcze na schodach i barierki na balkonach, jeśli takie występują.

Budowa domu systemem dwuetapowym to najbardziej oszczędna z metod, a zarazem najszybszy sposób, by szybko zamieszkać u siebie. Dalsze prace na poddaszu mogą być wykonywane metodą gospodarczą, czyli własnym nakładem sił i pracy. O wiele spokojniej i wygodniej możemy wykańczać dalszą część domu, gdy na miejsce pracy wystarczy udać się po schodach, a na przerwę obiadowa można zejść do komfortowej kuchni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.