Z pewnością wiele osób marzy o tym, aby chwilę po zdjęciu aparatu ortodontycznego móc zakończyć cały proces leczenia zębów. Niestety z praktycznego punktu widzenia nie wygląda to tak kolorowo. Jeśli zależy nam na trwałych rezultatach, często nie obędzie się bez terapii retencyjnej. O ile jest to temat niezbyt lubiany przez pacjentów, to niestety ma ogromne znaczenie. Co to jest retencja? Dlaczego powstają wady zgryzu? Jakie rodzaje aparatów retencyjnych możemy wyróżnić? Jak długo powinna trwać retencja? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Co to jest retencja?
Po zdjęciu aparatu w wielu przypadkach konieczna okaże się retencja u ortodonty. Jest to pewien proces, który polega na stabilizacji skorygowanego zgryzu. Organizm ludzki jest dość specyficzny - pomimo tego, że zęby ulegną już wyprostowaniu, to niestety dążą do tego, aby powrócić na swoje dawne, nieprawidłowe miejsce. Jest to szczególnie widoczne w przypadku osób dorosłych, którzy dotychczas mieli krzywe zęby i ostatnimi czasy zdecydowali się na leczenie. Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami stomatologa. W niektórych sytuacjach po zdjęciu aparatu konieczne okażą się wizyty kontrolne. Jednocześnie zaproponowane i zalecone zostaną aparaty retencyjne. Na samym początku muszą być one noszone zarówno w dzień, jak i w nocy, jednakże po pewnym czasie ulega to zmianie, bowiem ich stosowanie będzie konieczne jedynie podczas dnia. Pacjent powinien tego ściśle przestrzegać, jeśli zależy mu na pozytywnych efektach. Co robić w przypadku, kiedy aparat retencyjny zgubi się? W możliwie najbliższym czasie należy odwiedzić specjalistę po to, aby ponownie wykonać nowe aparaty retencyjne.
Dlaczego powstają wady zgryzu?
Wiele osób z pewnością zastanawia się, dlaczego tak właściwie powstają wady zgryzu. Odpowiedź na to pytanie nie jest wbrew pozorom jednak zbyt skomplikowana. Najczęściej do pierwszych problemów dochodzi jeszcze w wieku dziecięcym. Przyczyną tego nieprzyjemnego zjawiska może być chociażby utrata mleczaków, zbyt długie ssanie palca i smoczka, oddychanie przez usta, niedorozwój kości szczęk, a nawet zła pozycja języka. Tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli język ustawiany jest w złej pozycji, to podniebienie twarde nie jest modelowane w sposób odpowiedni. Szczęka nie rozwija się na długość i szerokość tak jak powinna, w konsekwencji nie ma wystarczającej ilości miejsca na porost zębów. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania ortodontyczne, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad przyczyną rozwoju danej wady zgryzu. U dzieci często widoczne są dodatkowe dysfunkcje, wśród których najczęstsze to: otwarta buzia, złe nawyki, seplenienie. Wówczas konieczna jest nie tylko terapia ortodontyczna, ale również ta logopedyczna i często fizjoterapeutyczna. Odpowiednie działania to z reguły szansa na cudowny uśmiech, jednocześnie proporcjonalną twarz, bez konieczności retencji, co warto podkreślić w sposób szczególny.
Jakie rodzaje aparatów retencyjnych możemy wyróżnić?
Aparaty retencyjne służą przede wszystkim do tego, aby podtrzymać rezultaty leczenia aparatów. Te akcesoria podzielić możemy na stałe i ruchome, a wśród nich najpopularniejsze są: stały aparat retencyjny, przezroczyste płytki termoformowalne, akrylowe płytki Hawleya. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z drutem retencyjnym - jest on przyklejany na wewnętrznej powierzchni zębów. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że element przyklejany jest na stałe, a minusem- utrudniona higiena jamy ustnej. Jeśli chodzi o przezroczyste płytki termoformowalne, są to przezroczyste szyny, które to obejmują całe powierzchnie zębów. Są one niemalże niewidoczne, jednocześnie stosunkowo wygodne, dlatego też wielu pacjentów decyduje się na takie rozwiązanie. Akrylowe płytki natomiast umożliwiają osiągnięcie pełnych kontaktów okluzyjnych, co w dużym stopniu poprawia komfort.
Jak długo powinna trwać retencja?
Część osób zastanawia się, jak długo tak właściwie powinna trwać retencja. Wbrew pozorom dość trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem wiele zależy od predyspozycji klienta. Przykładowo zarówno u osób młodych, jak i dzieci długotrwała retencja nie jest potrzebna, jednakże każdorazowo powinniśmy dostosować się do zaleceń ortodonty. W przypadku osób dorosłych wygląda to nieco mniej korzystnie. Niektórzy twierdzą nawet, że retencja będzie trwała do końca życia. W ortodoncji nie ma stałych rozwiązań i należy o tym pamiętać. Ciało ludzkie naturalnie się starzeje, podobnie jak uzębienie. Regularnie dochodzi do incydentów, w których pacjenci w wieku 20 lat mają idealne uzębienie, a 25 lat później siekacze są już stłoczone. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że nie wszystkie wady krzywych zębów wymagają zakładania specjalistycznego aparatu. Pacjenci niekiedy są na tym punkcie zbyt przewrażliwieni. Nie zawsze noszenie aparatu i retencja ma sens.