Wiadomości z Świętochłowic

Czym jest windykacja sądowa?

  • Dodano: 2020-09-24 07:45, aktualizacja: 2020-09-25 13:42

Odzyskiwanie należności wymaga niekiedy wszczęcia postępowania sądowego. To z kolei wymaga stosowania się do konkretnych reguł zawartych w Kodeksie postępowania cywilnego. Wierzyciel, który nie posiada doświadczenia w tym zakresie może zwyczajnie sobie nie poradzić. Z pomocą przychodzi wówczas kancelaria prawna. Również jeżeli chodzi o prawo nieruchomości, o czym mówi inny artykuł w portalu mojegliwice.pl - tutaj.

Pomoc prawna kancelarii

Proces windykacyjny może składać się z wielu różnych czynności, zarówno tych przedsądowych, sądowych, jak i egzekucyjnych. Na każdym etapie sprawy warto korzystać z wiedzy i doświadczenia prawników, którzy ułatwią dochodzenie zaległości od opornych dłużników.

W rzeczywistości każdy prawnik posiada podstawową wiedzę z zakresu prawa zobowiązań oraz procesu dochodzenia ich realizacji. Adwokat oraz radca prawny, który posiada stosowne doświadczenie w tym zakresie gwarantuje jednak dużo większą skuteczność, niż prawnik specjalizujący się w innej dziedzinie (np. prawie karnym lub własności intelektualnej).

Gdzie zatem szukać sprawdzonej kancelarii, która będzie świadczyła obsługę prawną Państwa firmy na najwyższym możliwym poziomie? Można skorzystać m.in. ze wsparcia kancelarii inlegis-gliwice.pl Kancelaria ta posiada niezwykle ciekawą ofertę, skierowaną także do wszystkich osób, którzy zajmują się szeroko rozumianą działalnością gospodarczą. Więcej informacji na ten temat odnajdziecie Państwo na oficjalnej stronie.

Windykacja sądowa

Windykacja sądowa to nic innego jak proces, na podstawie którego ustalane są prawa wierzyciela i możliwość dochodzenia realizacji istniejącego zobowiązania. Pojawia się zawsze na skutek złożenia pozwu o zapłatę lub realizację zawartej umowy.

Windykacja, która toczyć się będzie przed sądem nie wymaga co prawda bezwzględnego udziału prawnika. Z drugiej strony pomoc adwokata lub radcy prawnego jest wręcz nieoceniona. Kancelaria prawna specjalizująca się w windykacji udziela nie tylko stosownych porad prawnych, ale oferuje szeroki zakres usług procesowych, jeśli sprawa trafi na wokandę. Wśród nich odnajdziemy:

  • sporządzanie pism procesowych – pozwów, wniosków, replik, apelacji,

  • reprezentację klienta w sądzie oraz dokonywanie wszelkich niezbędnych czynności procesowych,

  • pomoc przy egzekucji wyroku korzystnego dla wierzyciela – dotyczy to także wszczęcia i prowadzenia komorniczego postępowania egzekucyjnego.

Windykacja sądowa trwa tak długo, jak długo trzeba czekać na uzyskanie wyroku w danej sprawie. Wiele w tej kwestii zależy od zachowania powoda oraz pozwanego, ilości zebranego materiału dowodowego oraz zadawnienia sprawy. Im starszy i większy będzie dług, tym dłużej trzeba będzie czekać na wydanie stosownego orzeczenia przez sąd.

Wyrok nakazujący zapłatę lub realizację konkretnego zobowiązania nie musi być jednak rozwiązaniem całej sprawy. Jeśli dłużnik w dalszym ciągu będzie uchylał się od swej powinności, niezbędne stanie się wszczęcie i poprowadzenie egzekucji – komorniczej lub prywatnej (poprzez np. wezwania do zapłaty). W tym zakresie doświadczone kancelarie prawne również mogą wiele zdziałać.

Czy pomoc prawna przy windykacji sądowej jest obowiązkowa?

W rzeczywistości pomoc prawna na etapie windykacji sądowej nie jest bezwzględnie konieczna. Praktyka pokazuje jednak, że pojawia się w prawie każdej tego typu sprawie.

Duża liczba nieustannie zmieniających się przepisów i procedur może spowodować, że wierzyciel nie będzie wiedział jak prawidłowo dokonać określonej czynności procesowej, a przez to przegra całą sprawę. Wsparcie prawne jest więc bardzo istotne.

Czy obsługa przy windykacji sądowej jest potrzebna? Moim zdaniem tak – w dzisiejszych czasach samodzielnie wszczęcie i poprowadzenie sprawy sądowej nie jest prostym zadaniem, szczególnie gdy dotyczy ogromnych zobowiązań. Wsparcie kancelarii gwarantuje oszczędność czasu i nerwów, bo wyznaczeni prawnicy wykonują wszystko w imieniu danego wierzyciela.

Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia prawnego, zachęcamy do odwiedzenia portalu inlegis-gliwice.pl

Polecamy również:

Komentarze (2)    dodaj »

  • Daniel

    Sprawami windykacyjnymi w firmie zajmuje się Payhelp. Wystarczy, że wyśle im nieopłacone faktury a oni zajmą się całą resztą. Na początku działają polubownie a jeżeli to nie przynosi efektów wchodzą na drogę sądową i tam odzyskują należne pieniądze.

  • adwokat

    Na początku trzeba wygenerować wezwanie do zapłaty https://sadinternetowy.pl/pozwy/kreator-wezwania-do-zaplaty/ . Jak dłużnik nie zapłaci to należy złożyć pozew o zapłatę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.